Co udělat ze Slanecku?

Jak zpracovat slanečka

Takto „upravený“ slaneček se stejně jako ten naložený jenom v soli může rovnou jíst – například s krajícem dobrého chleba s máslem, trochou citronu a jemně nakrájenou červenou cibulí. „Oblíbený je však hlavně do sendvičů – znovu s cibulí, ale i koprem nebo jinou bylinkou,“ dodává šéfkuchař.
Archiv

Jak naložit slanečka

Slanečky krátce povaříme s 1 velikou cibulí nakrájenou na kolečka, 2 papriky nakrájené na proužky, kořením a octem. Po uvaření necháme vychladnout a slijeme tekutinu. Přidáme druhou cibuli nakrájenou na proužky. Dáme do sklenice, zalijeme olejem a necháme v chladu odležet.

Jak jíst sledě

Je možné jej podávat smažené, pečené nebo grilované, v tomto případě by mělo ale být v drátěném koši, protože je jeho maso tak křehké, že má tendenci se rozpadat. Sledí maso se také v gastronomii často používá do salátů a je vhodné pro marinování. Sleď se dostal už ve středověku na dánskou vánoční tabuli.

Jak jíst Matjesy

Jemné maso, tuhé kostičky.

Tak chutná Matjes. Nedá se tedy jíst celý, ale je potřeba jej "obrat". Sleď v konzervě nebo naložený v oleji se maceruje dlouho a jeho kostičky jsou tak jemné a dají se lehce jíst.

Co je to Matjesy

Popis. Jako matjesy se označují syroví sledi bez vyvinutých jiker či mlíčí, naložení do solného konzervačního roztoku.

Jak naložit Matjesy

Postup přípravy

OPRANÉ RYBY JEŠTĚ NASOLÍME A KLADEME DO SKLENIC A ZÁROVĚŇ JE PROKLÁDÁME CIBULÍ NAKRÁJENOU NA KOLEČKA (8-10 CIBULÍ). POKUD MÁME NÁLEV STUDENÝ ZALIJEME RYBY A NECHÁME NĚKOLIK DNŮ ODLEŽET. PO 6 DNECH ODLIJEME NÁLEV NA POLOVINU A RYBY DOLEJEME OLEJEM. NECHÁME ZASE PÁR DNŮ ODLEŽET.

Jak udělat Matesy

Soleným rybám odřízneme hlavu, ocas a ploutve. Nařízneme břišní dutinu a vybereme mlíčí, které očistíme a nakrájíme nadrobno. Rybu rozevřeme jako knihu a vyjmeme páteř – spolu s žeberními kostmi. Maso, které ulpělo na kostře, obereme a spolu s mlíčím ho vhodíme do připravené misky, určené pro maso k nakládání.

Co je to surströmming

Pod nechvalně známým slovem surströmming (švédsky sur – kyselý, strömming – sleď) se skrývá švédská delikatesa – fermentovaný sleď z Baltského moře. Jedná se v podstatě o kvašenou rybu slané chuti a hodně silného zápachu.

Co je to Matjes

Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Jak se dělá rybí salát

2 cibule, 5 okurek a 1 malou skleničku sterilované zeleniny (např. Moravanka) nakrájíme na kousky. (Pokrájenou cibuli můžeme ještě spařit horkou vodou, aby tolik nedráždila). Kousky ryb opláchneme ve vodě a vložíme do mísy spolu s nakrájenou zeleninou, 4 lžícemi majonézy nebo jogurtu a vše dokonale promícháme.

Co znamená Matjes

Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Co obsahuje sleď

Co sleď obecný obsahujekcal: 233 kcal. Sacharidy: 0 g. Proteiny: 18,2 g. Tuky: 17,8 g.Vitamin A: 38 µg. Vitamin B1: 0,04 mg. Vitamin B2: 0,22 mg. Vitamin B6: 0,45 mg. Vitamin C: 0 mg. Vitamin E: 1,5 mg.Vápník: 34 mg. Železo: 1,1 mg. Draslík: 360 mg. Hořčík: 31 mg. Sodík: 117 mg.

