Co uvařit na vánoční svátky?

Co se jí na vánoční svátky

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.
Archiv

Co se nesmí dělat přes vánoční svátky

Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.

Co se vaří na druhý svátek vánoční

Štědrovečerní obžerství i velkolepý božíhodový oběd je za námi, ale ještě je tady druhý svátek vánoční – svátek sv. Štěpána, který připomíná jednoho z nejznámějších křesťanských mučedníků. Na svatého Štěpána se tradičně podává hovězí pečeně, tzv. štěpánská.
Archiv

Co se jí na Stepana

Podle tradice bychom měli na Štěpána připravit pernatou drůbež. Obvykle se podává pečený krocan, krůta, husa anebo kachna, případně pokrmy z jiných druhů masa. Oblíbené je zejména hovězí. Jako příloha je nejčastěji zelí (bílé kysané či dušené červené) a knedlík (houskový či chlupatý).
Archiv

Kdy se jí kachna

Pečená kachna nebo husa nás na talíři doprovází hlavně ve druhé polovině roku, a v listopadu a prosinci obzvlášť. Zejména na Martina a na Štěpána se dost vykrmených opeřenců ocitne na pekáči a je vydáno na pospas společnému hodování.

Co uvařit po Vánocích

Vánoční hlavní chody

V dalších vánočních dnech servírujeme tradiční svíčkovou na smetaně, vepřovou pečeni, případně teplou šunku. Na svátek Svatého Štěpána, ve většině domácností, se od dávných dob servíruje v Česku pečená husa nebo kachna, bramborové knedlíky a zelí.

Kdy se nesmi Veset pradlo na Vánoce

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Co vařit před Vánoci

Několik dnů před Vánocemi se napekl chléb a vánočky z bílé mouky, hrozinek a mandlí. Štědrovečerní večeře se připravovala od rána a skládala se z několika chodů: hrachová nebo čočková polévka, kuba (kroupy s houbami a česnekem), pukance s mákem a medem, hubník (nákyp s houbami).

Proč se dávají do kachny jablka

Mirka pekla kachnu po staročesku s jablky, které maso ovoní a vezmou mu typický zápach. Někdo dává do břišní dutiny jablko a brambor, který toho také dost vytáhne. Kachna se může plnit klasickou houskovou nádivkou, vynikající je mandlová, kterou připravovala minule Ivanka Devátá k telecímu masu.

Jak se pozná Kačer od kachny

Kačer kachny divoké má modrozelenou barvu hlavy a bílý pruh na krku, namísto toho samička disponuje barvou hnědou a při letu se její křídla zbarvují do modra. Tento rozdíl, který u divokých kachen vzniká se odborně nazývá pohlavní dimorfismus a je u nich velice výrazný.

Jak zhubnout po Vánocích

Přinášíme vám 5 rad, díky kterým se vám bude hubnout snadněji.Nehladovte!Stres vám zhubnout nepomůže.Omezte obrovské porce.Koukejte na hodinky.Jezte pravidelně

Co se jí na Štědrý den k obědu

Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč se nesmí prát na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Co se jí na Štědrý večer

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Jak udělat nejlepší kachnu

Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti. V pekáči ji pouze na začátku mírně podlijeme vodou a v první polovině pečení ji pečeme zakrytou. Kachna je hotová, když se maso na stehnech zcela odděluje od kosti. Upečenou kachnu před podáváním necháme zakrytou odpočívat.

Jak upéct kachnu podle Pohlreicha

Kachnu omyjeme, osolíme i uvnitř a nacpeme ji jablky smíchanými s cibulí. Posypeme kmínem. Pečeme 2,5 hodiny na 175°C. Podáváme s knedlíkem a zelím.

Co je to Husokachna

CO JE HUSOKACHNA – S husou vlastně nemá nic společného, je to kříženec kachny a kachny, konkrétně pižmové a pekingské kachny. – Husokachny byly speciálně vyšlechtěny jako ten nejchutnější zdroj masa na zahradě. Jejich statné tělo už samo o sobě napovídá, že jde o zvíře s vysokým obsahem masa.

Kdy začnou snášet kachny

Kachny začínají snášet mezi 4. a 7. měsícem věku.

Jak nepřibrat na Vánoce

Jak se nepřejídat na VánoceI přes svátky sportuj a choď na procházky.Ochutnat ano, ale maxi porce ne!Mlsej vědomě a neuzobávej.Nauč se říkat NE.Plánuj si jídlo dopředu.Zaměř se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny.Vyhni se slazenému pití a alkoholu.Vyzkoušej zdravější varianty cukroví a dalších jídel.

Co jíst po Vanocich

Na co pamatovatPestrá a vyvážená strava.Více menších porcí po celý den.Poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním.Snídaně s kvalitními bílkovinami a tuky.Jíst do polosyta.Dostatečný přísun neslazených tekutin.Několik porcí ovoce a zeleniny denněBílé pečivo vyměnit za celozrnné