Co udělat ze špagetové dýně?

Jak se peče špagetová dýně

Dýni osolím a pokapu olejem, můžete použít co máte, olivový, kokosový, ghí, nebo klidně máslo. Olej vmasírujte do dýně a dejte péct do trouby na plechu. Můžete dát péct dužinou dolů, nebo naopak nahoru, je to v podstatě jedno. Nechte péct při teplotě 170 °C asi 30-40 minut, dokud nebude dýně uvnitř měkká.

Jak dlouho vařit Špagetovou dýní

Doba vaření je o poznání delší než u jiných dýní nebo rychle měkké dýně hokaido. Špagetová dýně pro změknutí potřebuje zhruba 20 – 50 minut tepelné úpravy. Je vhodné ji vařit se slupkou, aby se dužina nerozpadla, naopak, ze slupky ji potom krásně vyškrábeme.

Jak vypadá špagetová dýně

Špagetová dýně vypadá docela nenápadně oproti svým oranžovým kolegyním. Je žlutá, oválná, protáhlá, dužinu má též světle žlutou. Ze všech dýní, které znám, má tahle kráska nejjemnější a nejméně vtíravou dýňovou chuť i vůni, takže se snadno do jídla maskuje, pokud něco takového máte vůči dalším členům rodiny zapotřebí.
Archiv

Jak oloupat Spagetovou dýní

Špagetová dýně

Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.
Archiv

Jaké jsou druhy dýní

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Jak připravit máslovou dýní

Máslové dýně rozpůlíme, vydlabeme z nich semínka, položíme je na plech vyložený pečicím papírem, dužinu zakápneme olivovým olejem. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C asi 60 minut do změknutí. Po upečení z dýně vydlabeme měkkou dužinu, kterou vložíme do připravené misky.

Jak se pozná zralé hokaido

U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

Která dýně se loupe

Dýně hokkaido se od ostatních dýní liší nejen svým pravidelně zaobleným vzhledem. Je známa svou vynikající kaštanovou či oříškovou chutí a hodí se při přípravě polévek, ale i do pečených či dušených jídel. Od ostatních dýní se však nejvíc liší tím, že se neloupe!

Jak zpracovat dýně

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Která dýně se neloupe

Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné. A každý druh dýně musíte pěstovat zvlášť.

Jak dlouho se peče máslová dýně

Máslovou dýni pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C cca 35 min doměkka.

Jak poznat zralou Špagetovou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak se Zaštipují dýně Hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Co se zbytky z vydlabané dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Jak využít okrasné dýně

Okrasné dýně jsou samy o sobě natolik výrazné, že je nemusíte nijak upravovat. Ozdobí byt i zápraží domu a vydrží až do adventu, kdy výzdobu vyměníte za vánoční. Okrasné dýně sklízíme ve chvíli, kdy je jejich slupka tvrdá a na stonku se objevují praskliny. Tehdy jsou plody dobře vyzrálé.

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Jak dlouho vydrží dýně v lednici

Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Kdy Zaštipovat dýně

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak nejlépe uchovat semínka z dýně Hokaido

Aby si semínka uchovala klíčivost co nejdéle, skladujeme je v suchu, chladu, temnu a ve stálých podmínkách. Nejdůležitější z toho jsou sucho a chlad. Vlastní semena před uložením dobře vysušíme (koupená většinou sušit nemusíme) a vložíme do dobře těsnícího obalu, který je zabezpečí před vlhkostí z okolního prostředí.

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.