Co zasadit mezi levandule?

Jak kombinovat rostliny v zahradě

Je důležité uvědomit si, že záhony v blízkosti plotu anebo před živým plotem umožňují pouze pohled jednostranný, z omezeného úhlu. V takovém místě by měla být výsadba rostlin vždy stupňovitá, a to podle výšky jednotlivých rostlinných druhů. Nejdrobnější rostliny pak mají být vysazeny v popředí celého záhonu.

Co do záhonu k levanduli

Pro milovníky levandule mohu doporučit kombinaci krásně sytě zeleného kontryhele (kontryhel měkký) s bohatě větveným žlutozeleným květenstvím doplněné malými růžovými hlávkami trávničky přímořské a štíhlými květy rozrazilu.

Jak založit záhon na levandule

Založení záhonu

Na záhon sázejte zhruba 10 centimetrů velké rostliny do sponu 50 centimetrů. Levanduli sázejte nejlépe odpoledne nebo k večeru, kdy je země nejvíce vyhřátá a slunce už není tak ostré. Sazenici vyjměte z květinového obalu a její kořenový obal potrhejte a narušte, aby rostlina po zasazení neuschla.
Archiv

Co dát kolem levandule

Problém lze vyřešit tak, že vzdálenost mezi levandulí a růží činí minimálně 80 cm, nejlépe však 1 m a zeminu okolo levandule promícháte s pískem nebo štěrkem. Levanduli lze dobře pěstovat také v nádobách a květináčích. Obzvláště terakotové květináče podtrhnou její středomořský původ.
Archiv

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak kombinovat levanduli

K levandulím můžeme vysazovat například slunečnice (Helianthus), vedle nižších kultivarů bude velmi dobře vynikat žlutooranžová sluncovka (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Kýžený barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

Co odpuzuje levandule

Levandule je přesně tou rostlinou, která dokáže perfektně fungovat jako odpuzovač hmyzu a osvěžovat vzduch v jednom. Její vůně se vůbec nelíbí mouchám a komárům, ale také můrám, a dokonce má schopnost odpuzovat i blechy.

Jak hluboko zasadit levandule

Pokud jde o to, jak hluboko sázet levandule, jednotlivé jamky by měly být vždy o něco hlubší, než je kořenový bal vašich sazeniček. Ideální je samozřejmě lehká a dobře propustná půda s neutrální či zásaditou reakcí.

Jak daleko od sebe sázet levanduli

Při výsadbě levandule lékařské(L. angustifolia) jako solitérní rostliny musí být vzdálenost alespoň 70 cm, a to u středně velkých keříků. V případě živých plotů a obrub záhonů rostliny vysazujte 30 – 40 cm od sebe.

Co pestovat vedle levandule

K levandulím můžeme vysazovat například slunečnice (Helianthus), vedle nižších kultivarů bude velmi dobře vynikat žlutooranžová sluncovka (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Kýžený barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

Jak získat semínka z levandule

Vlastní semínka se vytvoří na konci prázdnin, kdy necháte levanduli květ až do úplného uschnutí. To že se v něm nacházejí semínka poznáte ozývajícím se zvukem při zatřesení. POZOR: Levandule Grosso je hybrid s květy má sterilní, tedy v těch se semínka nevytvoří.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co pěstovat vedle levandule

Levandule (Lavandula officinalis)

Voňavou levanduli vysaďte na okraj zeleninových záhonů, protože dokáže odpudit celou řadu škůdců, například slimáky, mravence, ploštice i mšice. Levandule nejvíce prospívá jahodám, česneku, květáku, hrášku i fazolím.

Jak pěstovat levanduli v květináči

Pro pěstování levandule doma stačí hrst semínek nebo pár sazenic, větší květináč a hlinitopísčitou zeminu. Na dně pěstebního květináče musíte vytvořit vrstvu drenáže, aby se usnadnilo odvodnění. Je nutné vybrat slunné místo, jelikož jí celodenně zastíněné místo nebude vyhovovat.

Kdy se má stříhat levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Jakou hlínu potřebuje levandule

Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou. Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.