Co uvařit na druhý svátek vánoční?

Co se jí na druhý svátek vánoční

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.

Co se nesmí dělat přes vánoční svátky

Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.

Co se jí na Boží hod vánoční

Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.
Archiv

Co uvařit po Vánocích

Vánoční hlavní chody

V dalších vánočních dnech servírujeme tradiční svíčkovou na smetaně, vepřovou pečeni, případně teplou šunku. Na svátek Svatého Štěpána, ve většině domácností, se od dávných dob servíruje v Česku pečená husa nebo kachna, bramborové knedlíky a zelí.
Archiv

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Co vařit před Vánoci

Několik dnů před Vánocemi se napekl chléb a vánočky z bílé mouky, hrozinek a mandlí. Štědrovečerní večeře se připravovala od rána a skládala se z několika chodů: hrachová nebo čočková polévka, kuba (kroupy s houbami a česnekem), pukance s mákem a medem, hubník (nákyp s houbami).

Kdy se nesmi Veset pradlo na Vánoce

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.

Kdy se nepere pradlo

Nejčastěji se vzpomíná ve spojitosti s Novým rokem prádlo, které hraje ve zvyklostech a pověrách zásadní roli. První den roku by mělo být vyprané a vyžehlené a hlavně neviset na šňůrách nebo na sušáku. Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy se nesmí prát prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Obecně křesťanství říká, že člověk se má postit, aby činil pokání za hříchy a učil se je přemáhat. Na druhou stranu Štědrý den je dnem radosti a primárně tedy není určen k pokání. Svůj význam však půst má. Lidé v tento vzácný den povznášejí svého ducha, k čemuž jim pomůže i střídmost a odříkání věcí pozemských.

Jak zhubnout po Vánocích

Přinášíme vám 5 rad, díky kterým se vám bude hubnout snadněji.Nehladovte!Stres vám zhubnout nepomůže.Omezte obrovské porce.Koukejte na hodinky.Jezte pravidelně

Co se dělá na Stepana

Svátkem svatého Štěpána vrcholí Vánoce. I s tímto dnem jsou spojené některé lidové tradice. Děti chodily koledovat, chasa mohla odejít ze služby a na světcovu počest se pekla pernatá drůbež. Svatý Štěpán byl prvním dnem Vánoc, který nebyl až tak obřadný.

Kdo byl svatý Štěpán

Svatý Štěpán (řecky Στέφανος, Stefanos, kolem roku 1 – asi 36 až 40, Jeruzalém) byl křesťanský kazatel a diakon, první mučedník křesťanství (prvomučedník), ukamenovaný po procesu před židovskou radou jako údajný rouhač proti judaismu.

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Co na oběd na Štědrý den

Polévka /rodinný ruský recept/, tzv. Ušanda /obsahuje sušené houby, klobásky, uzené, zelí a základ jsou plněné tzv. uši masovou směsí /něco jako malé pirožky/ = úžasná mňamka.Pro mě smažený kapr, pro děti a manžela smažený řízek a filet + bramborový salát.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč se nesmí prát na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Který den nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Jak nepřibrat na Vánoce

Jak se nepřejídat na VánoceI přes svátky sportuj a choď na procházky.Ochutnat ano, ale maxi porce ne!Mlsej vědomě a neuzobávej.Nauč se říkat NE.Plánuj si jídlo dopředu.Zaměř se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny.Vyhni se slazenému pití a alkoholu.Vyzkoušej zdravější varianty cukroví a dalších jídel.

Co je za den 26. prosince

Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.

Co znamená slovo Štěpán

Štěpán je mužské křestní jméno řeckého původu (Στέφανος) znamenající věnec, koruna, čest, odměna („doslova ten, který je obklopován a zahrnován“). Ve starověkém Řecku, věnec byl dán vítězi soutěže (z nichž koruna je symbol odvozené od vládců).

Co Snidat na Štědrý den

Poučky, z nichž většina je i v dnešní době aktuální, jsou součástí babičkovské kuchařky Stolečku prostři se vydané roku 1950. V tak koncentrovaném sledu za sebou vyvolávají úsměv. Součástí správné Štědrovečerní snídaně je káva nebo čaj a moučník – vánočka, štola, ovocný chlebíček či štrůdl.