Co bylo vynalezeno v České republice
České vynálezy a vynálezciHeliogravura.Otto Wichterle: Kontaktní čočky a silon.Lodní šroub.Semtex.Antonín Holý: Léčebné preparáty proti AIDS.Remoska.Machovo číslo.Jára Cimrman.
Co Česko dalo světu
České vynálezy, které změnily světSilonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle.Pexeso aneb PEKelně SE SOustřeď –společenská hra původem z Česka.Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře.Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších.
Archiv
Kdo je vynálezce
Vynálezce je člověk (fyzická osoba), který vytvořil (vynalezl) nějaký nový předmět nebo technický či technologický princip nebo metodu (technické řešení). Tento výtvor se nazývá vynález.
Co vymysleli v Rusku
ruským vynálezem první parní stroj pro důlní práce, destilace a krakování nafty, zplynování uhlí přímo v ložiskách, v metalurgii dobývaní zlata kyanováním, zpracování platiny, ve strojnictví motorový člun, kombajn a traktor, letadlo, helikoptéra a stratostat.
Kdy byla Česka říše největší
Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.
Kdo je vynálezce telefonu
Alexander Graham BellAntonio MeucciJohann Philipp ReisAmos Dolbear
Telefon/Vynálezci
Co vynalezl s Morse
Morseova abecedaVylepšený systém elektromag…
Samuel F. B. Morse/Vynálezy
Co Rusko dalo světu
Rusko také dalo světu významné spisovatele, jako byl Puškin, Tolstoj, Dostojevskij, Čechov a mnoho dalších. Celý kulturní svět zná i hudebního skladatele Čajkovského nebo písničkáře Vysockého. V každém větším městě najdete sochu některého z ruských umělců či spisovatelů.
Kam patří Rusko
Rusko se nachází na východě Evropy a severu Asie, pokrývá asi třetinu Eurasie a devítinu rozlohy Země. Evropská část země (asi 23 % plochy) zahrnuje území západně od pohoří Ural. Asijská část Ruska, která zabírá asi 76 % rozlohy a leží na východ od Uralu, se také nazývá Sibiř nebo Dálný východ.
Kdy mělo Cesko moře
Ačkoli v současné době moře v naší zemi nemáme, bývaly doby, kdy naopak moře pokrývalo celé naše území. Bylo tomu tak v období druhohor a zejména starších prvohor, což dokládají četné zkameněliny z oblasti Barrandienu. Ta je pojmenovaná podle francouzského paleontologa, původně stavebního inženýra, Joachima Barrande.
Jak se jmenovalo Česko
Česko, plným názvem Česká republika, je stát ve střední Evropě. Samostatnost nabylo 1. ledna 1993 jako nástupnický stát Československa, předtím existovalo jako jedna ze dvou republik československé federace.
Kdy začaly mobily v ČR
První mobilní telefony v ČR
První mobilní telefon v ČR začal v roce 1991 prodávat operátor Eurotel. Tím telefonem byla Nokia MD59. I na dnešní dobu působí závratně její cenovka, něco málo přes 60 tisíc korun. První mobil fungoval na analogové mobilní síti, která na našem území vznikla v roce 1991.
Co byl první telefon
Antonio Meucci
Jeho telefon byl poprvé předveden v New Yorku v roce 1860 a zpráva o něm byla publikována v místním italsky psaném tisku. V principu se jednalo o elektromagnetický mikrofon/sluchátko. Zvuk rozkmital membránu s permanentním magnetem v cívce, která převedla pohyb na elektrický proud.
Kdo vynalezl telegraf
Stroje, které vymyslel a zdokonalil americký malíř Samuel Morse, udělaly revoluční pokrok v lidské komunikaci. I přesto, že od roku 2010 se v Česku telegramy neposílají, Telegraph i nadále plní jejich původní cíl: šířit informace, vysílat signály a spojovat lidi.
Kde vznikl telegraf
letech 19. století v Anglii a v Americe nezávisle na sobě. V Anglii sestrojili William Cooke a Charles Wheatstone elektrický telegraf, který fungoval s pomocí magnetických střelek.
Co se jí v Rusku
Boršč Ruský boršč, je nejznámější ruská polévka, jejíž základem je červená řepa, zelí, hovězí a vepřové maso.Ruské vejce. Ruské vejce je druh pokrmu, který je součástí studené kuchyně.Ruský biftek. Recept z ruské kuchyně.Šašliky.Pirohy nebo Pirožky.Syrniki.PelmeněSoljanka.
Co chce Rusko na Ukrajině
Rusko požaduje zajištění zákonných práv národnostních menšin na Ukrajině, neutralitu Ukrajiny, uznání nezávislosti separatistických republik a nerozmisťování některých útočných zbraní v zemi.
Proč Česko nemá moře
Sýkořice – Ač je Česká republika vnitrozemský stát bez jediné kapky moře, má v moři své území. Na dně leží nerostné bohatství v podobě takzvaných konkrecí, které obsahují kovy i jiné chemické prvky. A to je právě důvod, proč nám toto území patří. Dostat se jen tak k území v Tichém oceánu nebylo zdaleka tak jednoduché.
Za koho bylo Česko nejvetsi
Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.
Za koho bylo Cesko nejvetsi
Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.
Kdo vymyslel chytrý telefon
Přesně před dvaceti lety, 2. listopadu 1992, byl světu představen první chytrý telefon. Model IBM Simon tak založil kategorii, bez které si dnes svět mobilních telefonů ani nedovedeme představit.
Kdo vynalezl chytrý telefon
IBM Simon – ten, který byl úplně první
Rok 1992 byl však průlomový – společnost IBM ukazuje na veletrhu COMDEX svůj telefon Simon, první telefon s dotykovým displejem na světě.
Kdy byl vyroben iPhone 1
Počátek roku 2007 se stal důležitým milníkem pro značku Apple, která představila své první vydání iPhone. Za tu dobu se jich prodalo nespočet. Do roku 2022 to byly podle společnosti International Data Corporation (IDC) více než 2,32 miliardy, což znamená, že každý třetí člověk na světě by mohl být jeho vlastníkem.
Čím se proslavil Samuel Morse
Telegrafický aparát, který sestavil v roce 1837 Morse. Americký vynálezce, sochař a malíř Samuel Finley Breese Morse 4. září 1837 poprvé předvedl svůj telegraf a o měsíc později ho přihlásil k patentování.
Jak funguje morseovka
K přenosu morseovky je možné použít zvukový signál, elektrický signál (telegraf) a optický signál (signalizace vlajkami). Záznam na papír pomocí teček a čárek, světelné záblesky. Nejběžnější použití je dnes v amatérské radiotelegrafii. Rychlost komunikace se pohybuje od 60 do 250 znaků za minutu.