Co vše se dá chovat v akváriu?

Co všechno do akvária

Než napustíte akvárium vodou, rozložte do něj technické vybavení – filtrace, akvarijní topení s termostatem a možné jsou i vzduchové kameny. Při výběru technického vybavení se opět spolehněte na personál akvarijních potřeb – doporučí vám vše s ohledem na objem akvária i požadavky rybek.

Co všechno potřebuji rybičky

Rybičky potřebují jak přiměřené světlo, tak i optimální teplo. Pro chov se hodí spíše menší rybky. Na jednu rybičku připadá zhruba litr vody na 1 cm délky. Vybírejte druhy ryb, které si vzájemně nepůjdou „po krku“.
Archiv

Co chovat v malém akváriu

20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko. Tyto druhy akvarijních rybiček se ale nejlépe cítí v hejnu, proto si do malého akvária pořiďte maximálně 2 druhy ryb.
Archiv

Jak se chovají paví očka

Paví očka v zahradě

Doporučené akvárium pro živorodky by mělo mít min. 25 litrů pro jednoho samce a tři samice. Optimální teplota je 20–23 °C, tvrdost vody> 11 °N a pH je 6,5–8. Přínosné je také přidání akvarijní soli, která ničí prvoky a reguluje metabolismus.

Jak často svítit v akváriu

Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat. Intenzita světla může být ještě zvýšena uprostřed dne jako imitace poledního světla.

Jak často měnit vodu v akváriu bez filtru

Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.

Jaké vzduchování do akvária

Výkon vzduchování

Objem akvária Výkon vzduchování
60 litrů a méně min. 100 l/hod.
60–100 litrů 100–250 l/hod.
nad 100 litrů 250–300 l/hod.

Jak moc Vzduchovat akvárium

Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec. Pokud se Vám hýbe hladina díky silného filtru, opět potřeba vzduchovat radikálně klesá.

Jak dlouho se zabíhá akvárium

Příručky říkají, že akvárium by se mělo zabíhat dva týdny až měsíc – bez ryb a jiných živých tvorů.

Jak poznat že ryba bude rodit

Mohutnější samička ale jikry neklade, nýbrž rodí již živá mláďata schopná samostatného života, v počtu od 10-70 kusů. Že se blíží porod mláďat poznáte podle velkého břicha a více ztmavlé skvrny na zadní straně břicha. Z jednoho oplození může samička porodit mláďata vícekrát bez další přítomnosti samečka.

Jak často krmit paví očka

Dorostlé, dospělé rybky stačí nakrmit 1x denně. Ale vzhledem k tomu, že rybky jsou studenokrevní živočichové, a s rostoucí teplotou se zrychluje jejich metabolismus, pokud v horkých letních dnech vzroste teplota v akváriu, uděláte dobře i těm dospělým, nakrmíte-li je také 2x za den.

Po jaké době dát ryby do akvária

Ryby nevpouštíme do čerstvě založeného akvária, ale postupně přidáváme zhruba po 3-4 týdnech podle testů NO2 a NO3. Maximálně můžeme po pár dnech dát pár "zajížděcích rybiček" pro správný záběh akvária.

Jaké barvy mají mít zářivky v akváriu

Obvykle se volí barva osvětlení denní nebo studená bílá s teplotou světla okolo 6000 K. Čím nižší hodnota, tím má světlo teplejší odstín. Ideální volbou jak pro rostliny, tak pro ryby, je kombinovat LED pásky s teplým (3200K) a studeným (6000K) světlem. Obecně platí, že bílou nic nezkazíte.

Jak dlouho se má svítit Rybičkám

Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.

Jak dlouho svítit v akváriu

Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat. Intenzita světla může být ještě zvýšena uprostřed dne jako imitace poledního světla.

Jak poznat že ryba umírá

Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích. Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění

Co dát na dno akvária

Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.

Jak často se mění voda v akváriu

Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.

Proč se ryby drží u hladiny

Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.

Jak rychle rostou akvarijní ryby

V průměru bych řekla 2 roky. Pokud mají neadekvátní podmínky, tak míň. Pokud jsou v malém prostoru (menší akva), rostou méně, než se udává v atlasech.

Jak dlouho se má svítit v akváriu

Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.

Jak často pouštět vzduchování v akváriu

V málo zarybněných akváriích to často není potřeba. Vzduchovat je nutno také v noci. Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec.

Jak casto prát filtr v akváriu

Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.

Jak dlouho vydrží ryby bez filtru

Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.

Jak poznat že je ryba mrtvá

Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení.