Co upéct z višní?

Co s úrodou višní

Výraznou kyselou chuť višní oceňujeme nejen v marmeládách a džemech, ale i ve šťávách a likérech. Nic jiného nám po většinu roku nezbývá, sezona višní je krátká. Ale právě teď se jich můžete přejíst a připravit z nich zásoby na zimu.
Archiv

Jak zpracovat višně

Višně jsou zdravé, stejně jako další druhy ovoce. Jejich chuť je výrazná, mírně pikantní, višně se velmi dobře hodí na zpracování do džemů. Připravujeme z nich bublaniny a různé moučníky. Nakládáme je, mrazíme, zavařujeme i sušíme.

Jak se dělá marmeláda z višní

Džem: Vypeckované višně dáme do hrnce, přisypeme cukr (nemusíme dávat celý kilogram, dle kyselosti višní) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Krátce (2 minuty) povaříme, odebereme případnou pěnu a džemem naplníme umyté, suché sklenice. Sklenice řádně uzavřeme a dáme na 10 minut sterilovat na 80°C.

Jak zpracovat třešně

Třešně mají mnohostranné využití zpracování na mošty, kompoty, džemy (kombinujeme je s rybízem nebo angreštem, které dodají potřebný pektin), vína i destiláty. Hodí se i k sušení. Čerstvé plody se uplatní v moučnících (bublaniny, koláče, záviny, …) nebo sladkých jídlech (studené polévky, knedlíky, nákypy apod.).

Jak se dělá šťáva z višní

Višně pořádně omyjeme a pak zbavíme pecek (to je na celé výrobě sirupu ta nejotravnější práce, ale co se dá dělat), dáme je do hrnce a pokud možno ještě nahrubo rozmixujeme (nebo nějak nasekáme energickým mícháním). Přidáme k nim šťávu z citronu, cukr a všechno pořádně rozmícháme.

Jak zmrazit višně

Kromě zavařování se dají višně i zmrazit. Vypeckované a neslazené ovoce se vám bude hodit k pozdějšímu použití do koláčů, vypeckované a pocukrované se uplatní v nákypech. Stejně jako ostatní drobné ovoce se i višně doporučujeme předmrazit a teprve když zmrznou na kámen,je sesypte do sáčků.

Jak uskladnit višně

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Jak naložit višně v rumu

Višně i s peckou omyjeme, vložíme do sklenice, zasypeme cukrem a zalijeme rumem, aby byly višně potopené. Sklenici uzavřeme a necháme uležet nejméně 2 měsíce, aby pustila šťáva z višní a višně pěkně nasály do sebe rum.

Co s úrodou třešní

Je libo kompot, marmeládu, dort nebo bublaninu Těšíte se z bohaté úrody třešní, ale tak nějak nevíte, co s nimi Třešně můžete zužitkovat několika možnými způsoby. Vyzkoušejte třešňové rizoto, vsaďte na klasickou bublaninu nebo si připravte do zásoby famózní třešňovou marmeládu.

Co upéct z třešní

Jsou tak lahodné, že se ani nechce věřit, že nejsou smažené v oleji.Brownies s tvarohem a třešněmi.Jednoduchý koláč ČERNOŠKO s třešněmi.Hrnkový makový koláč s třešněmi.Fantastický kefírový koláček s třešněmi.Bublanina s třešněmi.Strouhaný jogurtový koláč s třešněmi.Naše nejoblíbenější bublanina s třešněmi.

Jak udělat třešňový sirup

PřípravaTřešně vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a asi 8 minut povaříme.Druhý den scedíme přes sítko. Sirup přivedeme k varu a 5 minut povaříme.Láhve uzavřeme pečlivě víčkem a asi na 20 minut je dáme naležato.Třešňový sirup je výborný do domácích limonád a čajů.

Jak udělat šťávu z třešní

Třešně vypeckujeme a svaříme s vodou, poté rozmixujeme tyčovým mixérem dohladka. Hustou šťávu přecedíme přes čisté (nebo vyvřené plátno), abychom ji zbavili hrubších částic. Opět přivedeme k varu, přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Stáčíme do čistých lahví a ihned uzavřeme.

Jak uchovat višně

Vzhledem k tomu, že višně dozrávají v červnu a červenci, jejich skladování v čerstvém stavu je velmi omezené. V chladu vydrží několik dnů a v ledničce patří mezi ovoce, které do sebe snadno absorbují okolní pachy. Jedna z možností, jak skladovat višně a zároveň v nich uchovat všechny potřebné látky je sušení.

