Co z Boruvek a malin?

Co se dá udělat z borůvek

borůvkyLinecký koláč s borůvkami. Snažím se spotřebovat všechny zásoby ovoce z mrazáku, a tak došlo i na borůvky …Ovesná kaše s hruškou a borůvkami.Borůvkový dort.Bábovka s borůvkami.Piškotový dezert s krémem a ovocem.Pohankovo-čokoládové buchtičky s borůvkami.Na vlně smoothie 9.Na vlně smoothie 5.

Co udělat z kanadských borůvek

Plody jsou obzvláště velké a z jednoho vzrostlého keře jich sklízíme až pět kilogramů. Po celou sezónu si můžeme užívat borůvek na koláčích, v dortech, v ovocných knedlíkách, na lívancích, v koktejlech… A co nesníme, zmrazíme nebo zavaříme – kompoty, marmelády, povidla a sirupy.

Co upéct z malin

Čas malin – recepty na oblíbené malinové dobrotyMalinová bublanina.Nepečený malinový dort.Malinové špagety se zmrzlinou.Malinový cheesecake.Malinové muffiny.Malinové brownies (na 20x30cm formu)Malinové pralinky.Malinové pusinky.

Co udělat z mražených borůvek

Dejte mražené borůvky třeba na kynutý koláč, do knedlíků, nebo z nich udělejte jednoduchou zmrzlinu. Jak na to Stačí borůvky jen rozmixovat, případně dosladit cukrem a zjemnit smetanou.

Jak se Zavařují borůvky

Borůvky umýt v site pod tekoucí vodou, nechat odtéct a nasypat do sklenic. Uvaříme si sirup: Na 1 litr vody dáme 0,5 kg cukru, necháme vychladnout a studeným nálevem zalijeme borůvky. Dáme víčka a sklenice sterilujeme.

Jak se dělá marmeláda z borůvek

Borůvky vaříme v hrnci asi 10 minut, poté přidáme cukr smíchaný s pektogelem a vaříme do zhoustnutí asi 30 minut. Ke konci varu přidáme lžičku kyseliny citrónové a trochu kyseliny sorbové. Teplé plníme do skleniček.

Jak se pestuji borůvky

Při pěstování borůvky v květináči se použije buď upravená zemina s rašelinou nebo zakoupený substrát. V tomto případě pěstování dbáme na pravidelnou zálivku a zejména hnojení hnojivy určenými pro kanadské borůvky. Borůvky hnojíme jen v předjaří ve fázi tvorby poupat a odkvětu. Hnojíme hnojivy přímo určenými na borůvky.

Jak nejlépe zpracovat maliny

Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.

Co s přebytkem malin

Přebytek malin lze využít na vaření džemu nebo do pečeného čaje. Maliny také snadno usušíme v domácí elektrické sušičce. K sušení použijeme pevné a kvalitní nepřezrálé plody, při sušení si zachovají pěknou barvu a hodí se do různých snídaňových kaší nebo do jogurtu.

Jak uchovat borůvky na zimu

Zásobu borůvek plných vitamínů si na zimu můžeme uchovat díky zmražení. Jestliže se rozhodneme k tomuto způsobu uchování borůvek, musíme je nejprve zamrazit na platech s vyšším okrajem a teprve potom je sesypeme do hlubších nádob nebo mrazících sáčků. Takto předzamražené borůvky se potom neslepují a jsou krásně sypké.

Jak správně zmrazit borůvky

Jak zmrazit borůvky Borůvky musí být před zamrazení zbavené stopek. Poté je omyjte a nechte důkladně osušit. Borůvky opět zamrazujeme tak, že je dáme na chvíli do mrazničky jen například v misce.

Jak nejlépe uchovat borůvky

Bobule můžete skladovat v lednici v keramické míse nebo papírovém sáčku, ale ne dlouho. Nikdy je nemyjte před skladováním, pouze před spotřebou. Pokud víte, že je během pár dní všechny nesníte, skladujte je mražené, zavařené nebo sušené.

Jak dlouho vydrží borůvky

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak se dělá marmeláda

Marmeláda ze špendlíků

Rozkrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Dáme do hrnce, přidáme skořici, vanilkový a želírovací cukr a za stálého míchání vaříme 5 minut. Nezapomeneme sbírat pěnu. Poté přelijeme do zavařovacích sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.

Kdy pridat Zelirovaci cukr

Asi 30 minut před koncem programu přisypeme k ovoci Želírovací cukr 2:1. Přisladíme cukrem nebo přidáme trošku kyseliny citronové, záleží na sladkosti ovoce a vaší chuti. Po dokončení programu nalijeme připravený džem do skleniček, zavíčkujeme a otočíme na cca 5 minut dnem vzhůru.

Kdy a jak stříhat borůvky

Borůvky plodí na jednoletých mladých dřevech, a proto v pozdějších letech vždy ponecháme další dva až tři nové výhony. Řez provádíme zpravidla na jaře, kdy zároveň odstraníme staré odumřelé větve a celkově keř prosvětlíme seříznutím slabých větviček.

Kdy jsou zralé borůvky

Kdy je sezóna borůvek Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jak se dělá malinový sirup

Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.

Co s borůvkami na podzim

Borůvky totiž potřebují vlhkou, ne však přemokřelou půdu. Zaléváme je pravidelně, rostliny v nádobě častěji, ideálně dešťovou nebo dobře odstátou vodou. Vyhýbáme se chlorované vodě, neboť chlor má na rostliny dost ničivý účinek. Borůvky také pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro borůvky a brusinky.

Jak uchovat čerstvé borůvky

Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C.

Jak konzervovat borůvky

Borůvky umýt v site pod tekoucí vodou, nechat odtéct a nasypat do sklenic. Uvaříme si sirup: Na 1 litr vody dáme 0,5 kg cukru, necháme vychladnout a studeným nálevem zalijeme borůvky. Dáme víčka a sklenice sterilujeme.

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou

Džem, nebo marmeláda Ačkoliv se považují džemy i marmelády za totožný výrobek a často se tyto názvy zaměňují, existuje mezi nimi dnes už legislativní rozdíl. Pravá marmeláda musí obsahovat alespoň 20 procent citrusů, zavařeniny s menším citrusovým podílem nebo z jiných druhů ovoce se označují jako džem.

Jak dlouho vydrží domácí marmeláda

Kvalitně připravené zavařeniny pak vydrží i déle než jeden rok. Otevřené sklenice se ale musí uchovávat v chladničce. Některé druhy zavařenin se připravují za studena a ty nelze uchovat jiným způsobem, než v chladničce, kde vydrží několik týdnů nebo i měsíců.

Proč Nezhoustl džem

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.