Co všechno se dá udělat z šeříku?

Co se dá udělat z šeříku

Co lze vyrobit ze šeříku

Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr – omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů.
Archiv

Který šeřík je jedlý

U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Na co je dobrý Šeříkový sirup

Sirup nebo čaj

Šeřík ulevuje od bolesti hlavy a je skvělý na migrény. Je úžasným pomocníkem i při žaludeční nevolnosti. Má ale i další skvělé účinky. Pomáhá od bolesti v krku, ulevuje zduřelým mandlím při angínách a také urychluje metabolismus, čímž napomáhá při hubnutí.
Archiv

Jak uchovat vůni šeříku

Nasbírejte šeřík a naplňte jím jakoukoliv uzavíratelnou sklenici. Plnou sklenici zalijte až po okraj olejem neutrální vůně, ideálně za studena lisovaným, například mandlovým olejem. Důležité je, aby květy šeříku nevyčnívaly z lahve, mohlo by dojít k jejich plesnivění.

Jak využít šeřík

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Jak udělat Šeříkový olej

Květy klidně trochu zmáčkněte tak, aby se jich do sklenice vešlo co nejvíce. Květy zalijte olejem a nechte louhovat o pokojové teplotě na temném místě asi 4-5 dnů. Poté slijte přes jemné sítko, květy nechte dobře okapat a trochu vymačkejte, ať z nich dostanete veškerý olej.

Jak se zbavit šeříku

Pokud nepěstujete na té zahradě zeleninu, nechováte zvířata a nemáte tam studnu, můžete použít dotykový herbicid. Dotykový herbicid je takový, když se jím dotknete třeba jen listu, otrávíte celou rostlinu včetně kořenů.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici. Sází se na jaře a první květní pupeny je nutno dokonale uštípnout.

Kdy sbirat šeřík

Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků.

Na co je Šeříkový olej

Šeříkový olej se využívá na vyrážky, spáleniny od slunce, akné, opar a další kožní problémy. Doporučuje se s ním masírovat spánky během bolestí hlavy, bolavé klouby a svaly. Obklady z oleje se aplikují na křečové žíly (necháme působit během noci).

Jak macerovat šeřík

Květy šeříku rozprostřeme na pečícím papíru a necháme trochu zavadnout. Spáříme vroucí vodou a necháme macerovat nejlépe přes noc. Druhý den přecedíme a můžeme dochutit citronovou šťávou. Přidáme cukr a zahříváme do doby, než se cukr rozpustí.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Jak zničit keře

Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.

Co symbolizuje šeřík

Šeřík však není jen keř s úchvatným květenstvím a omamnou vůní. Stejně jako ostatní květy má taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín symbolizuje vášeň a fialový a růžový šeřík znázorňuje lásku obecně.

Kdy a jak stříhat šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Kdy trhat šeřík

Sklízet bude po ledových mužích. Navzdory ledovým mužům sklízí florista Petr Kopáč z Vyšehněvic ve svém skleníku běžně saláty.

Jak zničit kořeny

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.

Jak vykopat kořeny keře

Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.

Jak sušit šeřík

Květy se obvykle zpracovávají čerstvé, mírně zavadlé, ale je možné je i sušit. Květy šeříku pro sušení odstopkujte, sušte rozprostřené v tenké vrstvě na vzdušném místě ve stínu nebo polostínu.

Co vysadit vedle šeříku

Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.

Kam umístit šeřík

Šeřík můžete nasadit na slunná a polostinná stanoviště. Dobře se mu bude dařit ve vápenaté půdě. Kyselou půdu nemá příliš rád.

Kdy stříhat Odkvetlý šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Jak snadno odstranit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak využít pařez na zahradě

Jak využít pařez v zahradě

Pařez můžeme v zahradě zajímavě využít jako dekoraci – například na něj položíme mobilní nádobu s vhodnou výsadbou, nebo shora vyřízneme dutinu a uděláme mobilní nádobu z něj samého. Pařez však můžeme také využít například k pěstování dřevokazných, jedlých hub, které jej postupně rozloží.