Co zasadit do kačírku?

Jaké rostliny do okrasné zahrady

Vhodné jsou například tyto rostliny: katalpa (Catalpa), muchovník (Amelanchier), dřišťál (Berberis), levandule (Lavandula), šanta (Nepeta), šalvěj (Salvia), liliochvostec (Eremurus), krásnoočko (Coreopsis), flox (Phlox ), mateřídouška (Thymus), letničky, okrasné jabloně (Malus), bříza (Betula), mochna (Potentilla), …

Co do Sterkoveho záhonu

Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli. Barevně rozzáří záhon pryšce či hvozdíky. Mezi oblíbené trávy se řadí ostřice a kostřavy.
Archiv

Čím vysypat záhon

Těžké jílovité půdy nemusíme vylepšovat živinami, ale hrubým pískem a jemným štěrkem. Pokud hrozí značné přemokření rostlin, odstraníme ze záhonu zeminu do hloubky cca 25 cm a dno záhonu vysypeme vrstvou písku. U hodně těžkých půd lze uvažovat i o drenáži. Načež vytvoříme záhon ze směsi písku a jílu.

Co zasadit na stinné místo

Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co vysadit na okrasnou zahradu

Do malé okrasné zahrady se hodí například převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice nebo magnolie, které nádherně kvetou. Středně velké rostliny a keříčky – tyto rostliny měly tvořit tzv. střední patro okrasné zahrady. Vysadit můžete například aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak Mulcovat Sterkem

Trvanlivý štěrk

Štěrk je vhodné pokládat po výsadbě rostlin na drenážované záhony ve výšce alespoň 6 cm. Mezi štěrk a propustný substrát můžeme položit vrstvu netkané textilie, pak se pěstované rostliny nemohou samy rozrůstat, ale šanci nemá ani plevel. Ten, který se uchytí z navátých semínek, snadno vyškubneme.

Co vysadit do štěrku

Do štěrkové zahrady můžeme vysadit i bylinky. K nejčastějším patří šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Rostliny sázíme standardně, jen se musíme dostat pod vrstvu štěrku a případně i pod geotextilii. Také je možnost, že rostliny zasadíme a teprve po té, nasypeme vrstvu štěrku.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Co dát na cestičky mezi záhony

Cestičky v trávníku a mezi záhony můžeme vysypat pískem, štěrkopískem, štěrkem nebo oblázky. Na místa sousedící s lesem se hodí také drcená kůra.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co se dá pěstovat ve stínu

Obecně zejména stínomilné druhy, mezi něž patří například medvědí česnek, bohyška (hosta), udatna lesní nebo kavkazský špenát. V polostínu lze pěstovat také druhy jako cibule sečka, vytrvalý pórek, rebarbora či čechřice vonná.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Co pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co se dává pod mulčovací kůru

Mulčovací kůra je přírodní materiál. Pokud pod mulč dáte netkanou textilii, prakticky tím zabráníte prorůstání případného plevele. A ta organická hmota jako taková se vám tolik neztrácí.

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.

Co zasadit mezi kameny

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídekMateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum.Hlaváček jarní – Adonis vernalis.Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis.Plamenka šídlovitá – Phlox subulata.Rozchodníky – Sedum.Netřesky – Sempervivum.Trávnička přímořská – Armeria maritima.Lomikámen – Saxifraga.

Co dát do Vyvyseneho Truhliku

Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.

Co vysadit na záhon

Osázení vyvýšeného záhonu zeleninou a bylinkami

Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. Bylinky můžete vysadit i mezi zeleninu – například mezi rajčata. Intenzivní vůně této smíšené kultury odpuzují škůdce a vy získáte vydatnější úrodu.

Jak daleko od sebe nášlapy

Ideální vzdálenost středů nášlapů od sebe je 50 – 65 cm.

Na vyznačených místech odstraňte trávu a zeminu přibližně do hloubky 5 – 10 cm. 3. Do připravených nášlapů nasypte vrstvu říčních oblázků, aby zaplnila přibližně polovinu hloubky.

Jak na cestičky v zahradě

Stáhněte si bezplatný e-book o zahradních cestách a vyšperkujte svou zahradu krásnými a funkčními chodníčky a nášlapy. Díky přiloženým technickým skicám od zahradních architektů si je dokážete položit sami. Cesty a chodníčky mají moc propojit zahradu v jeden celek.

Co se hodí k Muškátům

Muškáty, petúnie a surfinie k sobě krásně ladí, když je doplníte nižší zelenou rostlinkou s drobnými kvítky, jako jsou lobelky všelichy. Krásně vypadá, když jsou v truhlíku nakombinujete rostliny různé velikosti. Zkuste třeba vzpřímené květiny nakombinovat s těmi převislými s drobnými květy.

Která zelenina se dá pěstovat ve stínů

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.