Co vyrobit z džínoviny?

Co se dá udělat ze starých džín

Nevyhazujte je, zkuste je upcyklovat. Ze starých džínů můžeme vyrobit třeba jednoduché závěsné organizéry. Poslouží nám na třídění různých drobností v pracovně nebo dětském pokoji. Další tip, co vyrobit ze starých džínů neboli riflí najdete v jednom z našich předešlých videí.

Co vyrobit z riflí

Kdo vládne jehlou a nití, může si ze starých džínů ušít například jedinečnou kabelku, která bude rovnou opatřena praktickými kapsami. Nastříhané a posešívané čtverečky džínoviny mohou sloužit jako kobereček, jenž se bude moci prát v pračce. Z džínů se dají jednoduše vyrobit i šikovné kapsáře a organizéry.
Archiv

Jak udělat díru na džínách kolena

Nastřihněte džíny vodorovně v místě vady nebo tam, kde otvor(y) zkrátka chcete mít. Pomocí pinzety „vytrhávejte“ nitky směrem dovnitř nově vzniklých otvorů – stačí trochu, aby se zamaskovala práce s nůžkami.

Jak udělat z džín kraťasy

Léto volá po odhalených nohách. Ustřihněte nohavice a pochlubte se stylovými kraťasy!Vyberte vyřazené džíny. Nebo se vydejte na průzkum second handu a pořiďte si kalhoty, které vám padnou bez ohledu na vzhled nohavic.Libovolně ustřihněte nohavice kus pod linií, kde by měly končit kraťasy.Kalhoty si oblečte.

Jak si udělat z kalhot kraťasy

Kalhoty si oblečte. Křídou nebo tužkou nakreslete na přední části obou nohavic čáru v místě, kde chcete, aby kraťasy končily. Linii můžete vést lehce šikmo od vnitřní strany stehen mírně nahoru k vnější straně. Kraťasy se zešikmeným okrajem vypadají skvěle.

Jak ozdobit džíny

Starší džíny můžete vyšperkovat barvami na textil, kterými namalujete třeba rozkvetlou větvičku. Kvítky stačí nanést pomocí kulatého štětce, kterým uděláte jen puntíky dokola. A pokud chcete džíny proměnit vskutku v romantický kousek, našijte ještě na okraje nohavic či kapsy kousek bílé krajky.

Jak ustřihnout džíny

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak roztrhat džíny, je použít nůžky a vlastní ruce. Stačí ustřihnout linii vámi předkresleného obrysu, pomocí ostrých nůžek. Poté prsty sáhněte do řezu a džínovinu roztrhejte. Případně můžete pokračovat pinzetou, kterou vytrháte modré nitě – uvnitř tak zůstane pouze vrstva nití bílých.

Jak udělat roztřepené rifle

Pomocí pinzety „vytrhávejte“ nitky směrem dovnitř nově vzniklých otvorů – stačí trochu, aby se zamaskovala práce s nůžkami. Decentní roztřepení dovede zajistit i pemza na paty – jemně s ní po průstřizích přejíždějte, dokud nebudete svýsledkem spokojeni.

Jak vybělit džíny savem

Textil, na který tvoříte by měl být tmavý (aby efekt Savování – odbarvování) byl zřetelný. Použijte Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Ideální je použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně.

Jak vybělit rifle

Pokud se bojíš, Zkus třeba dole na lemu kalhot, kde jsou zahnuté, tak z té vnitřní strany záhybu-lemu kápni trošku Savo, abys viděla, zda džínovinu odbarví na bílo či žluto. Když se ti to nebude líbit, tak to bude vevnitř a nikdo to neuvidí.

Jak udělat díru na džínách

Nastřihněte džíny vodorovně v místě vady nebo tam, kde otvor(y) zkrátka chcete mít. Pomocí pinzety „vytrhávejte“ nitky směrem dovnitř nově vzniklých otvorů – stačí trochu, aby se zamaskovala práce s nůžkami.

Čím vybělit džíny

Při praní přidejte ocet, abyste neutralizovali zápach, který Savo do látky nasákne. Pokud se bojíš, Zkus třeba dole na lemu kalhot, kde jsou zahnuté, tak z té vnitřní strany záhybu-lemu kápni trošku Savo, abys viděla, zda džínovinu odbarví na bílo či žluto.

Jak obarvit džíny

Na akékolvek rifle ti to v pohode chytí. A aby farba vydržala dlhšie tak si veci po ofarbení vyplákam ešte v octovej vode. Já barvím klasickou barvou Duha v pračce, na jeansy vám to chytne v pohodě. Cca po roce barvím znova, aby barva byla zase živější.

Jak Vybelit bile džíny

Bílý ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně. Nemusíte mít strach, že byste z prádla ocet cítili. Jakmile prádlo uschne, nebude vůbec cítit a navíc bude pěkně vybělené.

Jak obnovit černé džíny

Do velké nádoby nalijte vroucí vodu a v ní nechte dvě až tři hodiny vyluhovat několik hrstí břečťanu. Poté břečťan vyjměte, do vody namočte své vybledlé černé oblečení a nechte ho ve výluhu několik hodin, nejlépe přes noc. Pak prádlo vyždímejte, nechte uschnout a vyperte.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Na co prát bílé prádlo

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení.

Jak obarvit džínovinu

Na akékolvek rifle ti to v pohode chytí. A aby farba vydržala dlhšie tak si veci po ofarbení vyplákam ešte v octovej vode. Já barvím klasickou barvou Duha v pračce, na jeansy vám to chytne v pohodě. Cca po roce barvím znova, aby barva byla zase živější.

Čím se barví džíny

Především barvu. Máte na výběr hned z několika druhů (Dylon, Duha, Cheds, Texba, Iberia Classic, Chevas a další). Ať už si vyberete přípravek na barvení v pračce, nebo zastudena ve vodní lázni, ujistěte se, že jí máte dostatek – v návodu je vždy napsáno, pro jaké množství je balení určeno.

Jak vyprat záclony do běla

Záclony můžete nejdříve namočit do roztoku vody a octa. Doporučuje se poměr asi 2,5 lžíce octa na 1 litr vody. V této lázni nechte záclony odpočívat klidně přes noc a poté vyperte. Pokud chcete, můžete přidat ocet i přímo do pračky.

V čem prát bílé prádlo

Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne. Na bílé prádlo se nedoporučuje používat aviváž, pokud není speciálně na ně určená, protože po ní má prádlo opět tendenci žloutnout nebo šednout.

Na co prát černé prádlo

Při praní černého prádla můžete do pračky přidat trochu vody s octem (asi 2-3 lžíce octa a zbytek vody) v množství o něco menším než aviváž. Ocet černou barvu v prádle zafixuje a ta pak nešedne. Pokud už je vaše černé oblečení vybledlé, máte ještě šanci barvy znovu oživit.

Jak mít Belejsi prádlo

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Jak obarvit džíny na černo

Na akékolvek rifle ti to v pohode chytí. A aby farba vydržala dlhšie tak si veci po ofarbení vyplákam ešte v octovej vode. Já barvím klasickou barvou Duha v pračce, na jeansy vám to chytne v pohodě. Cca po roce barvím znova, aby barva byla zase živější.

Jak nejlépe vybělit zašlé záclony

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.