Co vymysleli Italové?

Co se vyrábí v Itálii

Z průmyslu převládá strojírenství a dopravní průmysl. Nejznámější společností je FIAT Holding, která vyrábí vozy značky Lancia, Alfa Romeo, Maserati a Ferrari. Dále je zde zastoupen chemický, potravinářský, elektrotechnický, textilní a papírenský průmysl. Významný je průmysl stavebních hmot a výroba železa a oceli.

Co je typické pro Itálii

Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přátely. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.

Co jedí Italove

Italský oběd (pranzo) bývá vydatný a Italové mu věnují hodně času. Začíná obvykle předkrmem (antipasto), následuje první chod (primo), kterým bývá polévka, těstoviny nebo risotto, pokračuje se druhým chodem (secondo), kterým je masové nebo rybí jídlo a na závěr může ještě přijít dezert (dolci) nebo ovoce (frutta).

Čím je slavná Itálie

Itálie, nesouc v sobě kulturní dědictví starověké Římské říše, nám dala během historie již spoustu géniů, objevů i úchvatných uměleckých děl. Stačí zmínit jména jako Leonardo da Vinci, Galileo Galilei či Luciano Pavarotti. Slavnou antickou dobu dodnes připomínají sochy císařů, bohů a mýtických tvorů.

Co se snídá v Itálii

Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani.

Co si dát k jídlu v Itálii

Italskou klasikou jsou těstoviny s rajčaty (al pomodoro), olivovým olejem a pálivou papričkou (aglio olio e peperoncino), mletým masem (ragú), vajíčkem a špekem (alla carbonara) nebo houbami (ai funghi). Z Itálie pochází také známé zapečené těstoviny lasagne.

Co je levné v Itálii

Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety. Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.

Co se vyplatí koupit v Itálii

Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.

Na co si dát pozor v Itálii

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.

Co se pije v Itálii

Typické italské nápojeItalská káva.Limoncello – tradiční italský nápoj.Aperol Spritz – osvěžující koktejl.Pivo Peroni – Nastro Azzurro.Italské víno.

Jak se mluví v Itálii

V Itálii je úředním jazykem italština. Kromě ní se používá mnoho místních dialektů či jazyků, např. piemontština, lombardština, furlánština a benátština. V některých částech země se můžete také domluvit jinými jazyky.

Jaké je náboženství v Itálii

Itálie

Italská republika Repubblica Italiana
Jazyk italština, regionálně také němčina, francouzština, ladinština, slovinština a další jazyky
Náboženství 83,3 % křesťané, převážně katolíci 12,4 % bez vyznání 3,7 muslimové 0,2 % buddhisté 0,1 % hinduisté 0,3 % jiná vyznání
Státní útvar
Státní zřízení parlamentní republika

Co se vyplatí v Itálii

Při návštěvě Itálie nelze zapomenout na sýry – tak dobrý parmezán či mozzarellu z buvolího mléka u nás jen tak někde nekoupíte. Už jen samotný Parmigiano Reggiano (pravý vyzrálý parmezán) zde nakoupíte výrazně levněji než v Česku. Úspora může být klidně i víc než 50%!

Co si nechat dovézt z Itálie

Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.

Co nedělat v Itálii

Osm věcí, které nesmíte nikdy udělat v ItáliiKapučíno po poledni. V Česku si dopřáváme kapučíno, espresso s krásně napěněným mlékem, v kteroukoliv denní hodinu.Latte.Coffee to go.Krájet knedlíky nožem.Nemračte se na „bambini“Do kostela v šortkách.Nevěřte navigaci.Nespěchejte.

Jak těžká je italština

Možná už jste slyšeli, že italština je jednoduchý jazyk, který se poměrně snadno naučíte. Prakticky vše se v ní čte tak, jak se to píše a obráceně. Slovní zásoba také není komplikovaná a ani samotná výslovnost vám jazyk nezamotá. Jediný problém může nastat, pokud se chcete věnovat italštině na vyšší úrovni.

Jak se řekne dobrý den italsky

Vyskytuje se v

vespolek: Dobrý den/Nazdar vespolek. Buongiorno/Ciao a tutti. giorno: Buon giorno! Dobrý den!

Jak dlouho trvá Siesta v Itálii

Mezi 13 a 16 hodinou přichází siesta. Na tento čas by si měli dát pozor všichni turisté. Většina obchodů a restaurací zavírá, Italové odpočívají a nikdo nepracuje. Pokud se nestihnete včas najíst, je možné, že budete až do odpoledne o hladu.

Kam za nakupy v Benatkach

Pro čerstvé ovoce či zeleninu, ryby, sýry, uzeninu a další pochoutky se vydejte na tradiční trh Rialto v blízkosti mostu Ponte di Rialto. Na mnoha místech v Benátkách také uvidíte prodejce, nabízející ovoce a zeleninu přímo ze svých lodí, přiražených k chodníčku u některého z kanálů.

Jak dlouho trvá se naučit italsky

Pokud to máte tak jako já a Italštinu jste si zamilovali, pak základní věty zvládnete zhruba za rok. Jak jsem ale psal, je nutné se Italštině věnovat s chutí a často.

Proč se učit italsky

Italština je krásný melodický jazyk. Je radost poslouchat (a často i sledovat), jak se dva Italové baví mezi sebou. Pokud se k tomu naučíte gestikulovat jako Ital, pozvedne to vaše znalosti na další úroveň. Gesty se často dají vyjádřit třeba i celé věty, aniž byste řekli jediné slovo.

Jak se zdraví v Itálii

Pozdravy v italštině: základní frázeAhoj – Ciao [čao] (používá se jako pozdrav při setkání i při loučení)Dobré ráno/dopoledne – Buon giorno [bón džórno]Dobrý večer – Buona sera [bóna séra]Dobrou noc – Buona notte [bóna note]Jak se máš –Mám se dobře, děkuji – Sto bene, grazie [sto béne, grácije]A ty –

Jak se žije v Itálii

Ital nikdy není sám, většinou se pohybuje in compagnia, tedy „ve společnosti“. Zatímco u nás nedělní rodinný výlet rovná se 2+2 (tedy dva dospělí a dvě děti), v Itálii jede většinou širší rodina a pár přátel k tomu. Je to tak prostě veselejší. Závislost Italů na mobilních telefonech.

Co delat večer v Benátkách

Ti, kteří si chtějí užít kulturní večer, by neměli zapomenout navštívit divadlo La Fenice a shlédnout lyrické umění či balet. Chcete-li skutečně vyzkoušet pravou atmosféru tradičních Benátek, navštivte některou z tradičních trattorií, kde ochutnáte tradiční pokrm nazývaný cicchetti (na způsob tapas).

Co si dovézt z Benátek

Oči přecházejí také ze zdejších váz, nádobí a bezpočtu šperků či sklem zdobených hodinek. Za přijatelnou cenu si tu můžete koupit také roztomilé skleněné miniaturky – zvířátka, bonbóny či nejrůznější figurky, jako třeba postavičku benátského gondoliéra (či samotné gondoly).