Co uvařit z pažitky?

Jak využít pažitku

Pažitka se přidává do pomazánek, ochucených másel, zálivek, slaného pečiva, do omáček, polévek, omelet, karbanátků, bramborových jídel jako brambory dušené ve smetaně s bylinkami, salátů aj. Hodí se k rybám i masu, a to hlavně na marinády a krusty – losos s bramborovo-pažitkovou krustou.
Archiv

Co s pažitkou když kvete

Někdy se doporučuje květy odstraňovat, aby rostlina zbytečně nevysilovala. Ale je možné ponechat pažitku kvést na okrasu. Její květy jsou jedlé a tak je můžete použít i jako atraktivní ozdobu zeleninových pokrmů.

Jak je zdravá pažitka

Proč je pažitka zdravá Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním.

Jak nejlépe uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Kam patří pažitka

Pažitka patří do rodu česnek. Ve Středozemí, odkud pochází, roste volně. A divoký šnytlík najdete i u břehů čistých horských potoků v Česku. Pátrat po něm ale nemusíte – doma si totiž snadno vypěstujete vyšlechtěnou pažitku zahradní.

Jak dlouho vydrží pažitka

Oproti rostlinám na záhonech se musí pažitka pěstovaná v květináči častěji zalévat. Dejte však pozor na přemokření. Ideální je kropit častěji a menšími dávkami. Vytrvalá pažitka obvykle vydrží i několik let.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jaké vitamíny jsou v Pažitce

Listy pažitky jsou zdrojem vitamínu C (až 100 mg ve 100 g čerstvé hmoty; většinou se množství pohybuje mezi 56 až 66 mg ve 100 g čerstvé hmoty), dále obsahují provitamín A, vitamín B2, silici se sírou (typické pro rostliny rodu Allium), minerální látky (soli vápníku, fosforu, draslíku, železa aj.).

Kdy se muze jíst pažitka

Hodí se do pomazánek, salátů nebo jen tak na dochucení chleba s lučinou či na ozdobu salátů. Přidáváme ji také do polévek, avšak těsně před jejich dokončením, aby nedošlo k znehodnocení chuti pažitky dlouhým vařením.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak zmrazit pažitku

Bylinky by se v zásadě neměly zamrazovat jen tak, lepší je zalít je vodou a uchovat "v ledu". Pro jednodušší dávkování si můžeme vypomoci tvořítky na led; vzniklé ledové kostky druhý den z tvořítek vyjmeme a dále už uskladňujeme v sáčku. Místo vody se dá použít také panenský olivový nebo jiný kvalitní olej.

Proč usychá pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Jak se dělá Pažitková pomazánka

Změklé máslo do hladka rozetřeme se solí. Přidáme pepř, tvaroh, smetanu a důkladně promícháme. Na závěr vmícháme nadrobno nakrájenou pažitku. Pažitková pomazánka je výborná s čerstvým domácím chlebem, pečivem i topinkami.

Jak Krajet Pazitku

Nejjednodušší způsob skladování jemně nakrájených natí je mražení. Pokud máme na jaře, když je pažitka nejhezčí, její přebytky, nakrájíme ji nadrobno a uložíme do mrazničky. Můžeme ji také nakrájet a uložit do soli.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Jak zalévat pažitku

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Která část pažitky se konzumuje

Semínka pažitky

Listy i se stvolem a cibulkou lze použít stejně jako jarní cibulku. Pažitkou ozdobíme téměř jakékoliv jídlo, k tomuto účelu lze využít i její jedlé květy.

Jak uchovat pažitku v mrazáku

Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.

Jak uchovat květy pažitky

Dají se naložit do octa nebo oleje. Krásné světle-fialové pažitkové květy udělají parádu a jejich výrazná silice i užitek. Můžeme je naložit do octa nebo oleje, a ten pak dále využít v kuchyni. Aromatický olej nebo ocet chutná velmi příjemně.

Jak se dělá tvarohová pomazánka

Změklé máslo prošlehejte s tvarohem, nejlépe elektrickým šlehačem, aby vznikla hladká kompaktní hmota. Přidejte ji do mísy spolu s cibulí nasekanou nadrobno a mletou paprikou. Pomazánku dobře promíchejte, dochuťte solí a pepřem a uložte do ledničky. Podávejte ji posypanou nadrobno nakrájenou pažitkou a s pečivem.

Jak se dělá Rozhuda

Jednoduchá, rychlá a výborná. Tvaroh rozmícháme s máslem, solí a kořením dohladka a upravíme na patřičnou hustotu smetanou či mlékem. Cibuli nakrájíme nadrobno, vmícháme ji do tvarohu a ten namažeme na tmavý chleba. Můžeme ho posypat nasekanou jarní cibulkou nebo kerblíkem.

Proč žloutne pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Jak správně řezat pažitku

Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.

Jak se dělá tuňáková pomazánka

Z tuňákové konzervy vyliju olej a tuňáka dám do misky. Přidám sůl, bílý pepř, citronovou šťávu a najemno nasekanou cibuli nebo šalotku. Vše dobře promíchám dohromady vidličkou. Pak postupně přidávám nadrobno nasekanou petrželovou nať, máslo, majonézu a na závěr smetanu nebo jogurt.