Co znamená bazalka?

Co je to bazalka

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Kvete od června do září. Je původem z Indie a z dalších vlhkých tropických regionů Asie, kde byla pěstována více než 5000 let.

Na co se používá bazalka

Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Bazalka se běžně používá také v indonéské, thajské a vietnamské kuchyni.
Archiv

Jak je zdravá bazalka

Bazalka pravá se často označuje jako univerzální bylinka, jelikož zdravotních potíží, na které pomáhá, se rozlišuje celá řada. Můžete ji vyzkoušet například při bolestech a křečích, pro zlepšení trávení a na nadýmání. Bazalka pravá podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu.
Archiv

Jak chutná bazalka

Chuť bazalky

Chuť má teplou peprnou, podobnou jako hřebíček, se spodními tóny mentolu a anýzu. Nachové variety bazalky pravé (bazalka nejmenší, bazalka křehká a skupina Ruffles) mají podobné příchutě.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Co odpuzuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak se sklízí bazalka

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jaké vitamíny má bazalka

Bazalka je z hlediska nutriční denzity dobrým zdrojem vitaminu A (především beta-karotenu), hořčíku, železa, vápníku, draslíku a vitaminu C. Čerstvá bazalka má ve srovnání se sušenou výraznější aroma.

Jak používat bazalku

Svěží lístky přidáváme do polévek, salátových zálivek, ale také do omáček. Zajímavou chuť dodá nádivce do kuřete. Jeho aroma se dobře snoubí s tvarohem, sýry či vajíčkovou pomazánkou. Bylinka dodá chuť také skopovému a králičímu masu, zvěřině, rybám nebo rajčatovému salátu, výbornou chuť dodá také karbanátkům.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Co potrebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Jak dlouho roste bazalka

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky. Přesaďte si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon.

Jak se pěstuje bazalka

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Na co je dobrý koriandr

Koriandr a jeho vliv na zdraví

Má totiž protizánětlivé účinky, upravuje trávicí proces a problémy s nadýmáním. Zároveň má zklidňující účinky, používá se hlavně do mastí na klouby. Více než vítaný je také při očistných kúrách jater nebo proti kašli. Celkově je to vhodný pomocník pro posílení imunity.

Kam umístit bazalku

Kromě zahrádky se bazalce bude dařit i v truhlících na oknech a balkoně či v bytě, ale v tom případě potřebuje dostatek světla a tepla. Předpěstování zahajte v březnu či dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, aby zajistil provzdušňování a tím i lepší růst rostlinky.

Jak zkratit bazalku

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Kdy nasadit bazalku

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Předpěstování zahajte v březnu či dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, aby zajistil provzdušňování a tím i lepší růst rostlinky. Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Co léčí fenykl

Hlavní léčivou složkou fenyklu je jeho specifická silice, jejíž vlastností je schopnost uvolnit hladké svalstvo od křečí, a tím ulevit od bolestí a tenzí. Používá se proti nadýmání nejen u malých dětí, ale i u dospělých. Zároveň je možné čaj z fenyklu popíjet při kojení, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

Co potřebuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení. Bazalka na zahradě: Semínka na předpěstování vysejeme v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet.

Na co se používá koriandr

Koriandr v kuchyni

Semena koriandru bývají často součástí kořenících směsí, jako je kari nebo garam masala. Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám.

Jak často pít fenyklový čaj

Fenyklový čaj se nejlépe pije teplý a může se pít až 3x denně. Při přípravě čaje si dejte pozor, aby se semena příliš nelouhovala, jinak by čaj mohl být příliš silný.

Jak se připravuje fenykl

Nejprve si fenykl nakrájejte na velmi tenké plátky a cibuli na kostičky. Hrst nakrájeného fenyklu si dejte stranou. V hrnci rozpalte olivový olej a opečte na něm cibuli spolu s fenyklem a opékejte asi 10 minut. Po opečení fenyklu a cibule přilijte vodu, hrnec přiklopte a vařte do změknutí fenyklu.

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Na co pomáhá fenykl

Fenykl odstraňuje zácpu, pocit plnosti žaludku a střev. Střeva zbavuje jedovatých látek a odvodňuje organismus. „Z vitamínů, které obsahuje, je nejvýznamnější vitamín C, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je hlavní draslík,“ dodává dietoložka.