Kam patří skořápky od ořechů
Veškeré ořechové skořápky se rozkládají velmi dlouhou dobu. To znamená, že půdě nedodávají žádné živiny. Proto je jejich použití do kompostu bezpředmětné. Jejich rozbitím na menší kousky dobu rozkladu urychlíte, zvláště pokud ořechové skořápky použijete jako horní vrstvu mulče.
Jak vyčistit skořápky od ořechů
1. Pomalá metoda: skořápky namočíme do vody a necháme 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami přivedeme k varu a povaříme asi 5 minut. Scedíme a můžeme popíjet.
Jak využít vlašské ořechy
Použití je totiž všestranné – vlašské ořechy jsou vhodné jak vcelku, tak třeba i nasekané nebo pomleté. Využijete je k masu, ovoci, v kombinaci se sýrem, jsou nepostradatelné v jednohubkách nebo chuťovkách, patří do zeleninového salátu, pomazánek, ranního müsli.
Co vyrobit z ořechů
Ze skořápek vlašských ořechů vyrobíte vánoční ozdoby, věnce i krabičky na malé dárky. Nastává období pečení vánočního cukroví a s tím spojené i nekonečné loupání oříšků. Tak se při té ne zrovna zábavné práci dobře dívejte a pěkné kousky skořápek i vydařené celé oříšky si odkládejte stranou.
Archiv
Co se zelenými vlašskými ořechy
Zelené ořechy jsou nejenom skutečnou lahůdkou, ale jsou i výjimečně zdravé. Dá se z nich vyrobit sirup, džem, kompot, likér nebo i odvar. Obsahují velké množství vitaminu C.
Jak zpracovat skořápky od ořechů
Skořápky omyjte, zalijte vodou a nechte 12 hodin louhovat. Před konzumací čaj asi na 5 minut povaříme, scedíme a nakonec přidáme med. Pokud ale potřebujete rychlou úlevu, například při nepříjemném kašli, je tu druhý a rychlejší způsob přípravy.
Co upéct z vlašských ořechů
Hledejte mezi 47578 recepty4.7 431x. Vynikající medovník. Velmi chutný medovník.4.6 143x. Ořechový dort s kávovým krémem.4.5 231x. Rychlá ořechová buchta.4.3 27x. Moučník s kávovou pokrývkou.4.7 55x. Kadaňské rohlíčky.4.6 21x. Bábovka s vlašskými ořechy.4.6 32x. Ořechový dort s karamelovým krémem.4.6 72x. Plněné trubičky.
Jak vyrobit tinkturu z ořešáku
Hrst pupenů ořešáku královského nasypeme do uzavíratelné lahvičky a zalijeme alkoholem (doporučuje se slivovice nebo vodka). Lahvičku postavíme na slunné místo a necháme pupeny macerovat po dobu jednoho měsíce. Občas protřepeme. Poté přecedíme do tmavé skleněné nádoby a můžeme užívat.
Jak se dělá Orechovice
Ořechy omyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. Umístíme do třílitrové sklenice, přidáme koření – celou skořici, čtyři hřebíčky, tři kuličky jalovce a strouhanou kůru z poloviny citronu. Obsah lahve zalijeme litrem vodky. Uzavřeme ji víčkem, případně mikrotenovým sáčkem a gumičkou a umístíme na teplé místo.
Na co použít skořápky
Vaječné skořápky můžeme přidat do kompostu, drůbeži do krmiva, můžeme do nich však také dát trochu substrátu a vysadit semínko, dokonce jimi můžeme hnojit i některé pokojové či zahradní rostliny. Jsou skořápky skutečně pěstitelským „zázrakem“ Vaječné skořápky obsahují především velké množství vápníku.
Jak se dělá ořechová náplň
Do menšího hrnce nalijeme mléko, přidáme oba cukry, namleté ořechy, krátce povaříme, přilijeme rum a po chvíli zahustíme najemno umletými piškoty. Krátce vaříme, dokud náplň nezhoustne na požadovanou konzistenci. Vychladlou náplň používáme do buchet, koláčů nebo zákusků z listového těsta.
Co s ořechovou náplní
Ořechová náplň se skvěle hodí do buchet, koláčů, šátečků, závinů (štrúdlů) a mnoha dalších moučníků. Každá zkušená kuchařka má oblíbený recept, za který by dala ruku do ohně.
