Co vysadit vedle šeříku?

Jak kombinovat keře

Při vysazování keřů do skupin dbejte na to, aby se vedle sebe vyskytovaly druhy, které kvetou v různých ročních obdobích. Vytvoříte tak trvale se měnící obraz, ve kterém bude jedna barva květů střídat druhou a ostatní keře před kvetením nebo po odkvětu se postarají o zklidňující zelený doprovod.

Jaké keře na zahradu

Celoročně kvitnoucí zahrada: Nejhezčí keře pro zahradní sceneriiKDOULOVEC (Chaenomeles) Vykvétá velmi brzy od konce března či počátku dubna.ŠEŘÍK (Syringa)PĚNIŠNÍKY (Rhododendron)VAJGÉLIE (Weigela)HORTENZIE (Hydrangea)OŘECHOKŘÍDLEC (Caryopteris)KOMULE (Buddleia)HLOHYNĚ (Pyracantha)

Co kvete celorocne

Sněženky, bledule, modřence, hyacinthy, krokusy, narcisy, nakonec tulipány. Nesmíme zapomenout ani na nádherně zdobné kulaté květy Alia. Kvetou a klenou se často již nad narcisy.

Co do rohu zahrady

Skvělou možností, jak vyplnit prázdný roh jsou vyvýšené záhony, které mají spoustu výhod a inspiraci na ně naleznete zde. V případě, že doma máte staré harampádí, můžete z něj vytvořit zajímavý doplněk a dekoraci pro prázdný roh. Vytvořit si můžete i krásné květinové záhony nebo jezírka s vodopádem.

Co vysadit na okraj záhonu

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Jak na květinový záhon

Rozmístění trvalek

V období kvetení se květy trvalek objeví v nádherných a plných barvách. Před výsadbou umístěte květináče s rostlinami nejprve na záhon ve vzdálenosti 30 až 50 cm od sebe. Prohlédněte si uspořádání jednotlivých rostlin. Začněte umístěním velkých rostlin a kolem nich rozmístěte menší trvalky.

Kdy a jak Strihat Vajgélie

Kdy stříhat vajgélie Větší “zákroky” provádíme brzy na jaře, nebo ještě lépe po odkvětu. V tuto chvíli můžeme odkvetlé výhony zkrátit až o jednu třetinu. Jedná se o ideální období pro výchovný řez u kvetoucích okrasných plotů.

Jaké jehličnany na zahradu

8 nejkrásnějších druhů1 Jedle korejská (Abies coreana)2 Jalovec šupinatý (Juniperus squamata ‚Blue Carpet')3 Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa ‚Nana Gracilis')4 Borovice lesní (Pinus sylvestris)5 Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica ‚Nana')6 Cedr atlantský7 Tis červený8 Túje západní

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Co roste v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Jak udělat z keře Vicekmen

Za vícekmen je možné považovat i některé druhy keřů, které vytvářejí strukturu polykormonu, tedy společenstvo mnoha kmenů vyrůstajících z podzemních kořenů. Další metodou, jak z klasického stromu vytvořit vícekmenný, je zapěstování seříznutím mladého kmínku ideálně ve formě špičáku.

Jak usporadat velkou zahradu

U krátkých a širokých zahrad je dobré zdůraznit delší osu. Zahradě tak dodáte větší hloubku. Dělící prvky v prostoru zahrady, například pergola, dodají zahradě určitou strukturu a opticky malou zahradu zvětší. Využijte stěny domu pro pěstování kordónového ovoce nebo popínavých rostlin, ušetříte tím spoustu místa.

Čím Olemovat záhony

A jaké existují alternativy tradičních řešení Lemy záhonů se používaly odjakživa, vysokým lemováním můžeme dokonce vytvořit záhony vyvýšené. Tradičními materiály lemů je dřevo, beton, kámen, ale i cihla. Dříve se používaly například ploché kameny, které se pokládaly na plocho, ale také usazovaly do země na stojato.

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Jak daleko od sebe sázet rostliny

Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe. Po výsadbě by se měl svah pokrýt textilií (proti prorůstání plevelů), jutou na zpevnění svahu a pak zamulčovat mulčovací kůrou, která rostlinám drží vláhu.

Jak Ostrihat Komuli

Komule Davidova

Řežeme ji vždy na jaře, když začíná rašit, protože vidíme, které výhony pomrzly a které jsou vitální. Ponecháme jen silné a zdravé, slabé a poškozené odstříhneme u země. Zbylé sestříhneme ve výšce 30–50 cm nad zemí.

Čím hnojit Vajgelie

Při sázení můžete přidat i hnojivo, vhodné je například NPK, stačí u mladých rostlin, čerstvě zasázených. Starší rostliny není potřeba přihnojovat. Starší rostliny, které mají neuspořádaný růst, je vhodné seříznout.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Co škodí Jehličnanům

Největší nebezpečí je, že jehlice stromu ožere nějaký hmyz. Tomu se stromy brání produkcí pryskyřice, která hmyzu nechutná. Co však jehličnanům nejvíce škodí, jsou emise, tedy škodlivé látky vypouštěné do vzduchu továrnami a výfuky aut. Škodliviny smíšené s vodou tvoří ve vzduchu kyselý déšť.

Jaké květiny na zahradu

Top 10 trvalek a vodních rostlin pro zahradní jezírkoŠípatka střelolistáPuškvorec.Řezan pilolistýOrobinec úzkolistýPlavín.Leknín.Blatouch bahenníPrustka.

Jaké ovoce zraje v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Co Podsadit pod stromy

U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.

Jak udělat z keře strom

Dalším způsobem, jak vypěstovat z keře stromeček, je očkování nebo roubování. Tyto dva způsoby jsou používány častěji u dřevin jehličnatých, listnatých i ovocných (jabloně, růže, angrešt, jehličnany).

Co dát místo trávníku

Jako náhrada trávníku se skvěle osvědčují i rostliny ze skupiny skalniček. Lze doporučit třeba plamenku šídlovitou (Phlox subulata), její příbuznou plamenku Douglasovu (P. douglasii), rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) nebo různé druhy vytrvalých pryšců (Euphorbium).

Jak na úzkou zahradu

Základním pravidlem pro úzkou zahradu je nevést zahradní pěšinku centrálně, tedy uprostřed, ale vždy buď stranou nebo ještě lépe vlnitě. Zahrada se tím opticky rozšíří, a pokud k okrajům místo plotu přidáte listnaté keře nebo štíhlé stromy, bude pohled opticky zase o něco širší.