Co vše patří do komunálního odpadu
Směsný komunální odpad
Patří sem: popel, smetí, odpady z kuchyně, znečištěný papír, znečištěné plasty, atp. Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.
Archiv
Co patří do hnědé popelnice
A co naopak do popelnice nepatří jsou zbytky živočišného původu, skořápky od vajíček či ořechů, obalové materiály včetně těch označených jako kompostovatelné či biodegradabilní, tuky, oleje, podestýlka zvířat, chlupy, vlasy nebo mléčné výrobky.
Co patří do jakého kontejnerů
Co PATŘÍ do kontejneru PLASTYPET lahve od nápojů (čisté, sešlápnuté!)Igelity, sáčky, tašky.Čisté folie.Kelímky.Krabičky od pokrmových tukůObaly od mycích prostředkůPrázdné obaly od kosmetiky.Misky, kbelíky.
Co se deje se skladkou
Po uzavření skládky následuje rekultivace. Cílem je zabezpečení místa a vytvoření vhodných technických podmínek pro následné využití území. Rekultivace začleňuje již nevyužívanou skládku zpět do krajiny tak, aby se omezily negativní vlivy na životní prostředí.
Jak třídit odpad v domácností
Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr. To samé platí pro baterie.
Co lze vyhodit do kontejnerů
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit. Typicky prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Co nepatří do Bia
Co nepatří do popelnice na bioodpadmaso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže.mléčné výrobky.vajíčka, včetně skořápek.zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky.skořápky z ořechů, pecky z ovoce.
Kam patří staré pečivo
Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …
Co patří do barevného skla
Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo. Například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů a také tabulové sklo z oken a dveří.
Co nepatří do papíru
Co nepatří do kontejnerů
Mokrý, mastný a jinak znečištěný papír, voskový a uhlový papír (kopírák), obaly od vajíček a roličky od toaletního papíru, použité plenky, hygienické potřeby. Do kontejneru na papír lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení).
Co nepatri na skládku
Na skládce nesmí být uložen nebezpečný odpad. Výjimkou jsou odpady s obsahem azbestu.
Jak se likviduje směsný odpad
Ke sběru zbytkového (směsného) odpadu se nejčastěji využívají černé popelnice a kontejnery. Velké množství obalů tvořených více materiály, třídit nelze a musí skončit ve směsném odpadu. Obaly od másla a instantních polévek jsou dalšími kompozitními obaly, které nelze třídit do barevných kontejnerů.
Kam patří krabice od džusů
Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.
Kam vyhodit diskety
Jak správně zlikvidovat magnetofonové nebo video kazety, diskety, CD či DVD Videokazety, kazety, diskety CD nebo DVD odvezte nejlépe na sběrný dvůr. V malém množství můžete vyhodit do směsného odpadu. Papírové obaly se dají vytřídit do papíru a plastové do plastů.
Kam vyhodit deodorant
Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.
Kam patří krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam vyhodit chleba
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Kam vyhodit Plesnive jidlo
Nejlepší je plesnivé jídlo zabalit a okamžitě vyhodit do popelnice, aby se plísně nešířily v koši. Spíž nebo ledničku je potřeba v místě, kde daná potravina ležela, vyčistit.
Kam patří deodorant
Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.
Kam patří chleba
Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …
Co patří a nepatří do skla
Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do kontejneru také nepatří.
Co je považováno za nebezpečný odpad
Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie.
Co to je recyklace odpadu
Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jedná se o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. V procesu recyklace tedy jde o opakované (cyklické) uvedení materiálu zpět do výrobního cyklu, odtud pak název tohoto procesu.
Co se považuje za nebezpečný odpad
Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie. Nebezpečnými vlastnostmi jsou: toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita, výbušnost, hořlavost, uvolňování toxických plynů a další podobné vlastnosti.
Co se dělá s odpadem
Vytříděné odpady z barevných kontejnerů odváží svozové firmy na dotřiďovací linky, kde se dotřiďují a upravují na druhotnou surovinu pro další zpracování. Na těchto dotřiďovacích linkách jsou odpady dále tříděny na různé druhy, podle jejich materiálového složení nebo podle potřeb a technologií konečných zpracovatelů.