Co zkontrolovat při predani bytu
Jaké jsou nejčastější vady Dejte si pozor hlavně na škrábance, otlaky a otlučené hrany. Zkontrolujte si, že se nenachází na oknech, dveřích, vestavném nábytku, zařizovacích předmětech, obkladech s dlažbami, parapetech, podlahách, schodištích a zábradlích. Na následujících řádcích vám bude připadat, že se opakuji.
Archiv
Jak postupovat při předání bytu
Standardně ukončení probíhá předáním bytu (a klíčů), domluvou nad případnými škodami a podpisem předávacího protokolu. Trvejte vždy na tom, aby akt předání bytu a jeho vybavení nebyl pouze ústní, nýbrž i písemný. Domluvte si s pronajímatelem, že společně sepíšete předávací protokol, a nechce si jednu kopii.
Co zkontrolovat při převzetí domů
Určitě je dobré zkontrolovat, jestli ty dveře, které v bytě jsou, mají dostatečnou požární odolnost. Zkontrolujte, všechny mechanické poškození, které při té výstavbě mohly vzniknout. Jestli nejsou poškrábané dveře, poničené dlaždice, jestli nejsou někde na stěnách nějaké odřeniny, nějaké fleky.
Archiv
Na co si dát pozor při přebírání novostavby
Na co si dát pozor při přebírání novostavbyRovnost zdí a podlah.Kvalita provedení podlah, lišt a jejich spojůRozmístění zásuvek.Poškrábání oken, rámů, dveří, baterií, parapetů, oplechování atd.Usazení WC, umyvadel, vany – správné spáry.Těsnění a otevírání dveří i oken.Kvalita provedení dveří a prahůOsazení radiátorů
Archiv
Kdy předat nemovitost
Lhůta pro předání nemovitosti
Lhůta navázaná na dokončení převodu bytu či domu na katastru nemovitostí (právním jazykem je to provedení zápisu vlastnického práva ve prospěch kupujícího). Lhůta pro předání je zpravidla 5 až 10 pracovních dní po převodu na katastru.
Kdy se předává být
Při prodeji nemovitosti zpravidla dochází k předávce do 10 dnů od zapsání vlastnického práva nového majitele na katastru nemovitostí. Tato lhůta může být delší, případně i kratší – termín sepsání předávacího protokolu je dobré specifikovat již v kupní smlouvě.
Co s věcmi po nájemci
V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.
Kdy se vrací kauce z nájmu
To znamená, že má povinnost vrátit kauci do jednoho měsíce od data skončení nájmu bytu. Z kauce si pronajímatel může odečíst případné dlužné nájemné, nedoplatek na službách, případnou škodu způsobenou vámi v bytě. Vše však musí pronajímatel řádně doložit a vyčíslit.
Jak převzít být
Předání bytu musí mít pevně v rukách pronajímatel, nikoliv nájemce, ani makléř vás nezachrání. U většiny bytů platil totiž provizi na začátku nájmu nájemce, proto makléř nemůže rozhodovat ve prospěch jedné strany, může vám oběma pouze asistovat, něco i poradit, také má zájem na dobrém stavu bytu pro dalšího nájemníka.
Co vše je potreba při koupi nemovitosti
6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.Přepis energií a služeb.Smlouva s SVJ (při koupi bytu)Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)Daň z nabytí nemovitosti.Přihlášení k dani z nemovitosti.Pojištění nemovitosti a domácnosti.
Co je potřeba zařídit po koupi bytu
Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.
Jak má vypadat předávací protokol
Předávací protokol nemá zákonem stanovené náležitosti. Obecně bude obsahovat účastníky označené jako předávající a přebírající, specifikace nemovitosti, stav měřičů ke dni předání, počet předaných klíčů a celkový stav nemovitosti a jejího vybavení.
Kdy je nemovitost moje
Kupující se stane vlastníkem nemovitosti až poté, co jej zapíše příslušný katastrální úřad. Zápis se provádí na základě návrhu, jehož přílohou je podepsaná kupní smlouva. Lhůta pro provedení zápisu závisí na vytíženosti příslušného katastrálního úřadu, ze zákona ale nemůže být nikdy kratší než 20 dnů.
Jak se zbavit problémového nájemníka
Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.
Kdy vás může majitel vyhodit z bytu
Výpověď může pronajímatel nájemci přinést, když hrubě poruší svoji povinnost vyplývající z nájemní smlouvy. Dalším důvodem podání výpovědi může být situace, kdy je nájemník odsouzený pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo na členu jeho domácnosti, případně na osobě bydlící v domě, kde je nájemcův byt.
Co se může strhnout z kauce
Zpravidla má pronajímatel právo kauci započíst k úhradě dlužného nájemného, služeb a nedoplatků při jejich vyúčtování. Pokud dojde k poškození pronajímaného bytu, nebo jeho vybavení, může pronajímatel z kauce odečíst náklady na opravy případných škod, které za dobu trvání nájmu vznikly.
Jak vymahat kauci
Výzvu je nejlépe učinit písemným doporučeným dopisem s dodejkou adresovaným pronajímateli. V něm je třeba poukázat na skutečnost, že v rámci konkrétní uzavřené nájemní smlouvy byla složena na účet pronajímatele kauce a že nájemní poměr skončil, avšak svěřené prostředky vráceny nebyly.
Co je považováno za běžné opotřebení bytu
Běžné opotřebení bytu můžeme vysvětlit jako mírné a postupné zhoršení stavu vybavení způsobené běžným užíváním.
Na co se zeptat při koupi nemovitosti
8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.
Na co se zeptat při prohlidce nemovitosti
Přečtěte si, na jaké základní body se během prohlídky domu či bytu zeptat, abyste na nic důležitého nezapomněli.Kolik vlastně byt či dům doopravdy měříJakou mám jistotu, že údaje na papíře odpovídají skutečnostiKomu byt či dům skutečně patříPrávní vady nemovitosti.Sousedé, hluk z ulice a jiné negativní vlivy.
Na co si dát pozor při výběru bytu
8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.
Co vše se platí při koupi nemovitosti 2023
Daň z nabytí nemovitosti je 4 % z ceny nemovitosti. Tato daň byla zrušena od 1.12.2020 a od 1.12.2021 platí Daň z převodu nemovitosti. Daň z prodeje nemovitosti se vztahuje na příjem z prodeje. Pokud vlastník prodá nemovitost, kterou vlastnil více než 5 let, neplatí daň z příjmu z prodeje.
Kdy se predava nemovitost
Lhůta pro předání je zpravidla 5 až 10 pracovních dní po převodu na katastru. Toto navázání lhůty je nejčastěji zvolené řešení při prodeji. Lhůta navázaná na doručení kupní smlouvy na katastr nemovitostí (právním jazykem je to návrh na vklad vlastnického práva ve prospěch kupujícího).
Jak vyplnit Predavaci protokol
Co by měl obsahovat předávací protokol:Kompletní hlavička (údaje o obou stranách smlouvy)Definice předávané nemovitosti.Počet předaných klíčů TIP: V případě, že dveře mají 2 zámky a od každého předáváte 2 klíče, doporučujeme zapisovat jako 2+2.Zápis měřidel.Popis vybaveníPodpisy obou stran.
Co musím udělat po koupi nemovitosti
6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.Přepis energií a služeb.Smlouva s SVJ (při koupi bytu)Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)Daň z nabytí nemovitosti.Přihlášení k dani z nemovitosti.Pojištění nemovitosti a domácnosti.