Co vše řeší ortopedie?

Co vše se léčí na ortopedii

Specializujeme se na chronické i akutní bolesti kloubů, třísel, svalové i úponové bolesti. Léčíme poranění svalů, šlach a vazů. Řešíme bolesti nohou při chůzi a sportu, vrozené a získané vady.

Jakou specializaci má ortopedie

Ortopedie je chirurgický obor, zabývající se diagnostikou, prevencí a léčením vrozených nebo získaných vad, chorob, úrazů a funkčních poruch pohybového aparátu. Nedílnou součástí oboru je traumatologie pohybového ústrojí, a to jak vlastní akutní ošetření úrazů, tak i řešení jejich následků.

Co se vyšetřuje na ortopedii

Ortopedie je lékařský obor zabývající se léčbou poruch a onemocnění pohybového aparátu. Ortopedické vyšetření se provádí při vadném držení těla, bolestech kloubů, při léčbě zranění a úrazů pohybového aparátu. Slouží k hodnocení vrozených i získaných poruch kloubů nebo páteře.

Jak probiha vyšetření na ortopedii

Ortoped provede nejdříve základní klinické vyšetření (pohmatem a rozhovorem s pacientem), doplněno je vždy rentgenem, dále například ultrazvukem (sono) nebo magnetickou rezonancí. Poté navrhne vhodnou terapii a stanoví harmonogram léčby.

Kdy jít na ortopedii

Bolesti zad, potíže s koleny, zatuhlými kyčlemi nebo krční páteří. Potýkáte se s nimi běžně, někdy ale jejich intenzita přesáhne únosnou mez. Právě tehdy přichází čas navštívit ortopeda.

Kam jít s bolesti kloubů

Pacient, u kterého se objeví známky artritidy (zánětu kloubu), by měl být co nejdříve vyšetřen specialistou – revmatologem. Ideální je přijít k lékaři do tří měsíců od prvních obtíží.

Co je to ortoped

Ortoped je lékař, který se věnuje specializovanému lékařskému oboru – ortopedii. Tento obor se zabývá pohybovým aparátem člověka, a to přes vrozené vývojové vady dětí, úrazy a degenerativní onemocnění velkých kloubů až po onkologická onemocnění.

Kam s úrazem nohy

Ambulance pohotovosti slouží k prvotnímu ošetření základních akutních stavů, mezi které patří např. záněty dýchacích cest (angína, chřipky, zánět průdušek, zápal plic), drobné úrazy, bolesti pohybového aparátu (svalů, kloubů, zad); dále k vyšetření a vyloučení závažných poruch zdravotního stavu (např.

Kam jít s bolestmi svalů

Ke zmírnění bolesti můžete užívat léky proti bolesti a protizánětlivé léky z lékárny, a to buď perorálně nebo aplikované přímo na kůži, která daný sval překrývá. Pokud je bolest svalů opravdu silná, takže se téměř nedá vydržet, navštivte lékaře. Může vám poradit určité cviky pro rehabilitaci bolavého svalu.

Kdo léčí kyčle

Jinak kyčel bolí hlavně v třísle a člověk má startovací a i klidové obtíže. Je nutné doplnit RTG nebo neurologické vyšetření a potom vyhledejte ortopeda. Jinak prevence kloubní výživou je vhodná, neboť i bederní páteř má klouby.

Kam mám jít kdyz mě bolí noha

Jestliže vás trápí časté bolesti nohou, měli byste co nejdřív vyhledat lékaře. Zvlášť patříte-li navíc do některé z rizikových skupin, jako jsou kuřáci, diabetici, pacienti s vysokým krevním tlakem nebo se zvýšenou hladinou cholesterolu, kteří jsou infarktem ohroženi podstatně častěji než jiní.

Kdo řeší bolesti zad

Akutní bolestí zad se zabývají dva obory – ortopedie a neurologie.