Jak dlouho vydrží Matjesy v oleji

Tento produkt má průměrnou trvanlivost 13 dnů od doručení nákupu, garantovaná minimální trvanlivost jsou 6 dnů.

Jak chutná surströmming

Pod nechvalně známým slovem surströmming (švédsky sur – kyselý, strömming – sleď) se skrývá švédská delikatesa – fermentovaný sleď z Baltského moře. Jedná se v podstatě o kvašenou rybu slané chuti a hodně silného zápachu.

Co je typické pro Švédsko

Švédská kuchyně: Tradičně selská a vydatná aneb Co musíteMasové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmem.Bramborový lívanec (raggmunk)Kanelbullar, velice oblíbené kynuté těsto se skořicíJanssons frestelse.Masové kuličky.Pohřbený (marinovaný) losos (gravad lax)

Co to jsou sledi

Sleď je český rodový název pro několik druhů sleďovitých ryb z rodů Clupea, Amblygaster, Escualosa, Harengula a Herklotsichthys. Jsou to štíhlé mořské ryby. V České republice nežijí.

Jak se dělá Rybí pomazánka

Cibuli nakrájíme nadrobno. Rybičky dáme do mísy, přidáme cibuli, šťávu z čerstvého citronu (prozatím stačí pár kapek), pomazánkové máslo, sůl, pepř a rozmixujeme. Případně ještě dochutíme (sůl, pepř, citronová šťáva) a podle hustoty pomazánky můžeme přidat část odloženého oleje z rybiček. Mažeme na celozrnný chléb.

Co patří do rybího salátu

Co budeme potřebovat:600 g rybích filet (ideálně sleď, ale klidně použijte i sladkovodní bílou rybu)1 velkou mrkev, 1 petržel, cca 70g celeru.1 velká cibule.100 g mraženého hrášku.100 g dobré majonézy.70 g zakysané smetany.sůl, pepř

Co znamená slovo sleď

Sled může být: souvislé pořadí, postup, řada, uspořádaná skupina nějakých entit v daném pořadí scénosled, sled filmových scén zastarale také stopa sled (vojenství) – část sest [..]

Kde žije tuňák

Tuňák obecný (modroploutvý): Jedná se o rybu, která žije v Atlantském oceánu, Středozemním moři a v Černém moři. V Japonsku je tato ryba chována ve speciálních chovech. Tuňák obecný může dorůstat i přes 2,5 metru délky a vážit více jak 250 kilo.

Co si přivézt ze Švédska

I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.

Co jíst ve Švédsku

Švédská kuchyně hojně využívá hovězího, kuřecího, vepřového, jehněčího i skopového masa, ryb, mořských plodů, mléčných výrobků a vajec. Jako přílohu nejčastěji podávají vařené brambory, ale i rýži, těstoviny a chléb. Švédská kuchyně má chleba různých tvarů a velikostí, vyráběných z žita, pšenice a ovsa.

Co to je Herynek

Sleď obecný (Clupea harengus), neboli herynek, je nejhojnější rybou na naší planetě, navíc je rybou hospodářsky významnou. Sleď obecný obývá vody Atlantského oceánu v obrovských hejnech. Má standardní délku 45 cm. Hmotnost takto vzrostlého jedince se pohybuje kolem 0,5 kilogramu.

Co se dává do Rybickove pomazánky

Použít lze uzenou rybu, pečenou rybu či různé typy rybiček v oleji například sardinky nebo šproty. Specifická rybí pomazánka je pak tuňáková. Maso se doplňuje tvarohem, máslem, různými typy měkkých sýrů nebo pomazánkovým máslem. Vždy se přidává hořčice a cibule, velmi často pak majonéza, tatarka a vařená vejce.

Jak se dělá Ředkvičkový salát

Ředkvičky důkladně omyjte a zbavte kořínků a lístků. Nakrájejte je na kostičky a dejte do misky. Petrželku nasekejte najemno a přidejte k ředkvičkám. Ochuťte citronovou šťávou, osolte, opepřete a pokapejte olejem.