Co znamená být Biřmovaný?

Kdo může Biřmovat

Svátost biřmování může přijmout každý pokřtěný člověk, který ji dosud nepřijal a který dosáhl věku užívání rozumu. Pokud přijímá člověk křest až v dospělosti, bývá někdy (ne vždy) zároveň biřmován. Řádným udělovatelem svátosti biřmování je biskup.

Kdo Biřmuje

Řádným udělovatelem biřmování je biskup, za určitých okolností může biřmovat i kněz. Biřmován může být člověk, který je pokřtěn v katolické církvi, byl už připraven k přijímání svátosti smíření a eucharistie, dosáhl zmíněného věku a absolvoval přípravu na přijetí svátosti biřmování.

Co dělá kmotr při biřmování

Podle kánonu 872 kodexu kanonického práva má kmotr pomáhat dospělému křtěnci v uvedení do křesťanského života a má se snažit o to, aby pokřtěný vedl křesťanský život odpovídající přijaté svátosti a plnil si věrně s přijetím křtu spojené povinnosti.

Jak probíhá příprava na biřmování

Pro přijetí biřmování je nutno být ve stavu milosti. Je vhodné přistoupit ke svátosti smíření, nikdo nesmí být zatížen těžkým hříchem. Také prospěje mnohem horlivější modlitba, která se může stát bezprostřední přípravou. Zvlášť doporučeníhodná je modlitba k Duchu Svatému.
ArchivPodobné

Jaký dárek k biřmování

Zvolit můžete například zlatý dámský prsten s motivem andělského křídla nebo křesťanského kříže osázeného třpytivými zirkony. Každá žena jako dárek ke svátosti biřmování ocení rovněž zlaté náušnice, zlatý náhrdelník nebo zlatý přívěsek s motivem Madonky, andílka nebo kříže.

Co je potřeba ke křtu

Ke křtu je potřeba rodný list dítěte, oddací list rodičů příp. rodné listy, a křestní list (či potvrzení o křtu) alespoň jednoho rodiče. Při obřadu budete potřebovat ještě křestní svíčku a symbolickou bílou roušku či košilku.

Co je to svaté přijímání

Svaté přijímání (latinsky communio, sdílení společného) je v katolické církvi část mše, při které se požívá (přijímá) posvěcený chléb a víno při slavení eucharistie. Církve vzešlé z protestantské reformace tohoto pojmu užívají pro celý obřad večeře Páně.

Jak se nechat Biřmovat

Žadatel musí být pokřtěný.

Vybírá si nové jméno některého svatého jako svého patrona. Biřmování uděluje biskup, mimořádně kněz. Po modlitbě o dar Ducha Svatého biřmující položí ruku na hlavu biřmovaného a křižmem (posvěceným olejem) mu udělá na čele kříž se slovy: N. (jméno), přijmi pečeť daru Ducha svatého.

V jakém věku se křtí dítě

JAK PROBÍHÁ KŘEST

Dítě se většinou křtí v neděli v kostele asi po šesti měsících svého života. V životě dítěte vychovávaného v katolické rodině, je křest významným dnem a probíhá ve slavnostní formě. O samotných podmínkách křtu se rodiče domluví na farnosti.

Co si obléct na biřmování

Biřmování v kostele je velmi oficiální událost a jako taková vyžaduje od všech zúčastněných odpovídající oděv. Oblečení na biřmování by mělo být formální – u mužů by mělo sestávat z košile, kravaty, saka a kalhot, u žen by biřmovací šaty neměly být výstřední, s hlubokým výstřihem, ani příliš krátkou sukní.

Co se dává k prvnímu svatému přijímání

Nadčasovou klasikou je V tomto případě zlatý řetízek s přívěskem ve tvaru kříže, Madonky či srdíčka. Zvolit můžete také zlatý medailonek s vyrytým unikátním textem. Pokud vybíráte dárek k prvnímu svatému přijímání pro ženu, sáhněte rovněž po zlatých náušnicích, zlatém prstenu nebo zlatém náhrdelníku.