Jak bolí zánět kloubu

Projevy zánětu kloubu – kloub je teplý, oteklý, zarudlý, bolí, je omezena jeho pohyblivost, bývá výpotek v kloubu. Může být postižen jeden kloub nebo více kloubů.

Jak se projeví zánět kloubu

Nejčastěji se bolest kloubů vyskytuje v prstech, kolenou, kotnících a ramenou. Uvnitř kloubního pouzdra může v důsledku zánětu docházet k tvorbě tekutiny a naslednému otoku. Příznaky mohou také zahrnovat necitlivost, brnění, ztuhlost a snížený rozsah pohybu.

Kdy je vhodné jít na pohotovost

Pracoviště, která pro vás zajišťují zdravotní služby mimo běžnou pracovní dobu, jsou připravena pomoci řešit akutní zdravotní problém a zastoupit při náhlém onemocnění registrujícího praktického lékaře. Není potřeba žádné doporučení, o vyšetření může požádat každý pacient.

Kdy jet na pohotovost s angínou

Bolest v krku řeší praktický lékař, ev. LSPP – pohotovost. Bolest v krku s nemožností polykat, zhoršením dechu, huhňáním může být spojena se vznikem hnisavé kapsy (abscesu) vedle mandle patrové a zde doporučujeme akutní ošetření na ORL ambulanci s ev. nutností hospitalizace.

Jak se projevuje zánět svalů

Většina zánětů svalů se projevuje svalovou slabostí a bolestmi svalů, při dlouhodobém průběhu se může objevit zmenšování objemu svalové hmoty. Těžké formy zánětu mohou být nicméně spojeny s nebezpečným rozpadem svalových vláken (rabdomyolýza) a uvolňováním látky známé jako myoglobin ze svalů do krve.

Jak se projevuje natažený sval

Namožený sval se projevuje bolestí jednoho či více svalů, slabostí a ztuhlostí, zejména při zatížení daného svalu. Bolest se obvykle dostaví s časovým odstupem od svalové námahy, například když se máte po odpočinku zvednout z pohovky, když ráno vstáváte nebo třeba když jdete do schodů.

Kde bolí artróza kyčle

Artróza kyčle (koxartróza)

Zde je bolest lokalizována do oblasti třísel, může též vystřelovat po vnější straně stehna do kolene, případně postupuje jen do třísla nebo křížové kosti.

Kde bolí kyčelní kloub

Projevy. Většina pacientů popisuje bolest v oblasti přední strany stehna a třísel, která může být někdy tupá, jindy ostrá až bodavá. Bolest se zhoršuje při aktivitách jako je chůze nebo dlouhodobý sed. Zhruba polovina pacientů také popisuje pocit bolestivého “přeskakování”, “praskání” nebo “kliknutí” v kloubu.

Jak bolí cévy

Pacienti si nejčastěji stěžují na klaudikační bolest – námahová bolest, která donutí pacienta přerušit chůzi po určité konkrétní vzdálenosti). Později se objevují i klidové bolesti dolních končetin, končetina je studená, mizí ochlupení, často nacházíme plísňové postižení nohou.

Co všechno může bolet od zad

Bolest zad dole (nad zadkem) může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení. Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

Co vše muze bolet od zad

Může se jednat o tzv. přenesenou bolest, která je často nezávislá na pohybech či postavení páteře. K bolesti zad může tedy docházet i u takových stavů, jako jsou choroby ledvin, postižení pánevních orgánů, výduť aorty nebo onemocnění trávicího traktu (žaludeční vřed, zánět žlučníku či slinivky břišní).

Jak se pozná zánět v těle

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce.

Jak bolí revma

Box: Jak poznám bolest u revmatických nemocí

U revmatoidní artritidy jde mj. o bolest zápěstí a malých kloubů na rukou a na nohou a kolen spojenou s otokem a ztuhlostí. U Bechtěrevovy choroby trápí jedince zejména bolest dolní části zad, a to převážně v noci či při delší nečinnosti, pohyb od nemoci ulevuje.