Co znamená u piva ale?

Co je to ale pivo

Ale [vysl. ejl] je označení značně různorodé skupiny typů svrchně kvašeného piva. Termín pochází z angličtiny a původně označoval pivo vyráběné bez použití chmele (v protikladu k chmelenému pivu označovanému jako beer).

Co je to Pale Ale

Tři písmena IPA představují zkratku pivního stylu India Pale Ale. Jde o světlá (a výjimečně i polotmavá) svrchně kvašená piva s vyšším obsahem alkoholu a dominantní hořkou chutí. Nejde o pouhou domněnku, hořkost piv IPA se obvykle pohybuje mezi 40 až 70 jednotkami stupnice IBU.
Archiv

Jak dlouho zraje IPA

Teplota ležení by měla být co nejblíže 0°C a u českého piva by neměla přesáhnout 4°C. Při použití kvasnic jiných kmenů se řídíme teplotou pro dané kvasnice, která může být i 9-15°C Pivo uzavřeme a necháme zrát, zraje od 14 dnů do 3 měsíců. Po ukončení dokvašování můžeme přímo z ležácké nádoby čepovat.
Archiv

Jak se vaří IPA

Prvních cca 5 litrů sladiny, které nám vytečou, nalijeme zpět do vyslazovací nádoby, potom doléváme vodu o teplotě 80ºC, vyslazování končíme v momentě, kdy nám teče už jen mírně zabarvená, málo sladká tekutina (sladina).

Co znamená zkratka IPA

Zkratka IPA má více významů: Mezinárodní fonetická abeceda – anglicky International Phonetic Alphabet, používaná pro zápis výslovnosti. Mezinárodní fonetická asociace – anglicky International Phonetic Assotiation. Mezinárodní policejní asociace – anglicky International Police Association.

Jaký pivní styl je na světě nejrozšířenější

„Ležák patří do kategorie spodně kvašených piv a platí za nejrozšířenější pivní styl na světě.

Co znamená APA

Citační styl APA (American Psychological Association) = se používá zejména ve společenských vědách, např. v psychologii, pedagogice a dalších. Je založen na systému citování Autor-datum (podobně jako je harvardský systém u ČSN ISO 690).

Jaký je rozdíl mezi IPA a APA

Svrchně kvašená chmelem aromatizovaná piva dle amerického střihu. Očekávejte vyšší hořkost a bohaté chmelové aroma připomínající ovoce a pryskyřici. IPA bývají nachmelenější a silnější, APA pak zase vyváženější, lehčí a pitelnější.

Jak se vyznat v pivu

Stupeň a obsah alkoholu

Stupňovitost vyjadřuje procento extraktu původní mladiny a označuje se v procentech, nikoliv ve stupních, jak je často chybně uvedeno. Procento extraktu pak rozdělí piva na lehká (max. 7,99 %), výčepní (rozmezí 8 až 10,99 %), ležák (rozmezí 11 až 12,99 %), speciál (13 % a více).

Co je svrchně kvašené pivo

Svrchně kvašená piva

Oproti spodnímu kvašení se tato piva kvasí za vyšší teploty a výsledná piva jsou většinou chuťově výraznější a rozmanitější než ležáky. Svrchně kvašená piva mají také většinou nižší obsah oxidu uhličitého, který se projevuje tím, že má pivo menší říz a nižší schopnost vytvářet bohatou pěnu.

Co je pivo Sour

Takzvané Sour Ales, pro něž se vžil pojem kyseláč, patří pro svou svěží chuť a nižší obsah alkoholu k oblíbeným pivním stylům především během léta, ale užijete si je celoročně. Na rozdíl od běžných svrchně kvašených piv typu Ale nedominuje sourům hořkost a chmel je tu často tou nejméně podstatnou složkou.

Co je to Neipa

Pivní styl NEIPA (New England IPA) nebo-li hazy IPA. Pivo je charakteristické svým silným zákalem po použití ovesných a pšeničných vloček, nižší hořkostí a ovocným až tropickým aroma připomínající džus. Pro chmelení byla použita aromatická Citra, chmelilo se na varně, do vířivé kádě a za studena.

Co znamená 12 na pivo

Jedná se především o cukry (zkvasitelné a nezkvasitelné). Ze zkvasitelných cukrů pak při kvašení piva vzniká alkohol. Stupňovitost piva tedy udává plnost (hutnost) piva → 10° tedy obsahuje 10 % těchto látek, 12° pak 12 %, atd. → čím více extraktivních látek, tím plnější pivo.

