Co z kynutého těsta na sladko?

Co všechno se dá udělat z kynutého těsta

V závislosti na druhu výsledného produktu můžeme kynuté těsto péct, smažit nebo vařit. Kynuté knedlíky, koláče, rohlíčky, koblihy, vánočka, buchty nebo třeba taky chleba – všechny tyto dobroty mají základ právě v kynutém těstě. Na buchty pečené, pařené i dukátové. Vynikající těsto, které je měkkoučké jako pírko.
Archiv

Jak na nadýchané kynuté těsto

Uhnětené těsto přeneste do mísy vymazané trochou rostlinného oleje a naolejujte také povrch těsta. Mísu zakryjte potravinářskou fólií a nechte na teplém místě kynout asi jednu hodinu. Během této doby by mělo zhruba zdvojnásobit svůj objem.

Co je Kynute pecivo

Kynuté pečivo je velmi mnohostranná varianta pečiva. Už při přípravě kynutého těsta existuje celá řada možností. Kynuté pečivo se může například vyrábět z lehkého kynutého těsta složeného převážně z mouky, droždí a vody nebo z těžšího těsta s vejci a tukem.

Co udělat ze sladkeho kynutého těsta

Kynuté těsto 6x jinak: Ořechový závin, koblížky, skořicová bábovka i plněné rohlíčky. Koláče, buchty, záviny, bábovky, vdolky, koblihy, šneky… Z kynutého těsta toho připravíte opravdu spoustu. Už za našich babiček proto bylo oblíbené.
Archiv

Co dělat s Překynutým těstem

Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Co udělat z kynutého těsta z Lidlu

To chce českou klasiku v podobě kynutých koláčů. Do kynutého těsta jsme přidali sádlo a náplň udělali z perníčků, jablek a pudinkového prášku. Ovšem záleží jen na vás, zdali nás budete následovat, nebo raději zvolíte tradiční koláče s povidly, makovou, ořechovou nebo tvarohovou náplní. V každém případě si pochutnáte.

Proč kynuté těsto po upečení klesne

Doba kynutí záleží na množství kvasnic, teplotě místnosti a hustotě těsta. Řídké těsto kyne půl hodiny, hustší může kynout až hodinu i déle. Pozor na rychlé kynutí těsta, v troubě může pak těsto spadnout. Překynutí těsta způsobuje, že těsto bude řídké, pečivo bude malé a těsto nám může klesnout.

Jak poznat upečené kynuté těsto

Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Proč praskne kynuté těsto

Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.

Co s těstem které Nevykyne

Neexistuje žádná univerzální rada, co udělat, aby se vám pečení vždy vyvedlo, protože každé těsto je jiné – jedno se musí zchladit v lednici, do druhého můžete přidávat suroviny pouze v pokojové teplotě a třetí musí pomalu kynout na teplém místě.

Jak se pozná Překynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Na co použít křehké těsto

Je jemné, úžasně křehké, s příjemně máslovou chutí. Využít se dá při přípravě celé řady pokrmů. Sladkých i slaných. Upéct z něj můžete koláče, quiche, sušenky, tyčinky, košíčky, ale třeba i dortový korpus.

Co upéct z křehkého těsta

Kombinace křehkého těsta s ovocem je prostě neodolatelná a určitě ho v létě upečte aspoň jednou. Mřížkový koláč s malinami je ideální dezert pro návštěvy, do těsta se navíc přidávají mandle a neobvykle také skořice a hřebíček. Zkusit můžete i roztomilé mřížkové koláčky s javorovým sirupem, vanilkou a jablky.

Jak poznat Zkazene kynuté těsto

Pokud se vám stane, že je hodně mazlavé, hrudkovité nebo je špatně cítit, je už příliš staré na to, aby pomohlo těstu vykynout. Čerstvé droždí je hned připravené k použití, ale má poměrně krátkou životnost.

Jak dlouho můžu nechat kynout těsto

Kynutí těsta

Kynutí trvá zhruba hodinu, závisí ale na množství použitých kvasnic, na hustotě těsta a teplotě místnosti. Čím je těsto hustší, tím kyne déle. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Proč mi Nekyne Mazanec

Příčin může být několik. Zkontrolujte, zda jste přidali do těsta všechny suroviny správně – ve správném pořadí, teplotě a množství. Možná suroviny neměly pokojovou teplotu. Studené potraviny prodlouží proces kynutí o několik hodin.

Co se stane když Překyne těsto

Tak jednoduchý je základ kynutého těsta a přesto se ho často bojíme. Že nám nevykyne. Že nám překyne. Že se srazí, spadne nám, nedopeče se, bude moc řídké, lepivé, bude se trhat, udělají se v něm bubliny, praskne při pečení a nebo v něm po rozkrojení najdeme brousek.

Jak dlouho vydrží v lednici kynuté těsto

Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Jak vytáhnout koláč z formy

Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Kdy přidat rozinky do kynutého těsta

Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe.

Jak se dá urychlit kynutí těsta

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.