Co zasadit na slunce?

Co zasadit na plné slunce

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co zasadit do truhliku na léto

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co pěstovat na slunném místě

Na slunném místě se bude dařit vinné révě, pnoucím růžím, vistárii, povíjnici nebo trubači. Ve stínu využijete podražec či břečťan, do polostínu se hodí popínavá hortenzie, klematis, hlohyně, zimolezy, přísavníky nebo brslen.

Co do skalky na slunce

6 ideálních rostlinek pro vaší skalkuSkalky jsou krásnou ozdobou zahrad.Plamenka šídlovitá má opravdu překrásnou barvu.Tařice skalní se svou žlutou barvou krásně vynikne.Opuncie má velmi ostré trny – pozor na to!Dokonce i kosatec můžete mít na skalce.Rozchodník působí atypickým dojmem.

Co pěstovat na západní straně

Západní strana poskytuje dostatek tepla i slunečního světla během odpoledních hodin, stejně jako na východě je však vhodné pořídit rostlinkám přistínění, které je ochrání před poledním žárem. Odpolední slunce se líbí drobnému ovoci, tedy angreštu, malinám, rybízu a lesním jahůdkám.

Kdy sázet letničky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Co lze zasadit do truhlíků v červenci

Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jakou zeleninu pestovat na primem slunci

1. Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny. Sluneční paprsky potřebují i fazole, cibule, papriky a brambory a samozřejmě většina druhů ovoce. Aby vám zahrádka hrála barvami již na jaře, vysaďte na slunečné místo růže.

Co zasadit na suché místo

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Jaké rostliny se hodí na skalku

Vhodné jsou například: šrucha – Portulaca, dvoutvárka – Dimorphotheca, kosmatec – Dorotheanthus, gazánie – Gazania, tařice – Lobularia, štěničník – Iberis. Tyto letničky jsou též vhodné k zakrytí holých míst po odkvetlých a „zatažených“ cibulovinách.

Kdy zasadit do skalky

Skalničky se vysazují nejlépe na jaře v období od března až do května nebo na podzim od srpna až do října. Rostliny v kontejnerech lze vysazovat po celé vegetační období s výjimkou horkých letních dnů. Po vysazení je rostliny nejlépe vydatně zalít a zastínit, aby se lépe ujímaly.

Co do truhlíku na západní stranu

Na západní straně můžete zkusit pěstovat okrasné papričky, balzamíny, tlustice, voskovky, petúnie a fuchsie. Snadno si je opatříte na jaře jako mladé rostliny a později je nasázíte do truhlíků, misek nebo okrasných květináčů. Nezapomeňte na drenáž pro odtok přebytečné vody.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Jak casto hnojit letničky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Čím hnojit letničky

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Jaké květiny sázet v červenci

Květiny na zahradě v červenci

Pokud jste u pergoly vyseli popínavé letničky jako třeba hrachory, svlačce nebo okrasné fazole, právě teď vám budou nádherně kvést a vonět. Truhlíkové letničky i kvetoucí trvalky bychom měli jednou týdně přihnojovat výživou s obsahem fosforu a draslíku.

Co zasadit do truhlíků v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Jakou zeleninu zasadit do truhliku

Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak na zahradu bez vody

Bez vody zahrada nedokáže existovat. Na pozemku, kde panuje sucho, můžeme vybudovat automatickou závlahu, vyhloubit studnu (na častější zavlažování) nebo na něj vysadit rostliny, kterým sucho a teplo neublíží. V takovémto případě zahrada nebude vyžadovat naši každodenní přítomnost a pracné zavlažování.