Co s listím z ořešáku
Prospěšné antibakteriální a desinfekční látky
Listy i oplodí ořešáku navíc obsahují látky, které mají antibakteriální a dezinfekční účinky. A to kompostu také prospěje. Pokud však stále zůstáváte zastánci nepřidávání listí ořešáku do kompostu, spalte je a do kompostu přidejte vzniklý popel.
Na co se používá ořešák
Léčivé účinky ořešáku
Pomáhají při nachlazení, horečkách, průjmech, žaludečních nevolnostech, chudokrevnosti. Posilují cévní systém a vlastně celý organismus. Zevně je s úspěchem můžeme používat při léčbě kožních nemocí, zánětech dutiny ústní, spojivek, při hemoroidech či na posílení růstu vlasů.
Na co je dobrý ořechový likér
Ořechovka se typicky užívá na problémy se slabým žaludkem, pomáhá při nechutenství, zácpě a poruchách trávení. Také proto je známá mimo jiné jako „žaludeční likér“.
Jak udělat svatojánské ořechy
V rozvaru ořechy uvaříme úplně do měkka, přendáme i s tekutinou do sklenic a zavaříme jako kompot na 85 °C po dobu 25 minut. Následně necháme sklenice vychladnout a ještě alespoň 6 měsíců (až dva roky) macerovat na chladném tmavém místě.
Jak využít skořápky od vajec na zahradě
Zajistí skvělou úrodu. Jsou totiž přirozeným zdrojem vápníku, který rostliny potřebují. Použijte proto nadrcené skořápky jako přírodní hnojivo – přidejte je do hlíny na zahradě nebo klidně v květináčích u pokojových rostlin. Promíchejte se zeminou a nechte půdu vyživovat.
Jak na domácí hnojivo ze skořápek
Skořápky rozemlejte v mixéru nebo mlýnku na kávu do stavu mouky. Výsledný prášek lze smíchat s půdou při výsadbě nebo nasypat na povrch půdy kolem stonků. To pomůže zabránit nedostatku vápníku a posílí imunitu rostlin.
Jak udělat ořechovou náplň do koláčů
Do menšího hrnce nalijeme mléko, přidáme oba cukry, namleté ořechy, krátce povaříme, přilijeme rum a po chvíli zahustíme najemno umletými piškoty. Krátce vaříme, dokud náplň nezhoustne na požadovanou konzistenci. Vychladlou náplň používáme do buchet, koláčů nebo zákusků z listového těsta.
Jak dlouho vydrží ořechová náplň
Tedy jakousi ořechovou náplň, krém, který lze zavařit a použít později pro pečení nejrůznějších moučníků i na vánoční cukroví. Dobrota připravená podle časopisu Vaříme krok za krokem vydrží v chladu beze změny chuti až dva roky. Potřebné ingredience: 1000 g vlašských ořechů
Čím zahustit ořechovou náplň
Do menšího hrnce nalijeme mléko, přidáme oba cukry, namleté ořechy, krátce povaříme, přilijeme rum a po chvíli zahustíme najemno umletými piškoty. Krátce vaříme, dokud náplň nezhoustne na požadovanou konzistenci. Vychladlou náplň používáme do buchet, koláčů nebo zákusků z listového těsta.
Na co je dobré ořechové listí
K léčebným účinkům jsou nejlepší mladé lístečky. Čaj z ořešákových listů silně čistí krev, proto jeho prvořadé použití je při kožních onemocněních. Pomáhá odstranit akné, svědivé ekzémy, vyrážky a doléčit omrzliny.
Jak kompostovat ořechové listí
Pokud se listí z ořešáku, ale i hrušní, bříz, akátu či dubu rozhodnete kompostovat, je třeba tyto opadané usušené listy rozdrtit na menší kousky a poté zamíchat do kompostu (čím menší kousky, tím se větší povrch listu dostane do styku s mikroorganismy a rychleji se rozkládá).
Jak se dělá domaci Orechovice
Omyté a oschlé ořechy rozkrájíme na menší kousky a vložíme do čisté sklenice. Zalijeme je čistým alkoholem, doporučuje se klasická vodka, režná, nebo dobrá domácí slivovice. Někdo používá také rum, což rovnou dodá i příjemné aroma. Poté sklenici odneseme na teplé a nejlépe i slunečné místo a tam ji necháme 3-4 týdny.
Co s ořechy z ořechovky
Nezralé ořechy překrájíme a naplníme jimi sklenici. Zalijeme alkoholem a necháme macerovat tři až čtyři měsíce. Ořechovku poté scedíme a dochutíme. Věra a Petr použili med a diviznový sirup.