Jak dlouho trvá křest

Dospělí přijímají svátost křtu obvykle o Velikonocích. Délka přípravy na křest je různá, musí respektovat postupné rozvíjení víry člověka. Těžko může být kratší než půl roku, zpravidla trvá jeden až jeden a půl roku.

Jak zjistit jestli jsem pokřtěný

Zápis o křtu se dá dohledat na farním úřadu farnosti, kde jsem byl pokřtěn/ kde jsem se narodil. Nevíte-li, zeptejte se rodičů či starších příbuzných.

Kdo může přijmout hostii

Svaté přijímání může přijmout pokřtěný člověk, který již byl u prvního svatého přijímání, nemá na svědomí těžký hřích a není stižen církevními tresty, které mu přístup k přijímání zakazují.

Kdy je první svaté přijímání

V církvích, které slaví obřad prvního přijímání oddělený od křtu nebo biřmování, se obvykle vyskytuje ve věku od sedmi do třinácti let. V západní katolické církvi k prvnímu svatému přijímání přistupují děti po zhruba jednoroční katechetické přípravě zpravidla ve věku kolem devíti let.

Kdo může křtít

Zpravidla křtí biskup, kněz nebo jáhen. Ve výjimečné situaci, kdy biskup, kněz ani jáhen není dostupný, může křtít každý, kdo má úmysl „konat to, co církev“ a křest udělit dle platné formy, aby vyhověl žádosti křtěného (tedy i nevěřící).

Jak si vybrat jméno k biřmování

Biřmovanec si také může vybrat biřmovacího patrona, jehož jménem bude označen. Vybírá si světce, který je mu vzorem lásky, pomocníkem na cestě k Bohu a kterého může prosit o přímluvu u Boha.

Kdo platí křtiny

Každý obřad probíhá v rodinném kruhu, a také zde platí stejně jako u svatby, že koho nepozvete, ten se obvykle urazí. Je tedy jen na vás, koho na křtiny svého dítěte pozvete. Jistěže je to také záležitostí peněz.

Co dát jako kmotr

Pokud máte tu čest zastávat roli kmotra či kmotry, inspirujte se vědomím, že obvykle se jako dárky ke křtinám dávají šperky, památkové krabičky nebo stříbrné předměty s vyrytým jménem dítěte (lžičky, misky na kaši, mince a medaile).

Co se děje při křtu

Křest je udělován ve mši svaté, pokud nejsou jiné závažné důvody. O křest žádají pokřtění rodiče dítěte (alespoň jeden z rodičů musí být pokřtěn). Při křtu se rodiče zavazují k tomu, že dítě vychovají ve víře, a že jej budou vést slovem i příkladem svého života k tomu, aby žilo dle Božího zákona.

Co je potřeba na křtiny

Ke křtu dítěte si rodiče vybírají kmotra, který musí splňovat tyto požadavky: musí být pokřtěn, biřmován, žije-li v manželství, tak církevně uzavřeném, a vede řádný křesťanský život. Křest se zpravidla uděluje ve mši svaté, pokud tomu nebrání závažné důvody. Ke křtu budete potřebovat křestní roušku a křestní svíci.

Co se říká při hostii

Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo” a odpovídající odpoví: „Amen”. Poté mu kněz položí hostii na rozevřenou dlaň. Eucharistii nikam v dlani neodnáším, ale přijmu ji bezprostředně po té, co mi ji kněz podá.

Co to je první svaté přijímání

K prvnímu svatému přijímání přistupují lidé pokřtění jako děti ještě ve školním věku. U dospělých, kteří byli pokřtěni v dospělosti, se váže první svaté přijímání na den přijetí křtu a biřmování, neboť přijetí eucharistie patří mezi iniciační svátosti.

Co si Oblect na Svate prijimani

Stylizace pro obřad prvního svatého přijímání jsou především bílé, béžové a pastelové odstíny růžové, zelené nebo modré, které krásně podtrhují aktuální roční období. Vyhněte se černým outfitům – jsou sice elegantní, ale nehodí se k radostnému charakteru akce.

Kdo může jít ke svatému přijímání

Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.