Co upéct z kynutého těsta?

Co všechno se dá udělat z kynutého těsta

V závislosti na druhu výsledného produktu můžeme kynuté těsto péct, smažit nebo vařit. Kynuté knedlíky, koláče, rohlíčky, koblihy, vánočka, buchty nebo třeba taky chleba – všechny tyto dobroty mají základ právě v kynutém těstě. Na buchty pečené, pařené i dukátové. Vynikající těsto, které je měkkoučké jako pírko.
Archiv

Co udělat z Kupovaneho kynutého těsta

Kynuté těsto 6x jinak: Ořechový závin, koblížky, skořicová bábovka i plněné rohlíčky. Koláče, buchty, záviny, bábovky, vdolky, koblihy, šneky… Z kynutého těsta toho připravíte opravdu spoustu. Už za našich babiček proto bylo oblíbené.
Archiv

Co z kynutého těsta na sladko

Buchty a koláče, ovocné knedlíky, buchtičky se šodó, všechny tyto dobroty mají základ v kynutém těstě. Méně často se pečou kynuté bábovky, což je veliká škoda, protože taková voňavá skořicová s ořechovou náplní dokonale provoní celý byt. Kynuté těsto může být lehké, třené nebo těžké.
ArchivPodobné

Jak na nadýchané kynuté těsto

Uhnětené těsto přeneste do mísy vymazané trochou rostlinného oleje a naolejujte také povrch těsta. Mísu zakryjte potravinářskou fólií a nechte na teplém místě kynout asi jednu hodinu. Během této doby by mělo zhruba zdvojnásobit svůj objem.

Co udělat z kynutého těsta z Lidlu

To chce českou klasiku v podobě kynutých koláčů. Do kynutého těsta jsme přidali sádlo a náplň udělali z perníčků, jablek a pudinkového prášku. Ovšem záleží jen na vás, zdali nás budete následovat, nebo raději zvolíte tradiční koláče s povidly, makovou, ořechovou nebo tvarohovou náplní. V každém případě si pochutnáte.

Jaká mouka se používá na kynuté těsto

Ve spoustě receptů najdete mouku polohrubou. Hladká je ale vhodnější. S moukou Babiččina volba na kynutá těsta, která obsahuje dostatek lepku, se můžete do pečení bez obav pustit.

Na co použít křehké těsto

Je jemné, úžasně křehké, s příjemně máslovou chutí. Využít se dá při přípravě celé řady pokrmů. Sladkých i slaných. Upéct z něj můžete koláče, quiche, sušenky, tyčinky, košíčky, ale třeba i dortový korpus.

Jak dlouho vydrží kynuté těsto

Použít se dá už za několik hodin, ale lépe až druhý den. V lednici by těsto mělo vydržet 5-7 dnů. Kdykoliv během této doby můžeme z lednice vykynuté těsto vytáhnout, ihned propracovat a tvarovat. Pečivo na plechu necháme před pečením vykynout, poté ho potřeme vejcem nebo vodou a upečeme ve vyhřáté troubě.

Proč kynuté těsto po upečení klesne

Doba kynutí záleží na množství kvasnic, teplotě místnosti a hustotě těsta. Řídké těsto kyne půl hodiny, hustší může kynout až hodinu i déle. Pozor na rychlé kynutí těsta, v troubě může pak těsto spadnout. Překynutí těsta způsobuje, že těsto bude řídké, pečivo bude malé a těsto nám může klesnout.

Co upéct z křehkého těsta

Kombinace křehkého těsta s ovocem je prostě neodolatelná a určitě ho v létě upečte aspoň jednou. Mřížkový koláč s malinami je ideální dezert pro návštěvy, do těsta se navíc přidávají mandle a neobvykle také skořice a hřebíček. Zkusit můžete i roztomilé mřížkové koláčky s javorovým sirupem, vanilkou a jablky.

Proč ocet do kynutého těsta

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Jak vytáhnout koláč z formy

Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.

Proč praskne kynuté těsto

Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.

Jak poznat upečené kynuté těsto

Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Jak zachranit kynuté těsto

Jestliže na těsto zapomenete nebo ho necháte kynout při příliš vysoké teplotě, zbavíte se překynutí jednoduše tak, že těsto opět důkladně ručně propracujete. Vraťte ho do mísy a nechte vykynout znovu. Pečivě hlídejte a poté použijte jako obvykle. Nikdo nic nepozná.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné

Ve sklenici smíchejte ve stejném poměru rum a vodu, přidejte 2 lžičky cukru a tímto roztokem potřete povrch ještě horkých buchet z trouby. Buchty zůstanou měkké a vláčné skoro týden.

Co přidat do těsta když se drolí

Když se těsto drolí, zapracujeme do něj trochu mléka.

Kdy dát sůl do Kynuteho těsta

Nechtějte po něm rychlou akci hned po probuzení, ale dopřejte mu čas na protažení. Ze začátku žádná sůl, žádný tuk, jen teplo, vlhko a trochu cukru s moukou, nic víc. Další suroviny můžete přidat, až když vám droždí dokáže, že se probralo, že trochu zesílilo a že už dokáže udělat hustou pěnu čili kvásek.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Proč dort po upečení klesne

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

Opačným problémem může být dortový korpus, který se během pečení zvláštně vyboulí. K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu)

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Jak dlouho můžu nechat kynout těsto

Kynutí těsta

Kynutí trvá zhruba hodinu, závisí ale na množství použitých kvasnic, na hustotě těsta a teplotě místnosti. Čím je těsto hustší, tím kyne déle. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Co kdyz těsto nekyne

Příčin může být několik.Zkontrolujte, zda jste přidali do těsta všechny suroviny správně – ve správném pořadí, teplotě a množství.Možná suroviny neměly pokojovou teplotu.Nebo jste při mísení dali sůl přímo na droždí.Také jste možná tuk nebo mléko do těsta přidali příliš horké.Nebo jste těsto málo vyhnětli.