Co vysadit pod tresen?

Co zasadit pod jabloň

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou.
Archiv

Co pěstovat pod rybízem

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Co dát kolem ovocných stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Co dát pod keře

Nejvíce využívaným materiálem, kterým se mulčuje pod stromy a keři, je nadrobno posekaná tráva.

Co Podsadit pod stromy

U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.

Co dát pod stromy

Co vysadit pod koruny stromů Na pohled krásné a na údržbu nenáročné jsou podsadby z rozmanitých bohyšek, kapradin, udaten, čechrav, dlužich, hluchavek, kakostů, barvínku, odolného tlustonitníku (ten obstojí i pod ořešákem) a dalších trvalek, jimž nevadí zastínění.

Kam zasadit rybíz

Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách. Výsadba a substrát: Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Sklizeň ze stromků je snadnější než z keřů a ovoce bývá kvalitnější. Stromkové sazenice vysazujeme spíše na podzim ve sponu 2 x 1 m nebo cca 1,5 m od sebe k pevným kolíkům, které mají sahat nad korunku a upevníme (viz. obrázek).

Co zasadit pod stromy

Co vysadit pod koruny stromů Na pohled krásné a na údržbu nenáročné jsou podsadby z rozmanitých bohyšek, kapradin, udaten, čechrav, dlužich, hluchavek, kakostů, barvínku, odolného tlustonitníku (ten obstojí i pod ořešákem) a dalších trvalek, jimž nevadí zastínění.

Co vysadit kolem stromů

U kmene bývá většinou trvalý stín, po obvodu koruny polostín nebo dokonce stěhovavý stín, který zde dovoluje pěstovat i některé světlomilné rostliny.Třezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Co zasadit pod ořech

Pod ořešákem mohou být i záhony

V jeho okolí se bude velmi dobře dařit těmto rostlinám: Zelenina : fazole, řepa, mrkev, kukuřice, meloun, cibule, pastinák. Ovoce: ostružina, třešeň. Dřeviny a keře: túje, cedr, plamének, jabloň, zlatice, hloh, zimolez, jalovec, trnovník akát, javor japonský, kalina.

Co zasadit pod modřín

Při tvorbě vřesoviště se nebojte navýšit terén, výsadba pak působí plastickým dojmem. Ve vlhčím podrostu se bude dařit celé škále kapradin, ideálními rostlinami jsou také borůvky chocholičnaté a brusnice brusinky.

Co roste pod smrky

Některé mělce kořenící dřeviny, jako například smrky, však lze ve vlhké půdě podsadit rostlinami mnohem snadněji. V tomto případě ovšem musíte zvolit rostliny tolerantní ke kyselému humusu jehličnanů, jako jsou dřín kanadský (Cornus canadensis), srdcovka (Dicentra) nebo škornice (Epimedium).

Kdy a jak zasadit rybíz

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy. Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet.

Kam vysadit rybíz

Při správné péči Vám keře rybízu budou dělat radost až 20 let, stromky 8-10 let. Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách. Výsadba a substrát: Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní.

Kdy a jak stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Jaké keře do stínu

10 nejkrásnějších keřů do stínuBez černý (Sambucus nigra)Aukuba japonská (Aucuba japonica)Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)Pěnišník (Rhododendron)Tis červený (Taxus baccata)Azalky (Azalea)

Co se dá zasadit pod jehličnatý strom

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Co zasadit k jehličnanům

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Co potřebuje rybíz

Rybíz potřebuje ke zdárnému růstu zejména vhodné stanoviště. Nesmí být pěstován v mrazových kotlinách, naopak mu vyhovuje spíše slunné a světlé stanoviště. Slunce pomáhá zejména se zráním plodů, v polostínu by dozrávání bylo pomalejší. Jako půdu zvolte středně těžkou, dostatečně vlhkou a na humus bohatou.

Jak daleko od sebe zasadit rybíz

Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání.

Jak správně zasadit rybíz

Sázíme nejlépe na podzim, ale i na jaře, z kontejnerků celoročně, do dobře vyhnojené půdy. Jamku kopeme 40x40cm, hlubokou půl metru. Na dno silně ušlapeme pět až deset kilo vyzrálé chlévské mrvy, nejlépe králičí nebo kompostu spolu se sto gramy NPK hnojiva.

Co zasadit mezi rybíz

Proti padlí

Jak se ukázalo, s pomocí některých rostlin můžete kulturu chránit před další pohromou – padlím. Výborným opatřením prevence bude výsadba měsíčků k rybízu. Podobný ochranný účinek mají lichořeřišnice a měsíček lékařský.

Co vysadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.