Co znamená svědění těla?

Jak se zbavit svědění těla

Jako rychlá první pomoc při svrbění může posloužit zchlazení kůže. Namočte kus látky do studené vody, vyždímejte ji a přiložte na část kůže, která vás svrbí. Podobně se dá použít i sáček s ledem nebo mraženou zeleninou. Chlad znecitliví nervová zakončení v pokožce a na chvíli vás tak zbaví pocitu svědění.

Co způsobuje svědění

Mezi nejčastější příčiny svědění patří suchá kůže, sezónní alergie nebo kontakt pokožky s něčím dráždivým. Další příčiny svědění na těle mohou souviset s kousnutím hmyzem, jako jsou komáři, případně pavoukem nebo jiným drobným živočichem, jejichž kousnutí jsou tak malá, že je běžně nevidíte, ale pociťujete svědění.
Archiv

Co může znamenat svědění kůže

Nejčastěji se jedná o alergickou reakci (na materiál oblečení, pyl, prach, zvířata, jídlo), kožní onemocnění, poštípání nebo pokousání hmyzem, nedostatek vitamínů či minerálů, psychické problémy nebo hormonální změny. Může však signalizovat také onemocnění štítné žlázy, ledvin, žlučníku, krvetvorby a mnohé další.
Archiv

Co dělat když svědí záda

Trpíte-li svěděním na zádech nebo na krku, doporučujeme navštívit dermatologa, který zjistí příčinu svědění a na základě tohoto zjištění vám doporučí vhodnou léčbu.

Proč mě svědí chodidla

Hlavně v letním období nebo častým nošením uzavřené obuvi dochází k nadměrnému pocení nohou, čímž se množí bakterie způsobující nepříjemné svědivé mykózy. Abyste zabránili jejich šíření, jsou ideální koupele nohou s přidáním octa či bylinek. Důležité je i pravidelné stříhání nehtů a odstraňování ztvrdlé kůže.

Proč mě svědí podpaží

Svědění v podpaží označuje pocit, kdy je podpaží podrážděné nebo čelíte nepříjemným pocitům, které mohou vyvolat nutkání poškrábat se nebo si postiženou oblast třít. Svědění podpaží může způsobovat celá řada příčin – například špatná hygiena, přílišné horko nebo suchá místa na kůži.

Proč to svědí kdyz se to hojí

Hojení ran může svědit několik let. V raném stádiu tvorby jizev je rána zanícená a uvolňují se zánětlivé mediátory (chemičtí poslové) včetně svědivé molekuly histaminu.

Co dělat když pálí chodidla

Další tipy, jak předcházet pálení nohouChůze na nerovném měkkém povrchu či chůze v botách s měkkou podrážkou (obuv kybun a Joya)Pravidelné procházky a sport.Péče o chodidla (masáž)Protahování svalů a šlach.

Co na svědění nohou

můžete tlumit tzv. antihistaminiky k polykání (Zyrtec, Xyzal, Claritine..) či mazat gely (Fenistil, Psilo-balsam, Novosil). Primárně je vždy zapotřebí odhalit a odstranit vyvolávající příčinu potíží.

Proč svědí břicho

Svědění na břiše a hrudníku může být pouze dočasné, například po bodnutí hmyzem nebo po příliš horké koupeli. Častěji je však svědění dlouhodobého charakteru a může tak znepříjemňovat každodenní život. Příčiny svědění břicha jsou: dermatologického původu: například při ekzémech, psoriáze či pásovém oparu.

Co znamená když svědí levá dlaň

Svrbící dlaň

Když je to dlaň levá, budete mít v dohledné době bohužel smůlu. Pokud vás ale svědí ruka pravá, těšte se nejen na kopu štěstí, ale taky příjemnou finanční situaci!

Co znamená paleni paty

Nohy mohou bolet, svědit ale i pálit. A to z mnoha různých důvodů, které mohou ale zároveň nemusejí souviset s naším aktuálním zdravotním stavem. Obtíže mohou být následkem vystavení vysokému chladu či horku anebo mohou souviset přetěžováním končetin či naopak jejich dlouhodobou nehybností.

Proč mě pálí dlaně

Příčiny problému mohou být neškodné, ale někdy signalizuje i vážné onemocnění. K nejčastějším důvodům patří syndrom karpálního tunelu (utlačování nervů v zápěstí), problémy s páteří či skřípnutý nerv. Častou příčinou obtíží jsou i syndromy spojené s přetížením ruky či celé horní končetiny.

Co znamená svědění rukou

Svědění kůže na rukou nebo nohou bez viditelné příčiny

Pocit svědění může způsobovat hormonální nerovnováha (klimakterium, onemocnění štítné žlázy, antikoncepce). Dále, pokud se v pokožce hromadí toxiny při poruše ledvin či jater. Někdy je pocit svědění zapříčiněn psychickým stavem např. silným stresem.

Jak poznat zánět v patě

Patní zánět

Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila. Někdy se zánět přesune až k Achillově šlaše a léčba se tak může o dost protáhnout.

Jak se projevuje ostruha

Pacienti, které trápí patní ostruhy, si typicky stěžují na silné bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty. Tyto bolesti se nejčastěji objevují na začátku zátěže, což může být například hned po ránu nebo po delším sezení. Výjimkou ale nejsou ani bolesti v klidu nebo po delší zátěži.

Proč se dělají ostruhy

Vzniká při přetížení vazivového aparátu nohy, kdy se rozvíjí zánět šlachy (odborně plantární fascilitida). V důsledku zánětu dochází k pomalému ukládání krystalků vápníku a k tvorbě kostěného výrůstku. Jak patní ostruhu poznat, koho nejčastěji postihuje a jak se dá léčit, vám vysvětlíme v našem článku.

Jak léčit zánět v patě

Při léčbě bolesti paty je nejlepší kombinovat léky proti bolesti, správné ortopedické pomůcky a cvičení. V krajním případě existuje i možnost ozáření paty rentgenovými paprsky. Lokální masti pomohou proti bolesti: od bolesti uleví léky s obsahem protizánětlivých látek, jako třeba diklofenak, ibuprofen či naproxen.

Jak vypadá patní ostruha

Patní ostruha patří mezi poměrně častá onemocnění dolních končetin. Projevuje se bodavou bolestí paty, a to buď po velké fyzické zátěži anebo hned ráno na začátku chůze po období odpočinku. Pata může být bolestivá i na dotek a může na ní docházet k otokům či k zabarvení do červena.

Kde bolí patní ostruha

Ostruha patní kosti (patní ostruha, odborně calcar calcanei) je bolestivý kostní výrůstek v dolní části patní kosti na vnitřní straně plosky nohy. Může se objevit i na zadní straně patní kosti v místě úponu Achillovy šlachy.

Jak se projevuje patní ostruha

Pacienti, které trápí patní ostruhy, si typicky stěžují na silné bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty. Tyto bolesti se nejčastěji objevují na začátku zátěže, což může být například hned po ránu nebo po delším sezení. Výjimkou ale nejsou ani bolesti v klidu nebo po delší zátěži.

Jak vypadají ostruhy na patě

Obvykle se nachází ve střední části paty, může být bodová nebo pulzující – někdy vyzařuje do celého povrchu paty. Bolest doprovázející patní ostruhy je často popisována jako pocit intenzivní bolesti nebo dokonce pálení. Někdy jsou tak obtěžující, že pacient má problémy i s obouváním.