Co vymysleli Keltové?

V čem vynikali Keltové

dobří bojovníci.dobývají nerosty (tuha, železná ruda)zpracovávají kovy.rýžují zlato.dobří zemědělci.vyráběli šperky, skleněné ozdoby.vyráběli hliněné nádoby na hrnčířském kruhu.

Co prinesli Keltové

Mezi nálezy byly většinou zbraně- bronzové meče a dýky, luky a šípy s bronzovými hroty. Ženy nosily zlaté náramky, prsteny, náhrdelníky a náušnice. V hrobech, v kterých byli pohřbeni i muži, byly nalezeny i břitvy a pinzety. Toto bohatství si však zřejmě přinesli již ze sví pravlasti.

Za co vděčíme Keltům

Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy.

Odkud k nám přišli Keltové

První keltské stopy se v Evropě objevují kolem roku 750 př. n. l. Řekové nazývali Keltoi kmeny z Alp, podle Tita Livia byla ale jejich domovinou Gálie, tedy Francie a Benelux. Keltové žili také v Británii, Irsku a pod jižními svahy Alp, kde mezi jinými kmeny najdeme i pro nás důležitý kmen Bójů.

Co jedli Keltové

„Asi nejčastějším pokrmem Keltů byly zelenino-masové polévky zahuštěné nadrceným zrním, obilné či luštěninové kaše na slano či sladko, případně kvašené i nekvašené placky či chléb třeba se sýrem a zeleninou.

Kam zmizeli Keltové

V Čechách se často uvažuje, že Keltové odešli, ovšem to samé říkají kolegové na Moravě, v Rakousku, v Bavorsku. Jenže to by se Keltové museli někde hromadit, a to nepozorujeme. Je proto docela dobře možné, že část z nich odešla, ale většina zemi nikdy neopustila.

Kde žijí Keltové dnes

Stopy po Keltech ale nacházíme i ve stepích východní Evropy, Přední Asie, stejně jako na pouštích Afriky a mrazivých pláních Skandinávie. Později jsou ale Keltové zotročeni nastupujícími Germány a Římany. Právě před nimi musí z Itálie do povodí Dunaje, Vltavy a Labe k nám do Čech ustoupit i Bójové.

Jak mleli Keltové obili

Nejstarší žernovy nemají otvor pro kolík a předpokládá se proto, že byly roztáčeny pomocí řemene nebo provazu upevněného na obvodu běhounu. Obilí se do mlýnku sypalo středovým otvorem v běhounu, kolem čepu, který nevyplňoval celý prostor otvoru v běhounu.

Jak Keltové mleli obilí

Běhoun měl u vnitřního otvoru dva protilehlé záseky, do nichž byla zapadlá příčka, zprostředkovávající otáčení běhounu. Do otvoru ve středu horního kamene se sypalo obilí, to se postupně dostávalo do prostoru mezi oba kameny, kde docházelo k mletí, přesněji řečeno k trhání zrn.

Jak zili Keltové

Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše.

Co jedli Kelti

„Asi nejčastějším pokrmem Keltů byly zelenino-masové polévky zahuštěné nadrceným zrním, obilné či luštěninové kaše na slano či sladko, případně kvašené i nekvašené placky či chléb třeba se sýrem a zeleninou.