Co to je nefiltrované pivo

Nefiltrované pivo je každé pivo uvařené v jakém koliv pivovaru. V případě, že se pivo uvaří a ihned po uležení bez filtrace a pasteriztace se prodává jako tzv. "živé" NEFILTROVANÉ pivo. Je to pivo s mírným zákalem a mnohdy i v tomto pivu plavou malé kousky pivovarských kvasnic.

Co je to IPA

India Pale Ale (IPA) je chmelený styl piva v širší kategorii piv zvaných Pale Ale, tedy světlých svrchně kvašených piv. Poprvé byl termín „India Pale Ale“ použit v roce 1829 v reklamě vydané v Sydney Gazette a New South Wales Advertiser.

Jak se pozná zkažené pivo

Bublinky na skle

Pivo není šumivý nápoj, takže bublinky v něm nemají své místo. Pokud v pivu běhají bublinky po skle, může to být známka například špatně umyté sklenice. Nečistota pivo úplně ničí.

Co je to Hazy IPA

Hazy Galaxy Session IPA je světlé svrchně kvašené pivo. Vyniká lehkostí, šťavnatostí a skvělou pitelností. Galaxy, jedna z nejpopulárnějších australských odrůd chmele, mu dodala svěží chuť mandarinek, maracujá, broskví a manga. Americká odrůda Sabro pak tuto ovocnou paletu doplnila o tóny kokosového ořechu.

Jaké je nejsilnější pivo

Nejsilnější pivo na světě je prý Snake Venom. V překladu Hadí jed se pyšní obsahem 67,5 procenta alkoholu. Vysoké hladiny alkoholu se docílí zmrazením a následným odebráním zmrzlých krystalků vody. Za třetinku zaplatíte kolem 1600 korun a vyrábí ho skotský pivovar Brewmeister.

Jak se urcuje stupeň piva

Desetistupňové pivo mělo před zkvašením v mladině 10 % zkvasitelného obsahu – v jednom litru mladiny bylo 100 gramů zkvasitelného obsahu. Stupňovitost se dnes z tohoto důvodu také správně udává se symbolem procenta (%) a ne stupně (°). Dříve obvyklé označení 10° nebo 12° je podle současné legislativy nesprávné.

Jaký je rozdíl mezi filtrovaným a nefiltrovaným pivem

Filtrací se odstraní kvasinky, které mohoucož může vést ke ztrátě chuti a vůně, ale nefiltrované pivo si všechny kvasinky zachová, což znamená bohatší a komplexnější chuť.

Jaký je rozdíl mezi Pasterizovaným a nepasterizovaným pivem

Jaký je rozdíl mezi nepasterizovaným a pasterizovaným pivem Nepasterizované pivo se vyrábí bez procesu pasterizace, kterým prochází většina pasterizovaných piv. Pasterizace zahrnuje zahřátí piva na vysokou teplotu, aby se zabily bakterie a prodloužila trvanlivost.

Jak využít staré pivo

Tady je sedm tipů a triků na jeho netradiční využití.Pivní past na slimáky. Žerou vás, protože žerou vaši pracně vypěstovanou zeleninu.Vyleštěte stůl.Nablýskejte i jemné kovy.Vydrhněte kohoutky.Pivní lázeň pro váš trávník.Hmyz vykažte na zápražíRozprašte rez.

Proč je po pivu průjem

po požití alkoholu dojde k podráždění sliznice vystýlající trávicí trubici. Výsledkem může být onen zmiňovaný průjem. Prevencí je v tomto případě omezit pití a alkohol prokládat čistou vodou.

Co znamená 12 u piva

10° pivo obsahuje 10 % alkoholu a 12° pivo obsahuje 12 % alkoholu). Již méně je rozšířen další chybný názor, že stupeň piva znamená dobu v týdnech, po kterou pivo zraje. Ve skutečnosti udává stupeň piva množství použitého sladu – zkvasitelného extraktu.

Proč je Plzeň 12

Označení, zda je pivo osmičkou či desítkou nebo dvanáctkou atd., vyjadřuje zjednodušeně řečeno hustotu extraktu původní mladiny, z něhož je uvařené. Čím vyšší je hodnota, tím více sladu bylo při výrobě piva použito.