Co urcuje barvu zvuku?

Jak vzniká barva zvuku

Skutečnost, že každý tón má pro naše ucho zcela charakteristický zvuk, způsobuje obsah vyšších harmonických tónů ve složeném tónu. Tuto vlastnost zvuků označujeme jako barva tónu. Je určena nejen počtem vyšších harmonických tónů obsažených ve složeném tónu, ale také jejich amplitudami.
ArchivPodobné

Co způsobuje zvuk

Zvuk vzniká kmitáním tělesa. Rozlišujeme dva základní zvuky: tón (periodické kmitání tělesa) a hluk (neperiodické kmitání tělesa).

Co udává frekvence zvuku

Frekvence. Frekvence udává počet kmitů za sekundu. Ve slyšitelné oblasti udává výšku tónu. Její převrácenou hodnotou je perioda, udává trvání jednoho kmitu.

Jaké jsou druhy zvuku

Zvuky můžeme rozdělit na tóny a hluky. Tóny bývají označovány jako zvuky hudební, hluky jako zvuky nehudební. Tóny vznikají při pravidelném, v čase přibližně periodicky probíhajícím pohybu – kmitání. Při jejich poslechu vzniká v uchu vjem zvuku určité výšky, proto se tónů využívá v hudbě.

Které látky dobře vedou zvuk

V některých látkách se zvuk šíří velmi dobře (beton, ocel, sklo, …). V látkách, které nejsou dostatečně pružné (plsť, polystyren, …), se zvuk šíří špatně. Tyto látky se používají ke snížení úrovně hluku. Uvnitř kapalin a plynů se zvuk šíří jako podélné postupné vlnění.

Co ovlivňuje hlasitost zvuku

Výška zvukových vln (amplituda) ovlivňuje hlasitost zvuku a jeho dosah. Jak už víme, zvuk je v podstatě změna tlaku, takže čím větší změnu tlaku zvuk provádí, tím je amplituda vyšší a tedy i hlasitost je vyšší. Tlak obecně měříme v pascalech (Pa).

Co je to barva zvuku

Barva zvuku je klíčová ve schopnosti rozeznávat hlasy lidí a tóny vzniklé hrou na různé typy hudebních nástrojů. Doposud nebylo objasněno, jakým způsobem je rozklad zvuku u člověka realizován. Rozdílná barva zvuku je dána odlišnými vlastnostmi zdroje zvuku (tvar, velikost, materiál, …).

Co urcuje frekvence

Frekvence je parametr kmitání či vlnění, který charakterizuje jeho časovou periodicitu. Číselně je roven počtu period, které proběhnou za jednotku času. Jednotka frekvence je Hertz (Hz), fyzikální rozměr je s-1.

Co vydává zvuk

Zdrojem zvuku může být každé chvějící se těleso, tj. těleso, ve kterém vzniklo stojaté vlnění. Mohou to být hudební nástroje, ladičky, hlasivky, ale i jiná chvějící se tělesa, např. součástky strojů, motory apod.

Co pohlcuje zvuk

Akustické panely na stěnu (K pohlcování zvuku ve vzduchu) Izolační pěnový tmel (K utěsnění okrajů kolem dveří a oken) Izolační zarážka do dveří (K utěsnění mezery pod dveřmi) Akustické závěsy (Pro snížení hluku vnikajícího z oken)

Jak se šíří zvuk ve vzduchu

Šíření zvuku v prostoru

Ve volném vzduchu se zvuk šíří od zdroje volně všemi směry dle zmiňovaného Huygensova principu. Je-li zdroj zvuku malý, mají vlnoplochy tvar koule, je-li zdroj zvuku například rozměrná deska, jsou vlnoplochy rovinné.

Jaké frekvence slyší lidské ucho

Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.

Jak dělíme zvuky podle frekvence

Zvuk se dělí z hlediska lidského sluchu podle frekvence: na slyšitelný, ultrazvuk a infrazvuk.

Které látky pohlcují zvuk

Látky hodně pohlcující zvuky: měkké látky, které snadno tlumí vibrace – různé typy vaty, pěny, … Zvukové izolanty by měl velmi dobře tlumit zvuk ⇒ například vata (obsahuje velké množství tenkých vláken, která se o sebe třou a tak ztrácí energii, kterou získala při přenášení zvuku).

Co odráží zvuk

Šíření zvuku je ovlivněno i překážkami, na které zvukové vlnění dopadá. Na rozhraní dvou prostředí se zvuk odráží. Zvláštním případem odrazu zvuku od rozlehlé překážky (budova, skalní stěna atd.) je ozvěna.

V čem se nešíří zvuk

Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří).

Co ovlivnuje rychlost zvuku

2700m s v = ⋅ . Rychlost zvuku ve vzduchu není konstantní. Závisí například na: • teplotě (vyšší teplota ⇒ rychlejší pohyb částic ⇒ vyšší rychlost), vlhkosti (vyšší vlhkost ⇒ více částic ⇒ vyšší rychlost, lepší šíření), • tlaku (vyšší tlak ⇒ více částic ⇒ vyšší rychlost).

Kdo slyší nejlépe

Kočky slyší zvuky o neskutečných frekvencích, od 45 Hz až do 64 000 Hz. Umí ušima otáčet také efektivněji než psi, díky čemuž uslyší každičký zvuk, který je obklopuje. Proto jsou jednoznačně považovány za jedny z nejlepších lovců živočišné říše.

Co zesiluje zvuk

Zesílení zvuku se uskutečňuje pákovou funkcí sluchových kůstek, které přenášejí zvukové vlny z většího povrchu bubínku na menší plochu povrchu membrány předsíňového okénka. Nadměrné silné zvuky se tlumí pomocí dvou malých kosterních svalů ve středním uchu (napínač bubínku a třmínkový sval).

Co je amplituda zvuku

Zvukové vlny se charakterizují několika veličinami a jednou z nich je i amplituda. Označujeme jí maximální hodnotu pravidelně se měnící veličiny. Amplitudu můžeme definovat jako maximální rozsah vibrací nebo kmitů zdroje zvuku měřených od rovnovážné polohy.

Co nejlepe pohlcuje zvuk

Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.

Co potrebuje zvuk k sireni

Nutnou podmínkou pro šíření zvuku je pružné prostředí. V nepružném prostředí (vlna, korek, plsť apod.) se zvuk šíří špatně. Takové látky používáme jako zvukové izolátory.

V jakém rozsahu slyší člověk

Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.

Co slyší kočky

Sluch a zvuková lokalizace je u koček výrazně lepší než u lidí. Horní hranice sluchu pro dospělá zvířata je asi 50 000 Hz, koťata můžou slyšet zvuky až na hranici 100 000 Hz. Naproti tomu lidé slyší do 20 000 Hz. U starých lidí tato hladina může být rapidně nižší.

Co vnímáme uchem

Ucho je ústrojí sluchu a rovnováhy. Sluchem jsme schopni rozeznat zvuky a tóny, jejich intenzitu, výšku, barvu a směr, odkud přicházejí. Kromě toho se ucho podílí na udržování rovnováhy těla a vnímání jeho polohy.