Co znamená otěruvzdornost?

Jak poznat kvalitní dlažbu

Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.

Co znamená Protiskluz R10

Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.

Co je PEI

PEI – parametr rozlišující třídu otěruvzdornosti keramických glazovaných dlaždic. Hodnoty parametru se skládají ze dvou čísel. První číslo udává třídu a druhé počet cyklických otáček speciálního zařízení pro testování otěruvzdornosti v laboratořích.
Archiv

Co je trida Oteru

Třídy otěru

třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou. Čím vyšší je u dlaždic tzv. třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou. tyto dlaždice jsou UGL (= neglazované) a jsou vhodné zejména pro oblasti vystavené vysokému mechanickému zatížení, např.

Jaká je tloušťka dlažby

Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů. „Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu.

Jak vybrat dlažbu do domu

Platí pravidlo, že čím větší je vaše místnost, tím větší rozměr dlaždic můžete zvolit. Pokud máte otevřený prostor kuchyně-jídelna-obývací pokoj, můžete zvolit velkou podlahovou dlaždici, například 600 x 600 mm. Naopak v malé koupelně mohou nejlépe vypadat malé dlaždice ve stylu mozaiky.

Co je protiskluzová úprava R9

Tato stupnice je označena písmeny a čísly: R9 – R13. Jde o dlažby testované pro pohyb osob v obuvi. Venkovní dlažba s protiskluznou úpravou značně snižuje riziko úrazu při chůzi např. na terase.

Co znamená R9

Nejčastěji se používá hodnocení DIN 51130, tj. škála R9-R13, přičemž nejnižší hodnotu má R9 a nejvyšší R13. Označení R9 – úhel skluzu 5 až 10° – doporučené použití: vstupy do domů, terasy. Označení R10 – úhel skluzu 10 až 19° – doporučené použití: toalety, malé kuchyně, sanitární prostory.

Co je to listela

Dekorativní prvky. Obkladačka páskového typu, obvykle bohatě zdobená se odlišuje vzorem a rozměry, zpravidla je jeden její rozměr shodný se standardními obkladačkami a druhý rozměr značně menší. Listely se většinou lepí ve výši očí, aby krása ornamentu či ozdob vynikla.

Co je Rektifikovany obklad

Rektifikace je mechanický proces broušení hrany dlaždice do pravého úhlu. Rektifikovaná dlažba = přesnost zabroušení hrany dosahuje ± 0,2 mm. Rektifikace umožňuje pokládku s minimální spárou od 2 mm. Rektifikovaná dlažba nebo obklady jsou zpravidla dražší než kalibrované.

Co je to Rektifikovana dlazba

Rektifikace je mechanický proces broušení hrany dlaždice do pravého úhlu. Rektifikovaná dlažba = přesnost zabroušení hrany dosahuje ± 0,2 mm. Rektifikace umožňuje pokládku s minimální spárou od 2 mm. Rektifikovaná dlažba nebo obklady jsou zpravidla dražší než kalibrované.

Jaký Protiskluz do koupelny

V koupelně chodíme většinou bosou nohou. Proto je dobré volit vhodný protiskluz dlažby. Doporučujeme se vyvarovat lesklým povrchům, jejichž povrch je přirozeně více kluzký. Protiskluz označujeme R9 – R13.

Jaký je rozdíl mezi dlažbou a obkladem

Dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Při nákupu materiálu na podlahu proto dbejte hlavně na hodnotu skupiny otěru.

Co místo zámkové dlažby

Plastový materiál ke zpevnění chodníků, garážových stání nebo sunoucích se svahů je spolehlivé a trvalé řešení. Spektrum využití zatravňovací dlažby je vskutku široké, plastové panely se používají dokonce v letištních hangárech nebo na zpevnění říčních koryt.

Jakou protiskluznost do koupelny

Do koupelen se používá dlažba s glazováním speciálními protiskluzovými glazurami, nebo s reliéfem. Protiskluzné dlažby pro bosou chůzi se označují písmeny A, B a C, přičemž A je základní a C nejvyšší stupeň protiskluznosti.

Co znamená Protiskluz R9

Pro plochy, kde se pohybujeme obutí, existují kategorie R9 – R13. R9 je základní zvýšená protiskluzová úprava a R13 maximální možná. V domě bude stačit dlažba kategorie R9 nebo R10. Tyto dlažby jsou označovány symbolem boty na nakloněné rovině.

Co to je slinutá dlažba

Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C.

Co to je obklad

Keramický obklad je soubor keramických tenkostěnných desek (destiček) užívaných k obložení, tedy pokrývání stěn a fasád, případně i podlah. Obklad se na podklad lepí speciálním lepidlem nebo maltou a mezery pak vyplňují spárovací hmotou. Nejčastěji se používá k obkladu koupelen, umýváren, WC či kuchyní.

Co je Glazovany obklad

Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), jež jim dává důležité estetické charakteristiky (barvu, lesk, odstín, dekor apod.) i technologické vlastnosti (tvrdost apod.). Glazura je sklovitá hmota, která se v tekuté formě nanáší na povrch obkládaček či dlaždic.

Jakou velikost obkladů

Na stěny se dnes nejčastěji používá obdélníkový obklad o velikosti 30 x 60 cm. Obdélník místnost vždy opticky zvětší. Naopak podlaze sluší formát čtverce 60 x 60 cm. Tip: čím větší rozměr, tím méně spár.

Jak vysoko obklady v koupelně

Žádný předpis, do jaké výšky mají obklady sahat, sice neexistuje, přesto však musíte uvažovat prakticky a zvolit takovou výšku, aby vám necákala voda na stěnu. Počítejte plus mínus 200 cm, ale řiďte se i velikostí obkladu, abyste jej nemuseli zkracovat či řezat.

Co dát pod venkovní dlažbu

Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Jak kombinovat obklady v koupelně

Obecně se doporučuje nepřehánět to s množstvím barev. I ve volbě obkladů platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více. Jednoduše řečeno, barva, která bude v koupelně nejčastěji zastoupena, by měla být vidět také na dekorech. Ovšem pozor, při používání několika odstínů jedné barvy.

Jak poznám Slinutou dlažbu

Druhou běžnou zkouškou je klasická mineralogická zkouška MOHS, která srovnává tvrdost dlažby s minerály od mastku až po diamant. Zde platí čím vyšší číslo, tím lépe. Je třeba podotknout, že povrchově upravené slinuté materiály – pololeštěné, nebo leštěné jsou méně odolné než stejný materiál s přírodním povrchem.