Co vysadit k chodniku?

Co zasadit mezi kameny

Kombinace kamene a suchovzdorných rostlin

český název latinský název výška
úrazník šídlovitý Sagina subullata 2–5 cm
rozchodníky Sedum sp. 5–10 cm
dryádka osmiplátečná Dryas octopetala 20 cm
ježatec plucholistý Acantholimon glumaceum 5–8 cm

Co vysadit na okraj Zahonu

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Jak udělat chodník na zahradě

Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí nášlapné prvky, např. betonové nebo kamenné plochy o šířce 40 cm.

Jak široký chodník kolem domu

Základním rozměrem je optimální šířka pro jednoho chodce – 40 až 60 cm, na větších pozemcích lze tuto šířku zvětšit na pohodlnějších 70 až 100 cm. Přístupový chodník k domu navazující na vstupní branku by měl mít stejnou šířku jako branka, zpravidla 120 až 150 cm.

Co pěstovat v suchu

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Jak osadit Slapaky

Práce s pokládkou šlapáků je velmi jednoduchá, kámen stačí osadit do štěrkového lože. Jednotlivé nášlapy váží příbližně 15kg a proto je i manipulace s nimi velmi jednoduchá. Ideální využití šlapáků je na zahradní chodníčky a na místa kde hrozí rozbahnění povrchu při častějším pohybu lidí.

Čím Olemovat záhony

A jaké existují alternativy tradičních řešení Lemy záhonů se používaly odjakživa, vysokým lemováním můžeme dokonce vytvořit záhony vyvýšené. Tradičními materiály lemů je dřevo, beton, kámen, ale i cihla. Dříve se používaly například ploché kameny, které se pokládaly na plocho, ale také usazovaly do země na stojato.

Co vysadit na přímé slunce

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak Vydlazdit chodník

Nejlepším pomocníkem nám bude obyčejný smeták. A bude hotovo – jen nějaký písek si necháme, protože po půl roce jím na našem senzačním chodníku doplníme to, co si z něj odnesl vítr a vyplavil déšť. Zajímavý sortiment betonových dlažeb si můžete prohlédnout na www.diton.cz.

Jak položit nášlapné kameny

Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.

Proč Kačírek kolem domu

Ptáte se, proč kačírek kolem domu Odpovědí je, že jej nemusíte udržovat a tím vám ulehčí starost o zahradu nebo okolí budov. Použijete jej jako pokryvný povrch v zahradách, výplň cestiček, přidává se do betonu jako barevná příměs. Dalším praktickým využitím je drenáž a odvod vody v blízkém okolí staveb.

Jak vydláždit chodník

Vibrační desku využijeme až třikrát

Dlažební bloky usadíme v ložné vrstvě gumovou paličkou. Do štěrku je prostě vklepneme, případné výškové nerovnosti srovná nakonec dusadlo. Spáry mezi dlažbou vymezíme rovné a pravidelné. Do nich musí přijít písek, který to všechno sváže.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.

Jak daleko od sebe nášlapy

Ideální vzdálenost středů nášlapů od sebe je 50 – 65 cm.

Na vyznačených místech odstraňte trávu a zeminu přibližně do hloubky 5 – 10 cm. 3. Do připravených nášlapů nasypte vrstvu říčních oblázků, aby zaplnila přibližně polovinu hloubky.

Jak na štěrkový chodník

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Co zasadit k Obrubniku

Pokud nejsme spokojeni s betonovými nebo palisádovými obrubníky, můžeme je schovat pod pokryvné rostliny, které dodají našim záhonům eleganci a barvy. Skvělé na takové lemování okrajů záhonů jsou trvalky, které rostou kompaktně nebo v trsech, ale také sukulenty a zakrslé druhy jehličnanů.

Jak oddělit záhon od trávy

Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je tak na okrajích snadnější.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co zasadit do truhliku na balkon

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak uříznout obrubník

K řezání obrubníků se hodí úhlová bruska s diamantovým kotoučem. Usazené obrubníky z boku obsypte betonem a lžící ho zahlaďte. Beton dávejte do maximálně poloviny výšky obrubníků. Pokud stavíte chodník u zdi, vyspádujte obrubníky tak, aby voda stékala od domu.

Co dát pod Naslapy

Jak nášlapy zbudovat

Nášlapy se ovšem nepokládají přímo na tento povrch, ale je třeba jim pečlivě připravit podloží. Při pokládce do travnaté plochy počítejte s tím, že bude třeba pod nášlapy vytvořit vrstvu hrubého štěrku o síle vrstvy 10 až 15 centimetrů.

Jak na kamenny chodnik

Na chodníky stačí zpravidla 15 až 25 centimetrů. Kromě toho roztřiďte a očistěte dosloužilé lámané dlažební tvarovky. Dlážděné plochy potřebují stabilní lemování okrajů, například z maloformátového přírodního kamene. Zajišťují okraje dlažby proti posunutí a pokládají se do cementového lože s bočním ohraničením.

Co místo kačírku

Kačírek použijte do doskočišť dětských hřišť, kde utlumuje náraz při dopadu. Všechny frakce se hodí do zahradních jezírek díky zaoblenosti, můžete je použít na vysypání dna i břehů.

Co dát pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.