Co vařit na vánoční svátky?

Co se jí na Boží hod vanocni

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.
Archiv

Co se jí na druhý svátek vánoční

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.

Co se nemá dělat na první svátek vánoční

Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.

Co vařit před Vánoci

Několik dnů před Vánocemi se napekl chléb a vánočky z bílé mouky, hrozinek a mandlí. Štědrovečerní večeře se připravovala od rána a skládala se z několika chodů: hrachová nebo čočková polévka, kuba (kroupy s houbami a česnekem), pukance s mákem a medem, hubník (nákyp s houbami).
Archiv

Kdy se nesmí prát prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Obecně křesťanství říká, že člověk se má postit, aby činil pokání za hříchy a učil se je přemáhat. Na druhou stranu Štědrý den je dnem radosti a primárně tedy není určen k pokání. Svůj význam však půst má. Lidé v tento vzácný den povznášejí svého ducha, k čemuž jim pomůže i střídmost a odříkání věcí pozemských.

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Kdy má svátek Štěpánka

Stejného původu jsou jména Štěpána, Štefana a Štefanie a cizojazyčný ekvivalent Stefanie. Vykládá se jako Věncem korunovaná. Svátek má 31. října.

Co se nesmí na Vánoce

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Kdy se nesmi Veset pradlo na Vánoce

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Co jíst po Vanocich

Na co pamatovatPestrá a vyvážená strava.Více menších porcí po celý den.Poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním.Snídaně s kvalitními bílkovinami a tuky.Jíst do polosyta.Dostatečný přísun neslazených tekutin.Několik porcí ovoce a zeleniny denněBílé pečivo vyměnit za celozrnné

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Co se dělá na Stepana

Svátkem svatého Štěpána vrcholí Vánoce. I s tímto dnem jsou spojené některé lidové tradice. Děti chodily koledovat, chasa mohla odejít ze služby a na světcovu počest se pekla pernatá drůbež. Svatý Štěpán byl prvním dnem Vánoc, který nebyl až tak obřadný.

Kdy je na Štěpána

Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.

Kdy má svátek Vojta

Vojtěch slaví svátek dne 23.04. Vojtěch je příjemným českým jménem, které příjemného, dokonce radostného dělá i svého nositele. Muž jménem Vojtěch je rozeným bojovníkem, bojovníkem za své štěstí. Ženským protějškem jména Vojtěch je Vojtěška.

Kdy má svátek Terezka

Podle českého kalendáře má svátek 15. října.

Jaká vánoční tradice přináší hojnost

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Jak nepřibrat přes Vánoce

Jak se nepřejídat na VánoceI přes svátky sportuj a choď na procházky.Ochutnat ano, ale maxi porce ne!Mlsej vědomě a neuzobávej.Nauč se říkat NE.Plánuj si jídlo dopředu.Zaměř se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny.Vyhni se slazenému pití a alkoholu.Vyzkoušej zdravější varianty cukroví a dalších jídel.

Co se pije na Vánoce

Kromě punče patří mezi klasické zimní – vánoční nápoje svařené víno. Receptů jsou tisíce, ale základ je vždy stejný, tedy svařené bílé či červené víno a pak koření, případně pár kapek destilátu. V Čechách se však vždy pilo a pije svařené víno připravovaného z červeného vína, se skořicí a hřebíčkem.

Co by se mělo jíst na Velký pátek

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.