Co dělat s květy česneku
„Paličáky vytváří květní stvol s květy pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je zapotřebí paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství).
Archiv
Co z Vyhonku česneku
Použít je můžete všude tam, kam byste se nebáli nasypat zelenou nať jarní cibulky: Na vajíčka a vaječná jídla, na chleba s pomazánkou, do pomazánky na chleba, na těstoviny, na rizoto, na dušená jídla, na polévky, na vařené brambory, do salátů, do studených omáček ze zakysané smetany, které se podávají k opečenému masu.
Archiv
Jak zpracovat Cesnekovou nať
Příčně nařezané kousky čerstvé nati se nejlépe uplatní v polévkách, omáčkách nebo v pomazánkách. Využít lze i nať, která běžně raší z česneku uskladněného ve spíži. Jde však o krátké výhonky. Lepší je růst natě podpořit, a to zejména, pokud stroužky měknou.
Jak zpracovat vyhonky z česneku
Sterilované jsou vhodné do polévek, masových směsí, salátů, nebo jako příloha k masitým pokrmům, uzeninám atd. Pacibulky lze také zpracovat, osvědčila se z nich pasta. Pacibulky se rozemelou, nebo rozmixují, přidá se trochu soli, zjemní lžící oleje, pasta se napěchuje do skleniček a uchovává v lednici.
Archiv
Co s květy medvědího česneku
Jakmile česnek medvědí rozkvete, ztrácejí listy aroma i chuť. Z bílých květů se potom vyrábí méně výrazné pesto nebo aromatický ocet: hrst květů naložíte do jablečného nebo bílého vinného octa a zhruba po dvou týdnech ho přefiltrujete do lahví. Vynikne v marinádách, zálivkách na jarní saláty nebo v omáčkách.
Jak naložit česnekové výhonky
Na 4 kg dám výhonků asi 4 lžíce soli a 4 dcl panenského za studena lisovaného oleje. Můžete množství soli a oleje přizpůsobit vašim chutím, máte-li raději méně slané a méně olejnaté, dejte méně a naopak. Je to snadné a hodí se na ochucení polévek, omáček, k masu, na topinky apod.
Co dělat s pacibulkami česneku
Pacibulky a jejich použití v kuchyni
Lze je umlít, promíchat se solí, napěchovat do skleniček, takto připravenou pastu pak používáme k ochucení pokrmů, všude tam, kde se v receptech přidává klasický česnek, tedy například do polévek, gulášů, omáček, bramboráků atd.
Jak využít česnek
Česnek používáme především syrový. Mezi jeho ceněné účinky patří, že snižuje vysoký krevní tlak a hladinu tuků a cukru v krvi. Navíc má antibiotické i dezinfekční účinky, a posiluje imunitní systém. Zároveň ředí krev, proto se nedoporučuje v případě krvácení.
Kdy odstranit květy česneku
Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.
Kdy Vylamovat květy česneku
Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.
Kdy trhat květy česneku
Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.
Jak správně sbírat medvědí česnek
Jak na sběr medvědího česneku Sbírejte pro začátek oběma rukama. Sáček si položte vedle, sehněte se/klekněte k rostlině a přidržte řapík jednou rukou u země. Druhou opatrně odtrhněte pouze list – přesněji lupen – rostlinky.
Kde se nesmí sbírat medvědí česnek
„Medvědí česnek, stejně jako jakákoliv jiná rostlina, se nesmí trhat v jakékoliv přírodní rezervaci,“ říká Jiří Rom z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. V Praze jde například o Divokou Šárku, Klánovický les, Cyrilov, Chuchelský háj, Vinořský park, Šanci, Radotínské údolí a další.
Jak udělat česnekové pesto
Do mixéru vložíme nakrájené listy divokého česneku, lískové ořechy, osolíme, opepříme, přilijeme olivový olej a rozmixujeme. Přidáme nastrouhaný parmezán, trochu olivového oleje a opět rozmixujeme. Dáme do misky, zalijeme trochou olivového oleje a skladujeme v lednici (až několik týdnů).
Jak zpracovat česnek aby se nezkazil
Jednotlivé stroužky oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte nejlépe na síta a sušte dva až pět dnů podle tloušťky. Použít můžete i sušičku. Usušený česnek můžete rozemlít na prášek nebo nasekat nadrobno. Skladujte v dobře těsnící nádobě, aby nevyčichl.
Kdy stříhat květy česneku
Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.
Jak a kdy Zaštipovat česnek
Obecně, pokud pěstujete paličák v malém, vylomením nic nezkazíte. Ve velkém se oplatí již zvažovat, jestli se vám do podobné polní práce chce, nebo ne. Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.
Kdy se vytahuje česnek
Česneky nepaličáky (poznáte je podle nepravidelně uskupených stroužků), sklízejte v době, kdy přibližně polovině rostlin polehne nať. V době sklizně mají mít 3-4 slupky. Česneky paličáky mají stroužky pravidelně rozmístěné okolo tuhého středu. Ty sklízejte tehdy, když jim zbývá pět dužnatých listů a mají 4-5 slupek.
Co dělat s česnekem po sklizní
Sklizený česnek nenechávejte na záhonu, zvláště za slunných dní, může dojít k úžehu, čímž se česnek znehodnotí. Poté celé rostliny zavěsíme na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně, na půdě nebo sušíme bez natě v tenké vrstvě v bednách, můžeme také na dřevěné či hliněné podlaze.
Co udělat z medvědího česneku
Jak použít medvědí česnek Listy medvědího česneku si můžete vylepšit chuť téměř všech pokrmů. Nadrobno nakrájené se přidávají: do polévek, omáček i k masu, skvěle chutnají i nadrobno nakrájené na chlebu s máslem či v pomazánkách (co třeba zkombinovat s pomazánkou z vajíček, které zůstaly doma po pomlázce).
Co z Pešta z medvědího česneku
Co s pestem z medvědího česneku
Nejčastěji se používá do těstovin, ale i do karbanátků, nádivek a zapékaných jídel. Dochucujeme jím polévky, především zeleninové a luštěninové. Hodí se všude tam, kam bychom jinak přidali obyčejný česnek. Můžeme jím potřít topinky nebo chléb s máslem, doplníme jím pomazánky.
Jak se vyrábí česneková pasta
Česnek oloupeme, umeleme nebo rozmixujeme. Přidáme sůl a dobře promícháme. Nalijeme do sklenic a uzavřeme víčky. Uchováváme v chladu, nejlépe ve spodní části chladničky.
Jak zakonzervovat česnek
Česnek oloupejte, prolisujte nebo rozmixujte, smíchejte se solí a naplňte do čistých sklenic. Povrch ještě nakonec posypejte tenkou vrstvou soli a sklenice uzavřete. Skladujte na temném s suchém místě.
Jak a kde skladovat česnek
Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.
Co s česnekem po vytažení ze země
Jak skladovat česnek v paneláku
Sklizené rostliny, včetně natě, sušte ve svazcích po 10–20 kusech na suchém, vzdušném a zastíněném místě. Nemáte-li prostor na zavěšení, pak cibule rozložte v tenké vrstvě na dřevěné či hliněné podlahy nebo na rošty. Za příznivých podmínek trvá sušení česneku přibližně měsíc.