Co znamená sekera?

Co to je sekera

Sekera nebo také sekyra je ruční pracovní nástroj, používaný především k opracovávání dřeva sekáním.

Proč se říká na sekeru

Říká se, že když krčmářka vyzvala hodovníky, aby jí zaplatili, kralevic Karel v opilecké zlobě nehodné jeho majestátu zaťal sekeru do futer se slovy: „Tady máš zaplaceno! “ A snad prý i dodal: „Babo. “ Na druhý den našli hodovníci dveře krčmy zavřené a na nich přibitý nápis: „Na sekyru nenalévám!
Archiv

Jak vypadá sekera

Sekera se skládá ze dvou částí

Kovaná hlava v základu vypadá jako klín, může mít i dvě ostří, nejrůznější hroty a tvary. Do otvoru v hlavě (tzv. oka) patří topůrko, násada, za kterou se sekera drží. Délka rukojeti pomáhá vyvážit sekeru a ovlivňuje její úchop.
Archiv

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.
Archiv

Jak nasadit násadu na palici

Před nasazením kladiva, sekyry nebo smetáku topůrko či násadu po celém obvodu poklepejte kladivem. Dřevo se tak stlačí a topůrko/násadu nasadíte hlouběji. Později se dřevo opět roztáhne a topůrko/násada bude pevně držet.

Jak velkou sekeru

Pokud se chystáte na malé špalky do 30 cm a třísky doporučujeme Vám sekeru s délkou od 30 do 45 centimetrů. Pokud se, ale chystáte na pořádné špalky doporučujeme délku sekery od 50 do 70 centimetrů. Kalač je naprostou jedničkou ve svém oboru co se týče velkých špalků. S tímto pomocníkem přeštípnete i sebevětší špalek.

Jak si vybrat sekeru

Velikosti topůrek jsou u malých štípacích seker od 45 cm, střední štípací sekery mají velikost topůrka mezi 50 – 70 cm, velké dvouruční štípací sekery mají topůrko velké až 92 cm a váží kolem 2,6 kg. Velké štípací sekery neboli kalače mají topůrko velké od 80 cm až do 90 cm a váží kolem 4,5 kg.

Jak přidělat násadu

Před nasazením kladiva, sekyry nebo smetáku topůrko či násadu po celém obvodu poklepejte kladivem. Dřevo se tak stlačí a topůrko/násadu nasadíte hlouběji. Později se dřevo opět roztáhne a topůrko/násada bude pevně držet.

Jak opravit motyku

Motyka s uvolněnou násadou po namočení ve vědru vody sice opět získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní a nezbývá nic jiného než důkladná oprava. Uvolněte násadu z nářadí, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování vsuňte do zářezu klínek z tvrdého dřeva.

Jaká je nejlepší sekera

Nejlepší sekery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Název Orientační cena
1. Fiskars X5 XXS 121123 1 200 Kč
2. Fiskars XL X25 1015643 (122483) 2 300 Kč
3. Fiskars XS X7 1015618 (121423) 1 400 Kč
4. Fiskars XXL X27 1015644 (122503) 3 300 Kč

Jak opravit sekeru

Sekera s rovnou sraženou hranou se brousí následovně: Hranu ostří přiložte na brousek a začně brousit odzadu k přední hraně ostří. Můžete brousit buď ve směru otáčení brousku nebo proti. Pokud brousíte proti směru otáčení, bude ostří méně „hrubé“. Stoupněte si tak, aby noha stála vedle brusu a loket si opřete o bok.

Čím natřít násadu

Ochranné nátěry

Topůrko lze opatřit kvalitním transparentním lakem: ostatně značkové sekery i kladiva ho často mívají už z výroby. Vlastnoručně měněné topůrko můžete rovněž natřít nebo napustit olejem na dřevo, dotek bude doslova sametový a odolnost ve vlhku se zvýší.

Jak správně nabrousit motyku

Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou. Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.

Jak tezkou sekeru

Štípací sekery mají zpravidla těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost. Sekery Fiskars jsou navrženy tak, aby uživatelům nabízely skvělou rovnováhu a dokonalou kontrolu každého úderu.

Jak těžký kalač

štípací kladivo. Dále se kalač vyznačuje velkou vahou. Hmotnost kalače činí většinou 3 až 5 kg.

Jak se starat o sekeru

Sekery musí být uchovávany v suchu, přitom se ale topůrko nesmí vysušit natolik, aby se smrštilo v uchu sekery. Dávejte pozor, aby ostří sekery a jeho ochranné pouzdro zůstalo suché. Pokud sekera není delší dobu používána, musí se natírat tukem nebo olejem. Sekery, které nejsou olejem natírány rezivějí!

Jak nasadit násadu na sekeru

Jak se nasazuje dřevěné topůrko

Doporučuje se dřevo topůrka poklepat kladivem, to malinko sníží jeho objem, který se po nasazení vrátí do původní velikosti. Ta část topůrka, která přijde do otvoru, se může namazat olejem. Poté zatlučte klínek.

Jak nejlepe odmastit kov

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Jak se brousí nůžky

Podobně jako alobalem můžete nůžky nabrousit i pomocí smirkového papíru. Ten stačí přeložit jenom jednou, a to hladkou stranou k sobě, abyste měli smirkovou stranu z obou stran, a tak brousili obě čepele najednou. Stejně jako u alobalu pak jednoduše stříhejte jednotlivé proužky pomocí celé plochy ostří nůžek.

Jak brousit Rydlo

Rydla brousíme ručně na jemném, ale zároveň tvrdém, ručním brousku, a to „vzhůru nohama“. Kamenné brousky se snadno zanášejí, proto je musíme čistit směsí oleje s petrolejem. Brousky s diamantovým prachem jsou praktické a účinné hlavně na tvrdé nástroje.

Na co je Kalač

Kalač slouží ke štípání špalků a odsekávání větví. Tento těžký nástroj využijete především na velké dřevěné špalky. Hlava kalače je široká, čepel z kvalitní oceli napomáhá snadnému prostoupení dřevem. Hlava navíc slouží jako klín.

Jak zajistit sekeru

To bývá fixováno klínem, někdy ale může být hlava sekery navíc zajištěna pomocí podlouhlé plechové zarážky. Pokud si pořizujete sekeru na domácí použití, budete ji nejvíce potřebovat při štípání dřeva. Při výběru sekery je tedy potřeba vybrat si takový druh, který se na štípání dřeva hodí nejlépe.

Jak brousit kov

Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.

Co je nejlepší na odmaštění

Pro odmašťování kovů se používá MEK (metyletylketon), technický aceton, trichlóretylén, éter, toluen, nebo speciální odmašťovadla jako je např. UHU UNIVERSAL REINIGER. Nesmí se používat benzin a laková rozpouštědla.

Jak nabrousit nůž alobalem

Broušení nožů a nůžek

Postačí vám alobal. Pokud chcete nabrousit nože, zmačkejte alobal do kuličky a několikrát s ním přejeďte po ostří. Když máte v plánu nabrousit nůžky, několikrát přeložte kousek alobalu a rozstříhejte ho. Párkrát to zopakujte a vaše nůžky už nebudou tupé.