Co znamená vysrážet látku?

Jak vysrážet Teplákovinu

Pokud opustíme teplákoviny, tričkoviny a podobné materiály, které máme určené na takové to domácí nošení nebo pro děti do školy a stočíme pozornost na oděvní látky klasické, ve smyslu formální, jako jsou různé halenkoviny, kabátovky, kostýmové látky apod., tak takové látky neperu v pračce, ale vysrážím je v ruce.
Archiv

Kdy se srazí bavlna

bavlny může mít každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%!

Jak prát úplet

Látky z kategorií Úplety , Teplákoviny, Náplety lze prát na 40°C a sušit v sušičce. Ty, které mají ve složení větší podíl bavlny (nad 80%), se mohou výrazněji srážet. Srážlivost po praní je různá, bývá do 5%. Pokud však používáte sušičku, může být srážlivost větší a opakovaná.

Co se sije z Popelinu

Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Kdy se srazí prádlo

Vlnu perte na 30°C. Ložní prádlo se pere maximálně na 60°C. Nezapomeňte! Než vložíte jakékoli textilie do pračky, podívejte se na cedulku připevněnou na prádlo – štítek údržby.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Co to je úplet

Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.

Co síť ze Silky

Silky – umělé hedvábí – šatovka (tkanina) je určena pro výrobu letních šatů, sukní, halenek, tunik, lehkých kalhot, atp. Je splývavá, chladivá, díky vzdušnosti materiálu vhodná pro letní oblečení. Cokoliv Vás jen napadne pro velké i malé. Doporučujeme využít na přední díl triček, halenek, tunik a doplnit viskózou.

Co síť z froté

Bambusové froté je materiál vhodný na ušití ručníků, ponč, županů, dek a dalších nezbytností na koupaliště nebo do koupelny. Pro svou savost a zároveň jemnost je často využíván na šití pracích plen pro miminka. Jedná se o savý materiál ve složení bavlna, bambus a polyester.

Co je to Naplet

Náplety jsou oblíbenou tkaninou zejména u těch, kteří si potřebují ozvláštnit či nastavit milovaný kousek oděvu. Dobře s nimi ukončíte rukávy a pasy mikin, kombinéz i pracovních oděvů. Hojně využívané jsou zejména u malých dětí, které z oblečení rychle vyrostou.

Co se stane kdyz Vyperu pradlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Jak dlouho prát trička

Využívejte šetrné prací programy.

Nikdy neperte tričko déle než je nutné. Využívejte krátké (60 min) a šetrné prací programy. Vhodná je teplota 30°C, maximálně však 40°C. Vyzkoušet můžete i praní ve studené vodě.

Proč se prádlo srazí

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.

Jak prát ručníky a utěrky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Jak vypadá úplet

Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.

Jak se šije hedvábí

Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.

Co je látka Silky

Silky je nejoblíbenější letní materiál. Hebký, chladivý, lehký jako pírko, vzdušný jako vánek. Často nazývaný falešné hedvábí. Vhodný pro šaty všech střihů, dlouhé i krátké sukně, vzdušné široké kalhoty či halenky.

Na co prát bílé prádlo

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení.

Na co prát barevné prádlo

Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Jak zachránit sražený svetr

Záchrana sraženého svetru: U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout.

Jak na Mekke ručníky bez susicky

Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.

Jak často prát ručníky

Ložní prádlo a ručníky jsou živnou půdou pro bakterie všeho druhu. Měli bychom je tedy měnit každý týden. V reálu je ale většina z nás pere méně často, podle průzkumů je každý 20 však pere jen jednou měsíčně.

Na co se používá úplet

Vlastnosti a využití úpletu

Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky.