Co znamená žlutá turistická značka
Žlutá Žlutě značené jsou krátké trasy 🟨, spojovací cesty nebo zkratky. I ty jsou většinou vedeny terénem 🌳🌲 tak, aby se pokud možno vyhýbaly frekventovaným silnicím a nabídly turistovi zajímavé objekty či výhledy.
Archiv
Jak se značí turistické trasy
Prostřední pás, který určuje barvu značené trasy, je červený, modrý, zelený nebo žlutý. Červená značí dálkovou nebo hřebenovou trasu, modrá významnější trasu, zelená místní trasu a žlutá krátkou trasu nebo spojovací cestu. Oba krajní pruhy jsou bílé a mají za úkol značku více zviditelnit.
Co znamená červená přerušovaná čára na mapě
Jak už jsem uvedla v perexu, v mapách jsou turistické trasy obvykle vyznačeny červenými čarami – plnými a přerušovanými (čárkovanými a tečkovanými). Obecně platí, že cesty zakreslené plnou červenou čarou by měly být dobře schůdné. U přerušovaných už tomu tak vůbec být nemusí, ale může.
Jak se stát Značkařem
Zaškolený značkař (minimálně desetikilometrový zácvik)
Podmínkou pro dosažení kvalifikace zaškoleného značkaře je účast na vyznačkování nejméně 10 km značených tras pod vedením vedoucího značkaře nebo instruktora značení. Jelikož maximální denní výkon ve značení je kolem 5 – 7 km , bude na to nutné si rezervovat 2 dny.
Jaké jsou rozměry standardní pasové značky pro pěší trasy v centimetrech
Pěší značení
Pěší trasy jsou značeny pásovými značkami, které se skládají ze tří vodorovných pásů. Prostřední pás, který určuje barvu značené trasy, je červený, modrý, zelený nebo žlutý. Oba krajní pásy jsou bílé a mají za úkol značku ještě více zviditelnit. Pásová značka tedy tvoří čtverec o rozměrech 10×10 cm.
Co znamená černá barva na mapě
Jednotlivé barvy na mapě v zásadě popisují:
Modrá – vodní plochy a toky (rybníky, potoky,…). Hnědá – výškopis vstevnic, terénní útvary (jámy, hliněné srázky,…). Černá – lidské výtvory (cesty, domy,…). Zelená – různé porosty (hustý les) nebo v olivové soukromé pozemky (levý horní roh mapy).
Co znamená zelená čára na mapě
4. Zelená: Zelenou barvou jsou vždy značená zalesněná území, nebo území hustou keřovou vegetací.
Jak se stát členem KČT
Pokud se rozhodnete stát členy Klubu českých turistů, máte několik možností: Vyhledejte nejbližší odbor (nebo odbor, ve kterém chcete pracovat) a vstupte přímo do něj (kontakty najdete v seznamu odborů KČT), budete muset vyplnit a odevzdat klasickou papírovou přihlášku (2023).
Co znamená zelená barva na mapě
4. Zelená: Zelenou barvou jsou vždy značená zalesněná území, nebo území hustou keřovou vegetací. Místa bez barvy jsou holá, nebo zatravněná.
Jak jsou na mapě vyznačeny výškové body
Takto problematiku vysvětluje také Čapek [1]: „Body, jejichž výška byla geodeticky změřena nebo fotogrammetricky určena, se nazývají výškové body. V mapě jsou tyto body vyznačeny bodovými značkami, k nimž jsou připsány číselné údaje – kóty. Značka výškového bodu spolu s kótou se označuje jako kótovaný bod.
Co znamená žlutá barva na mapě
Jednotlivé barvy na mapě v zásadě popisují:
Černá – lidské výtvory (cesty, domy,…). Zelená – různé porosty (hustý les) nebo v olivové soukromé pozemky (levý horní roh mapy). Žlutá – otevřené prostory (louky,…). Bílá – vzrostlý dospělý les, snadno průběžný.
Ve kterém roce byl založen nejznámější klub který sdružuje české turisty
Dne 11. června 1888 byl v tehdejším Rakousku-Uhersku založen Klub českých turistů, který u nás působící dodnes. Jeho předsedou byl tehdy zvolen známý cestovatel, milovník přírody a demokratický veřejný činitel Vojtěch Náprstek.
Kdo založil Klub českých turistů
Klub českých turistů byl založen 11. června 1888 z iniciativy nadšenců v čele s Vilémem Kurzem st. (předseda Národní jednoty Pošumavské), Františkem Čížkem (předseda Národní jednoty Severočeské) a architektem Vratislavem Pasovským.
Jak číst v mapách vrstevnice
Podstatné je, že pokud cesta kopíruje vrstevnici, půjdete po rovině, zatímco když vrstevnici budete protínat (půjdete k ní kolmo), připravte se na výstup. V případě, že je to směrem od vrcholu dolů, tak půjdete samozřejmě z kopce. Když jsou vrstevnice hodně nahuštěné, bude to kopec prudký.
Co znamenají barvy na mapě
Jednotlivé barvy na mapě v zásadě popisují:
Modrá – vodní plochy a toky (rybníky, potoky,…). Hnědá – výškopis vstevnic, terénní útvary (jámy, hliněné srázky,…). Černá – lidské výtvory (cesty, domy,…). Zelená – různé porosty (hustý les) nebo v olivové soukromé pozemky (levý horní roh mapy).