Co vysadit k angreštu?

Co zasadit k angreštu

Stromky na kmínku se hodí zejména do menších zahrádek, kde potřebujete drobné ovoce a zeleninu dobře rozvrhnout na několik metrů čtverečních. Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.
Archiv

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Kdy hnojit angrešt

Na těžších půdách hnojíme na podzim, na lehkých je výhodnější zapravit kompost brzy na jaře. Pokud jde o hloubku, tak v prvních letech po výsadbě, si můžeme dovolit zapravit hnůj nebo kompost hlouběji. Po dosažení plné plodnosti je situace značně ztížena, neboť kořeny jsou mělko pod povrchem.

Jak hluboko zasadit angrešt

Keř angreštu sázíme do sponu 3×1 m do hloubky zhruba 5 cm. Poté keř zkrátíme na 2-4 pupeny. Slabší větve odstřihneme a v dalším roce ponecháme pouze 4-6 nejsilnějších větví.
Archiv

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Jak sázet rybíz a angrešt

Sázíme je hlouběji, místo rozvětvení by mělo být 10 cm pod úrovní půdy. Při opomenutí této zásady se vytváří krátký kmínek, rostlina špatně tvoří nové výhony vyrůstající z půdy, trpí holomrazy a má kratší životnost. Výhony keřů po výsadbě řežeme na dva až tři pupeny nad povrchem půdy.

Kdy stříhat Stromkový angrešt

Jak a kdy správně ořezat stromkový angrešt

Pravidelný řez je nutno dělat především během prvních let po výsadbě a to nejlépe v zimě. Ideální doba pro řez je od konce listopadu do začátku března, případně (jako u rybízu, se kterým může být vysazován) při sklizni nebo těsně po ní, tedy během léta.

Čím pohnojit angrešt

Pěstování angreštu

Kořeny jsou rozprostřené mělce pod povrchem, jsou citlivé na vysychání půdy, proto je u angreštu velmi důležitá nastýlka (mulčování), nejlépe posekanou trávou, kterou můžeme prohodit i lesní hrabankou nebo listy leuzey a kostivalu.

Jak se starat o angrešt

Angrešt má raději vlhčí půdu, tudíž pravidelná přiměřená zálivka je nutností. Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země.

Kdy raší angrešt

Nejpozději do konce února je také třeba proklestit keře nebo stromky bobulovin, zejména angreštů a rybízů. Ty totiž raší brzy, někdy dokonce před polovinou března.

Jaký postřik na angrešt

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Co ožírá listy angreštu

Zelené housenky pilatky angreštové ožírají listy, snadno se jich zbavíme postřikem běžně dostupných pesticidů. Mezi další běžné škůdce patří mšice, i těch se lze zbavit postřikem přípravku Pirimor, Mospilan ad.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.

Co s úrodou angreštu

Angrešt35 minut. Angreštová bublanina.Rybízovo-angreštový koláčPanna cotta s angreštovou omáčkou.30 minut.Angreštové / rybízové knedlíky.Mini ovocné knedlíčky s physalis.Angreštový pudink s černým rybízem.Chlumecké angreštové řezy sladké i DIA.

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Jak ostříhat rybíz a angrešt

Jak správně prořezat stromkový rybíz a angrešt

V koruně stromku ponecháme maximálně 6 výhonků, které zkrátíme přibližně o jednu třetinu tak, aby byly v rovnováze. Menší výhonky na stranách koruny zkracujeme za 2 až 4 pupenem. Po dalších 3 až 4 letech odřežeme kosterní výhonky za prvním pupenem.

Jak stříhat rybíz a angrešt

Jak správně prořezat stromkový rybíz a angrešt

V koruně stromku ponecháme maximálně 6 výhonků, které zkrátíme přibližně o jednu třetinu tak, aby byly v rovnováze. Menší výhonky na stranách koruny zkracujeme za 2 až 4 pupenem. Po dalších 3 až 4 letech odřežeme kosterní výhonky za prvním pupenem.

Jak vypadá padlí na angreštu

Hnědé padlí angreštu (Podosphaera mors-uvae) má zpočátku formu bílých moučnatých povlaků na letorostech, listech i na plodech. Napadené části přestávají růst, listy jsou pak malé a deformované, plody nekvalitní.

Jak omladit červený rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak udělat marmeládu z angreštu

Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody). Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky. Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Jak konzervovat angrešt

Angrešt nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme 5 minut – celou dobu udržujeme teplotu kolem 60 stupňů, nesmí dojít k varu. Poté angrešt nasypeme do studené vody a následně do sklenic. Sklenice dolijeme horkým nálevem až po okraj. Zavíčkujeme a vložíme do zavařovacího hrnce – asi 1 centimetr od sebe.

Jak a kdy se stříhá angrešt

Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Kdy řezat angrešt

Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Jak uchovat angrešt

má močopudné a mírně projímavé účinky. Angrešt skladujeme podobně jako rybíz v chladné místnosti 8-10 dní, v chladničce 6 týdnů i déle. Zmrazujeme ho v cukru nebo sirupu, jeho trvanlivost tím prodloužíme na 8-10 měsíců.

Co s angreštu

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.