Co zasadit vedle růžičkové kapusty?

Kam zasadit růžičkovou kapustu

Vyhovuje jí úrodná a mírně zásaditá půda. Ideální je, pokud jsme půdu vyhnojili již před předchozí plodinou, pokud ne, přidáme do ní hnůj nebo kompost při rytí v závěru předchozí sezony. Pak půdu ještě povápníme. Růžičkovou kapustu je lepší vysévat rovnou ven a počkat se sklizní na zimu.

Kdy zasadit růžičkovou kapustu

Kapusta růžičkováJe to jemná pochoutková zelenina.Semena vyséváme koncem března až v dubnu do bedniček ve skleníku či v pařeništi.Do záhonu vysazujeme jen zdravé a silné sazenice od poloviny dubna do konce května, a to do sponu 70 × 50 až 70 cm, nižší a rané odrůdy do sponu 60 × 60 cm.

Jak se starat o růžičkovou kapustu

Záhon po dobu vegetace udržujeme bez plevelů. Za suchého počasí, zvláště koncem léta, růžičkovou kapustu vydatně zaléváme. Pokud se vzrostlé rostliny kymácejí, přivážeme je jednotlivě k opoře a pravidelně přihrnujeme ke stonkům zeminu, rostliny díky tomu pustí do hloubky další kořeny a už se nevyvrátí.
Archiv

Jak dlouho vydrží růžičková kapusta

Růžičky nažloutlé, napadené škůdci a vyschlé nekupujte. Růžičková kapusta vydrží v lednici řadu dní. Stačí ji obyčejný, pootevřený plastový pytlík. Kapustičky postupem času a od svrchních listů zavadají (podobně jako u zelí).

Jak daleko od sebe sázet kapustu

Záhony udržujte bez plevelů a v létě zeleninu vydatně zalévejte. Nejranější odrůdy vysévejte v únoru do skleníku, na záhony je vysaďte v dubnu do sponu 40×50 cm a na první sklizeň se můžete těšit už v květnu nebo v červnu.

Jak se vaří růžičková kapusta

Očištěnou růžičkovou kapustu uvaříme v osolené vodě, scedíme a necháme ji okapat. V hrnci rozpustíme máslo a vhodíme do něj uvařenou kapustu s trochou vody a drceného kmínu. Přidáme také oloupaný a nakrájený česnek a kapustu dusíme, dokud není měkká. Podáváme k uzenému masu.

Kdy se sklízí růžičková kapusta

Pro lepší vývin hlaviček kapusty je možné na konci září nebo začátkem října vylomit nebo vyříznout vrcholky a využít je v kuchyni. Růžičky se dají sklízet postupně nebo jednorázově, od října po celou zimu, až do dubna dalšího roku. Pokud by byly veliké mrazy, můžeme rostliny vyjmout z půdy a volně umístit do pařeniště.

Co udělat z růžičkové kapusty

Vynikající recepty s růžičkovou kapustou pokaždé jinak. Inspirujte se!⭐ Polévka z růžičkové kapusty.⭐ Dušená růžičková kapusta se slaninou.⭐ Smažená růžičková kapusta na zádíčka.⭐ Zapékaná růžičková kapusta.⭐ Zapékané kapustové závitky.⭐ Zapékaná kapusta s rýží⭐ Zapékaný kapustový nákyp.

Jak se starat o kapustu

Kapusta je zelenina velmi odolná vůči chladu, nejodolnější odrůdy přežívají krátkodobě i teplotu -10 °C. Nejlépe však roste při teplotách 15 až 20 C. Sazenice by se proto neměly vysazovat při teplotách vyšších než 25 °C. Mladé sazenice jsou kromě vysokých teplot, citlivé také k nedostatku vláhy.

Co s listy růžičkové kapusty

I když růžičková kapusta už neroste, neodstraňujte její velké listy, dokud zcela nezežloutnou. Za silných mrazů se totiž přimknou ke košťálu a chrání menší růžičky. Při velkém kolísání teplot a střídání počasí začíná tato zelenina rychle hnít.

Jak se vaří malé Kapustičky

Postup přípravy receptuKapustičky dáme do vroucí osolené vody a dle velikosti kapustiček povaříme 2 – 3 minuty, pak scedíme, prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat.Kapustičky můžeme podávat jako hlavní chod s bramborem nebo jako zeleninovou přílohu k minutkám, pečenému nebo grilovanému masu.

Jak dlouho se vaří kapusta

Postup:Důkladně očistěnou kapustu rozčtvrtíme nebo nakrájíme na menší proužky a dáme do mírně osolené vody.Vaříme do měkka asi 15-20 minut.Kapustu přecedíme a necháme důkladně okapat.Na talířích kapustu pokapeme rozehřátým máslem a posypeme nastrouhaným sýrem.

Jak Blanšírovat Kapustičky

Z umytých kapustiček odstraňte vnější zvadlé listy a ořízněte zbylý košťál. Vhoďte je do vroucí vody a vařte po dobu 5 minut. Ne déle! Zceďte, nechte je okapat a pak je rozpulte.

Co se dává do kapusty

Kapustu nakrájíme nebo nakrouháme a dáme dusit s trochou vody, přidáme sůl, kmín a podle chuti vegetu. Na pánvičce si mezitím na oleji osmahneme slaninu s cibulkou, zaprášíme moukou a zalejeme vodou. Takto udělanou jíšku přimícháme do podušené kapusty a chvilku povaříme.

Čím hnojit kapusty

Kapusta ocení vydatné hnojení

Kapusta se řadí mezi plodiny první trati. Na podzim zapravte do půdy 4–5 kg/m2 chlévského hnoje a půdu povápněte. Dalších 20–25 g/m2 dusíkatého hnojiva pak do půdy přidejte před výsadbou. Během vegetace je potřeba dodat ještě dalších 8 g/m2.

Co na molice na kapustě

K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Jak se bránit proti molicím

Molice – zákeřný škůdce

Molice hodují zejména na spodní straně listů, kde můžeme nalézt různá vývojová stádia škůdců – od larev, až po okřídlené vetřelce, kteří se ihned rozlétávají po okolí. Kromě insekticidů se v boji proti molicím perfektně uplatňuje tečkovaný predátor – slunéčko sedmitečné.

Co nemají rádi molice

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co žere molice

Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.

Jaké rostliny odpuzují molice

Proti savým škůdcům, jako jsou mšice a molice, můžeme použít hned několik zbraní. Často využívaným pomocníkem je aksamitník neboli afrikán. Ten má opravdu široké pole působnosti – kromě molic odpuzuje i třásněnky a je opravdu nenahraditelný v boji proti háďátkům.

Co odpuzuje brouky

Na okně či na balkoně pěstujte například mátu, eukalyptus, bazalku, pažitku, mařinku vonnou, muškáty, levanduli nebo molici. Pod oknem v zahradě vysaďte levanduli, řebříček, vratič nebo cibuli či česnek. Jejich aroma hmyz odpuzuje.

Co vysadit proti mšicím

Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče.

Co nesnáší mouchy

Mouchy nesnášejí aromatické bylinky. Odpudí je především máta, bazalka, šalvěj či levandule. Pokud často sedáváte na zahradě, nasaďte si je na místo, kde nejčastěji přebýváte. Můžete si je zasadit i do květináčů a postavit je na terasu či balkon.

Co odpuzuje levandule

Levandule je přesně tou rostlinou, která dokáže perfektně fungovat jako odpuzovač hmyzu a osvěžovat vzduch v jednom. Její vůně se vůbec nelíbí mouchám a komárům, ale také můrám, a dokonce má schopnost odpuzovat i blechy.