Co způsobuje barvoslepost?

Jak vidí barvoslepý člověk

Jedná se o poruchu barevného vidění lidského oka. Barvoslepost je způsobena poruchou buněk sítnice a postihuje malé procento populace. Častěji se vyskytuje u mužů. Nejčastějším případem je neschopnost rozlišit červenou, zelenou nebo modrofialovou barvu, méně častá je barvoslepost na žlutou a modrou.

Jak zlepšit barvocit

Protože se jedná o vrozenou poruchu, většina barvoslepých lidí o své poruše barvocitu neví a neuvědomují si, jak výrazně jim zasahuje do každodenního života. Barvoslepost nelze léčit, v některých případech však mohou speciálně zabarvené kontaktní čočky zlepšit schopnost jedince vnímat rozdíly mezi určitými barvami.

Jak vidí lidi s poruchou barvocitu

Nejčastější je neschopnost rozlišit červenou a zelenou. Méně častá je barvoslepost modré barvy. Ojedinělé jsou případy černobílého vidění, kdy postižený vnímá svět jako černobílý film. K odhalení poruch barvocitu se používají speciální barevné testy.
Archiv

Co je to porucha barvocitu

Porucha barvocitu (barvoslepost) je zapříčiněna špatně fungujícím orgáném zraku (lidským okem), který není schopný vnímat jednu ze 3 charakteristik světla. Odborně se porucha barvocitu nazývá achromatopsie.
ArchivPodobné

Jak se projevuje barvoslepost

Úplná barvoslepost, neboli achromatopsie, někdy též označována jako monochromatické vidění – je stav, kdy člověk rozlišuje předměty jen podle jasu a vnímá jen odstíny šedé barvy. S touto poruchou bývá spojeno i mnoho dalších poruch zraku – nejčastěji se uvádí pokles zrakové ostrosti, nystagmus a světloplachost.

Jak se léčí barvoslepost

Dosud neexistuje žádný způsob léčby vrozených vad vnímání barev. Léčena mohou být pouze onemocnění či stavy, které vedou k pozměněnému vnímání barev. Konkrétními příklady jsou onemocnění žluté skvrny či otrava alkoholem.

Jak se vyšetřuje barvocit

Barvocit se vyšetřuje pomocí pseudoizochromatických tabulek. Jsou to tabulky s různě barevnými skvrnami, které tvoří symboly.

Jak se pozna barvoslepost

Léčba barvosleposti

Oční lékař nebo optrometrista mají tzv. pseudoizochromatické tabulky, které slouží ke screeningovému vyšetření barvocitu. Nemoc se obvykle po tomto vyšetření ukáže. Na pseudoizochromatických tabulkách jsou tvary (číslice nebo písmena) složené z teček různých barev.

Jak poznat že jsem Barvoslepa

Člověk postižený touto poruchou není schopen poznat některou z barev. Pokud například barvoslepému dítěti řeknete, ať vám podá žlutou tužku, klidně vám podá zelenou. Nemoc má dvě formy, nejzávažnější značí úplnou barvoslepost, to znamená, že pacient vnímá jen šedé odstíny.