Na co jsou dobré višně

7 dobrých důvodů, proč jíst višněVišně pomáhají srdci.Višně se postarají o lepší spánek.Višně mají dobrý vliv na klouby.Višně přispívají k očistě organismu od škodlivin.Višně ochrání Vaši imunitu.Višně pomáhají s hubnutím.Višně zlepšují paměť

Jak naložit višně do alkoholu

Višně i s peckou omyjeme, vložíme do sklenice, zasypeme cukrem a zalijeme rumem, aby byly višně potopené. Sklenici uzavřeme a necháme uležet nejméně 2 měsíce, aby pustila šťáva z višní a višně pěkně nasály do sebe rum.

Jak se dělá griotka

Do velké zavařovací sklenice nasypeme vypeckované třešně, přidáme koření podle chuti a směs prosypeme kilogramem cukru. Následně vše zalijeme alkoholem, sklenici pečlivě utěsníme a necháme stát alespoň dva měsíce v šeru při stálé teplotě. Po uplynutí určité doby se třešně scvrknou na polovinu.

Jak využít třešně

Využití v kuchyni

Připravují se z nich také kompoty, marmelády, džemy, džusy, šťávy, zmrzliny. Konzervují se nakládáním do cukru (kandované třešně), nakládáním do rumu a sušením. Další známým způsobem jejich využití je zpracování na destilát – třešňovici.

Co s přebytkem třešní

Můžeme je zavařit, naložit celé, nebo uchovat například ve formě džemů či marmelád. Z třešní lze také připravit mnoho úžasných dobrot. Asi nejčastěji je využíváme jako součást různých dezertů, ale dají se také upravit jako příloha k různým masům, či z nich udělat skvělou polévku.

Jak se dělá sirup z višní

Višně pořádně omyjeme a pak zbavíme pecek (to je na celé výrobě sirupu ta nejotravnější práce, ale co se dá dělat), dáme je do hrnce a pokud možno ještě nahrubo rozmixujeme (nebo nějak nasekáme energickým mícháním). Přidáme k nim šťávu z citronu, cukr a všechno pořádně rozmícháme.

Jak se dělá mátový sirup

Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme drobně pokrájené čerstvé lístky máty peprné. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme šťávu z citronu a plníme do lahví.

Jaký je rozdíl mezi višní a třešní

Višně bývají tmavší, třešně světlejší a jasnější, s rýhou na straně. Višně mají zpravidla také uvnitř drobnější pecku. Vůbec nejjistější je ale ochutnat: třešně jsou sladké, višně kyselé.

Jak uchovat višně v rumu

Dobře zralé višně přebereme, stopky odstřihneme na čtvrtinu, na sítu propláchneme a necháme okapat. Rozdělíme do čistých sklenic a průběžně prokládáme vrstvami cukru. Potom zalijeme rumem tak, aby ovoce bylo zcela ponořené. Sklenice převážeme dvojitým celofánem a uchováme na temném a chladném místě až do konzumace.

Jak se dělá Visnovka

Višně vypeckujeme (bez speciálního nářadí to téměř nejde), tak abychom všechnu šťávu zachytili na misce. Pak dáme višně do velké sklenice, přilijeme nachytanou šťávu, přidáme hřebíček, zalijeme sirupem a koňakem. Sklenici uzavřeme a postavíme na teplé místo. Necháme 4 týdny stát.

Jak udělat Višňový likér

Višně zasypeme cukrem, vanilkovým cukrem a zalijeme rumem. Uzavřeme, důkladně promícháme a odložíme stranou na asi 6 týdnů. Poté višně scedíme a likér nalijeme do lahví. Pozor, nejvíce alkoholu obsahují odkapané višně (při procesu proběhla osmóza-alkohol prošel do višní a šťáva ven).

Jak udělat džem z třešní

Třešně omyjeme, odstopkujeme, vypeckujeme a nahrubo rozmixujeme. Směs na přípravu marmelád promícháme se dvěma lžícemi cukru a povaříme ho s třešněmi jednu až dvě minuty. Až marmeláda zrosolovatí, přelijeme do sklenic, uzavřeme víčkem a otočíme dnem vzhůru.