Jak správně Pasírovat
Při pasírování vlastně odstraníme zrníčka a semínka, zůstane nám šťáva, kterou snadno dále zpracujeme. Máme více možností, jak šťávu získat: Ovoce můžeme zasyrova rozmixovat a protlačit přes cedník (síto). Ovoce je možné nejprve krátce povařit, pak teprve rozmixovat a protlačit přes cedník, jde to snáze.
Čím Pasírovat
Pasírovat můžete speciálním pasírovacím mlýnkem nebo použijte sítko a lžíci.
Jak propasírovat Omacku
Pokud v omáčce při zahušťování vzniknou žmolky, propasírujeme ji přes cedník nebo rozmixujeme tyčovým mixérem. Na zahušťování některých omáček raději než jíšku použijeme tvrdý chléb – dá omáčce dobrou chuť a žmolky v ní nevzniknou. Pokud v ni zůstane nerozvařený kousek chleba, před servírováním ho z omáčky vyjmeme.
Jak Pasírovat omáčku
Pasírování krémové omáčky
Jednoduše pomocí lžíce protlačte směs přes sítko. Pokud směs předem rozmixujete, může to být jednodušší. Chcete-li získat krémovou a hladkou omáčku, zkuste v ní nechat část zeleniny a rozmixovat ji na pyré. Zelenina v omáčce bude působit jako pojivo.
Co s Ridkou omáčkou
Omáčka je příliš řídká a už bychom ji chtěli podávat V tom případě použijeme na rychlé zahuštění trochu škrobu (kukuřičného nebo bramborového), který rozmícháme ve studené vodě a přidáme do omáčky. Krátce převaříme. V tom případě se už omáčka nebude hodit k opakovanému ohřívání.
Co delat s hořkou omáčkou
Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.
Proč mi řídne omáčka
Omáčka vždy řídne, jestliže do ní přidáme kyselé součásti nebo vodnatější zeleninu, např. rajčata nebo papriku, okurky apod.
Jak zahustit masovou směs
Jakmile je maso měkké, tak přidáme v troše studené vody rozmíchanou lžíci hladké mouky na zahuštění. Vše dobře společně promícháme a necháme na mírném ohni lehce provařit asi 10 – 15 minut. Na závěr dochutí oříškem másla pro lesk a zjemnění omáčky. Podáváme s opečeným bramborem nebo rýží.
Proč Zřídne guláš
Jemný prášek se rozmíchá s malým množstvím vody a za stálého míchání se vlije do omáček či polévek. Nezavářejte jej však dlouho a takový pokrm už neohřívejte, většinou pak totiž zřídne. Škrobem se nedoporučuje ani zahušťovat guláše či smetanové polévky, pokrm by nechutnal ani nevypadal tak, jak ho máte rádi.
Jak se zbavit připálené chutí
Jak zakrýt vůni spáleniny v omáčce
Pokud vaříte omáčku a přichytila se vám, spálenou chuť a vůni potlačíte přidáním 1 čajové lžičky arašídového nebo běžného másla. Dalším doporučením je přidání mléka, jogurtu nebo kokosového mléka. Pokud nechcete měnit barvu omáčky, můžete postupně přisypávat cukr.
Jak se zbavit mastnoty v jídle
Smíchejte teplou vodu a jedlou sodu v poměru 2 : 1.
Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na mastný povrch. Nechte působit 5 minut a pak vše otřete měkkou houbičkou. Opakujte tak dlouho, dokud mastnotu neodstraníte. Vše pak utřete do sucha.
Jak dlouho se musí vařit mouka v omáčce
Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.
Jak správně zahustit omáčku
Čím můžete zahustit omáčky
Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Jak zahustit bez jíšky
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.
Čím je nejlepší zahustit guláš
Chleba. Jako skvělé zahušťovadlo, které se do guláše hodí a zahušťuje se jím nejčastěji, je chleba. Výhodou je, že na tuto variantu zužitkujete i již starý ztvrdlý chleba – stačí ho nastrouhat nebo nalámat na malé kousky, přidat do omáčky a nechat rozvařit.
Jak na tmavý guláš
Klasický bramborový guláš neboli buřtguláš (výborný a hustý) recept … Guláš dochutíme podle toho, jak potřebujeme. Pro tmavší barvu můžeme přidat papriku, dosolit, nebo ještě více zjemnit smetanou. U nás vítězí jemná chuť a přesto pikantní.
Jak zjemnit omáčku
Pokud jde o omáčku smetanovou, vmíchejte do ní trochu mouky rozšlehané v mléce nebo smetaně a za stálého míchání ji přiveďte k varu. Pak přidejte silnější plátek citronu, krátce povařte a omáčku nakonec přeceďte.
Jak zachránit připálené jídlo
Může se stát, že vám ujede ruka s pálivou paprikou při dochucování guláše. S tím se dá pracovat. Kuchaři doporučují omáčku trošku naředit a zahustit strouhanou syrovou bramborou, nebo strouhaným opečeným chlebem. Druhou variantou je přidat ještě jeden kousek masa a udělat nový základ – tentokrát nepálivý a vše smíchat.
Co rozpouští mastnotu
Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.
Co je dobré na odmaštění
Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.
Jakou moukou se zahušťuje omáčka
Jen ztužené tuky typu margarín se nedoporučují, protože kvůli obsahu vody v nich nemá jíška tu správnou konzistenci. Mouka se používá hladká, ale zdaleka nemusí být jen pšeničná, klidně použijte mouku na bezlepkové pečení, celozrnnou, pohankovou apod. Použití polohrubé nebo hrubé mouky neudělá jemnou jíšku.
Čím se dá zahustit omáčka
Například si lze rozmíchat mouku v dostatečném množství vody, mléka nebo smetany a tuto směs nalít do polévky či omáčky. Říká se tomu zátřepka či záklechtka. Voda, v níž mouku rozmícháváte, by měla být vlažná – lije se však do horké tekutiny (omáčky, polévky). Některé omáčky lze zahustit třeba i žloutkem nebo máslem.
Kdy se dává jíška do omáčky
Do světlých omáček stačí, když mouka začne žloutnout, do tmavších ji necháme ztmavnout za stálého míchání na ne moc prudkém ohni. Musíme jíšku hlídat, protože hodně tmavá jíška je hořká a celé jídlo by vám zkazila. V tom případě je lépe ji vyhodit a začít znovu.
Kdy se dělá jíška do guláše
Jíška – Gastronomicky ideální je připravit si bokem jíšku z tuku a hladké mouky nebo ji udělat už při tvoření základu guláše. Jíška musí být tmavá a musí se dlouho (aspoň půl hodiny) provařovat – myslete na to, pokud ji přidáváte později. Záklechtka – Tak trochu gastro zločin, ale u nás velmi oblíbený, je záklechtka.
Proč zhořkne guláš
Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.