Co zere Rybiz?

Co napadá rybíz

Škůdci rybízu a jak s nimi naložitMšice rybízová: Žádný druh rybízu před ní není v bezpečí.Vlnovník rybízový: Drobný roztoč, který se zaměřuje cíleně na nerozvitá poupata.Zvrat černého rybízu: Mykoplazmatická choroba, která se přenáší roztočem rybízovým, často po množení řízkováním.
Archiv

Co zasadit mezi rybíz

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Jak se starat o rybíz

Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.

Co upéct z rybízu

Má příjemnou osvěžující chuť, hodí se do různých moučníků, bublanin, koláčů a pohárů.Sněhový rybízový koláčRybízový pohár s pařížským krémem.Zasněžená rybízová buchta – báječná a rychláRybízové koláčky z lineckého těsta.Banánový tofu dort s rybízem.Rybízové muffiny s jogurtem.Rybízové sušenky s ovesnými vločkami.

Co na Kaderavost rybízu

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců.

Proč žloutnou listy rybízu

Listy žloutnou a opadávají. Jedná se o rez, která přezimuje na větvích borovic (borovice vejmutovka) a od května se přesunuje na angrešt či rybíz (nejčastěji černý rybíz).

Co vysadit pod tresen

Pod třešní porostou i různé druhy léčivých bylinek a ovocné dřeviny. Z první skupiny lze doporučit například česnek medvědí (Allium ursinum), který je v posledních letech oblíbený hlavně jako koření nebo přísada do zdravých pomazánek.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak omladit rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy.

Jak nejlépe zpracovat rybíz

Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Jak udělat z rybízu brusinky

Rybíz, cukr, kyselinu citronovou a koření smícháme v hrnci a přivedeme pomalu k varu. Vaříme asi patnáct minut, až směs ztmavne a na stěnách hrnce začne mírně želírovat. Během vaření z ní odebíráme pěnu. Nakonec ze směsi odstraníme koření a naplníme ji do čistých, vyvařených skleniček.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Co zasadit pod jabloň

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou.

Kdy a jak stříhat rybíz

Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Co zasadit pod angrešt

Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové. Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka.

Kdy se má stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jak Prorezat Stary rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jakou zeminu pro rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Jak osladit rybíz

Omytý rybíz, nejlépe i bez stopek, prolisujte přes cedník. Tekutinu oslaďte cukrem, ale ne až příliš, protože sladit budete ještě jednou na konci. Zároveň je dobré nechat plackám určitou přirozenou kyselost.

Jak dlouho se vaří rybízová marmeláda

Přendáme do velkého hrnce a dáme vařit. Moje dávka je 4,5 kg ovoce. Rozváříme podle potřeby. Já 4,5 kg – 30 minut.

Jak nejlepe Odstopkovat rybíz

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.