Co znamená zelená šipka na semaforu
Řidiči tato šipka umožňuje pokračovat ve směru, kterým ukazuje. Nicméně řidič musí při pokračování v jízdě dát přednost vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím ve volném směru a útvarům chodců jdoucím ve volném směru, navíc chodce nesmí ohrozit ani omezit.
Archiv
Co signalizuje blikající červený semafor
Blikající červená znamená úplné zastavení. Na křižovatkách se můžete setkat se značkou „4-WAY STOP“ (naše varianta neoznačené křižovatky, kde platí přednost zprava), což znamená, že auta přijíždějící ze všech směrů musí zastavit a do křižovatky vjíždějí podle pořadí, ve kterém přijela.
Kdy platí stopka u semaforu
Stopka místo semaforů
Pokud na světelné křižovatce vypadnou semafory a rozbliká se jen oranžové světlo, řidiči k ní musí přistupovat tak, jako by to byla křižovatka se značením all-way STOP. A je jedno, že jeden směr má tři pruhy a je „na oko“ hlavní a vedlejší používá jen jeden pruh.
Kdy můžete pokračovat v jízdě na semaforu
Signál se zeleným světlem Volno znamená možnost pokračovat v jízdě. Jde-li o signál se směrovým signálem nebo svítí-li pro odbočení vlevo Signál pro opuštění křižovatky, není třeba při příslušném odbočování dávat přednost protijedoucím vozidlům a souběžným tramvajím.
Co znamenají velké šipky na silnici
Každý řidič by tedy měl mít před sebou dvě šipky. Při rychlosti 130 km/h si udrží vzdálenost minimálně 70 metrů, což mu zajistí, že má dvě vteřiny na včasné zareagování při změně chování vozidla před sebou. Jedná se o preventivní a osvětové opatření. Motoristé totiž často neví, jak bezpečnou vzdálenost určit.
Jak se pozná křižovatka
Zákon o silničním provozu definuje křižovatku jako místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci.
Co znamená oranžový panáček na semaforu
Semafor je osazen tříbarevnou soustavou signálů. Na červený signál jsme povinni zastavit vozidlo, na zelený signál máme povoleno jet a žlutý signál (oranžový) upozorňuje, abychom se připravili k jízdě.
Jak dlouho svítí oranžová na semaforu
"Standardně má oranžové světlo svítit při přechodu z červené na zelenou dvě sekundy a při přechodu ze zelené na červenou tři sekundy." Tak to byly klasické křižovatky, ale na řadě víceproudých komunikací jsou semafory osazeny i přechody pro chodce.
Kdo pojede jako první
Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.
Kdo má přednost při odbočování vlevo
Vozidlo odbočující vlevo musí dát přednost protijedoucím vozidlům vždy.
Co se stane když projedu na červenou
Pokuta na místě je do 2.500 Kč a případně ve správním řízení mezi 2.500 Kč až 5.000 Kč. Do karty řidiče Vám v tomto případě bude přičteno 5 bodů a zákaz řízení od 1 do 6 měsíců.
Co znamená kříž na silnici
Značení žlutými čaramii v podobě žlutých křížů se může nacházet také před křižovatkami, u různých nájezdů a na jiných místech. Toto značení vede řidiče k tomu, aby na tomto místě nezastavovali – a to ani v případě, kdy jsou například v koloně.
Co znamená žlutá čára na silnici
Značka vyznačuje plochu, kde je zakázáno stání. Při vyznačení plochy pro účely zásobování, může být doplněna nápisy „ZAS“.
Jak poznat kdo má prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Co ruší křižovatka
Pravidlo křižovatky
Zvláštní pravidlo platí pro všechny křižovatky. Ty obecně ukončují platnost každé zákazové značky a všech omezení, které křižovatce předcházely. Pokud má omezení či zákaz platit i po křižovatce, musí za ní být opět tato značka nebo značení umístěno.
Co znamená žlutá na semaforu
Pozor – žlutá!
Pokud k ní ale teprve přijíždíte, přikazuje signál se žlutým světlem „Pozor! “ povinnost zastavit vozidlo před příslušnými dopravními značkami – ať už vodorovnými na vozovce, nebo svislými. Když už jste ovšem tak blízko, že byste bezpečně zastavit prostě nestíhali, můžete v jízdě pokračovat.
Co kdyz projedu na Oranzovou
za projetí křižovatkou na ŽLUTÉ světlo není přestupek. Signál s nepřerušovaně svítícím žlutým světlem Pozor! má obdobný význam jako signál Stůj!. Je-li však při rozsvícení signálu vozidlo tak blízko, že by řidič nestačil zastavit, smí pokračovat v jízdě.
Jak řešit křižovatky
Pokud není křižovatka řízena policistou ani světelnými signály, pak se řídíme dopravními značkami upravujícími přednost. Platí jednoduchá zásada. Nejprve projedou vozidla přijíždějící ke křižovatce po hlavní pozemní komunikaci a až potom vozidla přijíždějící ke křižovatce po vedlejší pozemní komunikaci.
Jak zastavit v křižovatce
Řidič nesmí zastavit a stát
na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace….
Jak správně odbočit
§21 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.: Před odbočováním vlevo se musí zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidlaje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj nebo nákladu a šířku vozovky.
Kdy přijde pokuta za červenou
Za jak dlouho přijde pokuta za jízdu na červenou Jaká se platí pokuta za jízdu na červenou se můžete podívat v této tabulce. Policie nebo příslušný obecní úřad Vám (v případě, že projedete křižovatku na červenou a zaznamená Vás kamera) obvykle do 3 týdnů až 2 měsíců doručí pokutu přes poštu nebo datovou schránku.
Jak dlouho trvá než přijde pokuta
Za jak dlouho přijde pokuta Pokuta vám může do schránky přijít během několika týdnů od spáchání přestupku, případně i několika měsíců. Promlčecí lhůta je u většiny dopravních přestupků 1 rok.
Co znamenají bílé čáry na silnici
Bílými čarami se vyznačují krajnice, jízdní pruhy, parkovací místa, přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty a hranice křižovatek.
Jak poznat pozemní komunikaci
Co to jsou pozemní komunikace, určuje zákon o pozemních komunikacích takto: „Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti. “
Kdy davam prednost
“ Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.