Co je to Syrovinka
Ryzec syrovinka (Lactarius volemus, někdy pouze syrovinka) je jedlá houba z čeledi holubinkovitých rostoucí v mírném podnebném pásu.
Jak vypadá houba Syrovinka
Pokožka je žlutooranžová až oranžově ryšavá, vzácněji až temně červenohnědá, v mládí spíše jednobarevná, v dospělosti při okrajích světlejší, matná, suchá, jemně sametová, zejména v mládí hrbolkatá, za sucha obvykle soustředně i paprsčitě rozpraskávající.
Kde roste ryzec syrovinka
Ryzec syrovinka je mezi houbaři vysoce ceněná a sbíraná houba, která se po letech nízkého výskytu začíná do lesů opět vracet. Její výhodou je, že roste i za suššího letního počasí kdy je málo ostatních hub. Roste především ve všech lesích na světlých místech, hlavně pod borovicemi.
Jak poznat Syrovinku
Z ryzce pravého vytéká oranžové mléko. Pro ryzec syrovinku je typické bílé, lepkavé mléko, které je cítit jako slanečky. Mléko ze syrovinky na vzduchu postupně hnědne. Pozor, ať ho na sebe nekápnete, protože na šatech zanechává hnědé skvrny, které nejdou odstranit.
Jak udělat Syrovinky
Ryzec syrovinka je výborný jedlý druh houby houbaři velmi ceněný pro pikantní chuť, lze použít i syrový, viz. recept Tatarák ze syrovinek. Výborný je také opečený na kamnech, jen osolený, okmínovaný do lupenů vetřené sádlo. Lze i grilovat, opékat na oleji, do směsí dáváme jen malé množství pro aromatickou chuť i vůni.
Jak udělat syrovinky
Ryzec syrovinka je výborný jedlý druh houby houbaři velmi ceněný pro pikantní chuť, lze použít i syrový, viz. recept Tatarák ze syrovinek. Výborný je také opečený na kamnech, jen osolený, okmínovaný do lupenů vetřené sádlo. Lze i grilovat, opékat na oleji, do směsí dáváme jen malé množství pro aromatickou chuť i vůni.
Kdy rostou Syrovinky
Roste roztroušeně v létě a počátkem podzimu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích pod duby, buky, habry, borovicemi, smrky, atd. Kdo ji najde, neměl by si nechat ujít ochutnání této velmi dobré jedlé houby.
Který ryzec je jedovatý
Ryzec hnědý (Lactarius helvus) je stopkovýtrusná houba čeledi holubinkovité. Je řazen mezi jedovaté houby.
Jak poznat ryzec syrovinka
Z ryzce pravého vytéká oranžové mléko. Pro ryzec syrovinku je typické bílé, lepkavé mléko, které je cítit jako slanečky. Mléko ze syrovinky na vzduchu postupně hnědne. Pozor, ať ho na sebe nekápnete, protože na šatech zanechává hnědé skvrny, které nejdou odstranit.
Co když houba zmodrá
Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.
Jak poznat Kováře od satana
Největší rozdíl je podle mykologa Mikšíka v tom, že hřib kovář má hnědou barvu a zrnitou nohu, zatímco satan má už zmíněný bílý až našedlý klobouk a na noze rozpoznáte síťku. Nejčastěji si ale lidé satana pletou s nejedlým hřibem kříštěm.
Jak poznat satana
Hřib satan (Rubroboletus satanas) je velmi vzácná a chráněná houba, kterou byste vůbec neměli sbírat. Vyskytuje se především v teplých listnatých lesích. Klobouk má bělavý nebo našedlý, dužnina je bělavá, po poranění slabě modrá. Na třeni má červenou síťku.
Jak se pozná jedovatá houba
Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.
Jak vypadá hřib koloděj
Hřib koloděj (Boletus luridus)
Stejně jako kovář je jedlou, chuťově výbornou houbou, vhodnou pro všechny kuchyňské úpravy i pro konzervaci. Jeho klobouk je kožově šedý, zatímco ústí rourek jsou rovněž nápadná červenou barvou, po doteku tmavě modrající. Dužina je bleděžlutá, na řezu se okamžitě zbarvuje zelenomodře.
Co to je houba
Houby, nebo-li fungy, představují skupinu živých jednobuněčných i mnohobuněčných organismů, které nejsou schopny fotosyntézy. Mohou parazitovat na živočiších, rostlinách, nebo jiných houbách. Dříve byly řazeny k rostlinám, nyní mají svou samostatnou říši.
Proč hřib kovář modrá
Modrající hřib (též modrák, mn. číslo modráky) je označení pro skupinu hřibovitých hub, která se vyznačuje modráním dužniny na poraněných místech. To je způsobeno rychlou oxidací látek ze skupiny pulvinových kyselin.
Co je to prsten u hub
Prsten je obyčejně tence blanitý útvar na hořejší části třeně houby pod kloboukem; je to zbytek částečného nebo i celkového obalu, který zahaloval v mládí lupeny nebo rourky naspodu klobouku a který byl později růstem plodnice odtržen od okrajů klobouku.
Co to je plodnice
Plodnice (sporokarp, lidově houba) je morfologicky odlišená část vývojově vyšších houbových organizmů, která slouží k produkci výtrusů a tím pádem k rozmnožování. Plodnice většinou vyrůstají z mycelia nad zemský povrch, u některých druhů hub však mohou být i podzemní, například u lanýže.
Jak poznat jedlý hřib
Obecně lze říci, že by se lidé měli vyhýbat, či být alespoň obezřetní u hřibů s bílošedou nebo červenofialovou barvu klobouku,“ vysvětluje mykoložka. Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová.
Jak zjistit jestli je houba jedlá
Hořčák lze poznat především podle toho, že má zamlada bílé a postupně narůžovělé rourky na spodní straně klobouku; na rozdíl od jedlých hřibů, které mají rourky žluté, případně okrové nebo hnědé. Kromě toho jej odhalíme ochutnáním – je prostě věrný svému názvu – hořký.
Co je to výtrusy
Spora (výtrus) je struktura sloužící k nepohlavnímu rozmnožování, adaptovaná k rozšiřování a přežívání i v nepříznivých podmínkách, a to po dlouhou dobu. Je haploidní (pouze s jednou sadou chromozomů) a zpravidla také jednobuněčná.
Který hřib je Nejedlý
Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť.
Co je to Megaspora
Megaspory, také zvány makrospory, je druh spor, který je přítomen u tzv. heterosporních rostlin. Tyto typy rostlin produjují dva typy spor – mikrospory a megaspory.
Co je to plavuně
Plavuně (Lycopodiophyta), též známé jako plavuňové rostliny, jsou oddělení cévnatých rostlin, které se rozmnožují výtrusy a probíhá u nich rodozměna s fází samostatné pohlavní a nepohlavní generace jedinců.
Co je to Fragmoplast
Fragmoplast je cytoskeletální struktura, která slouží jako lešení pro dopravu váčků do místa, kde vzniká buněčná deska, a kde váčky splývají. Splývající váčky fúzují a vytvářejí tak membránovou síťovanou strukturu (tubulo-vezikulární útvary) – vznikající buněčnou destičku.