Co způsobuje Červivost hub?

Jak se zbavit červů z hub

Pokud se budete chystat na větší množství, tak doporučuju sebrané červíky dát do hrnečku, lehce propláchout vodou, aby se červi zbavili zbytků houby a pak je povařit nebo osmahnout. Podle chuti.
Archiv

Proč nejíst červivé houby

Červivé houby z hlediska hygienického konzumovat jednoznačně nedoporučujeme. Červi zanášejí do nitra plodnic mikroorganismy, které rychle pomnožují a způsobují tak rychlejší zkázu hub (jejich hnití a plesnivění).
Archiv

Co tvoří podhoubí hub

Tělo hub není členěno na jednotlivé orgány, a proto se nazývá stélka. Ta je složena z propletených houbových vláken (hyfa), která vytváří podhoubí.

Čím se liší houby od rostlin

Houby nejsou rostliny. Neumějí fotosyntézu, nemají kořeny, listy ani květy. Živí se mrtvými, ale také živými rostlinami a živočichy.

Jak mají být Vysusene houby

Houby rozložte na plech vyložený pečícím papírem. Zpočátku je sušte při teplotě 20 -30 °C, aby se nezapařily, zhruba v polovině sušení pak můžete teplotu zvýšit na 50 – 70 °C. Dvířka trouby nechte mírně pootevřená, aby vzniklá pára měla kam unikat a nezapomeňte houby pravidelně obracet.

Jak dlouho vydrží houby

Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici.

Jak dlouho mohou být houby v mrazáku

A jednou rozmrazené houby podruhé už určitě nezamrazujte. Obecně platí, že byste zamrazené houby měli spotřebovat maximálně do 12 měsíců.

Kde roste nejvíce hub

Největší množství hub většinou roste na jihozápadních až severozápadních svazích, zatímco místa orientovaná na východ či jihovýchod jsou v tomto ohledu spíše chudší. Nejčastěji se samozřejmě vyskytují v lesích, kde se jim dobře daří, ale některé druhy můžete najít i v parcích, na louce nebo na zahradě.

Co jsou výtrusy u hub

Rozmnožování hub, které nás zajímají, probíhá nepohlavně prostřednictvím výtrusů vznikajících na povrchu speciální tkáně, zpravidla na spodu klobouku, někdy i uvnitř plodnice. Jsou to především běžně známé výtrusnice tvaru rourek nebo lupínků. Počet výtrusů jedné houby je ohromující a prakticky nespočitatelný.

Co rozkládají houby

Základní úloha hub v přírodě tkví v jejich podílu na rozkladu (dekompozici) organické hmoty na anorganické složky (minerální látky, CO2 – hovoříme o tzv. mineralizaci organické hmoty), které tak vrací zpět do půdy, resp. ovzduší, odkud jsou opět využívány primárními producenty.

Jak silné plátky hub na sušení

Ideální je houby nakrájet na 3 až 5 milimetrů silné podélné plátky. Plodnice obsahují až 90% vody, která se musí co nejdříve vypařit. Jinak mohou zplesnivět a vaše práce by byla zbytečná. Takže s krájením je potřeba si pospíšit.

Co s přebytkem hub

Přebytek hub můžete později zamrazit, naložit do kyselého láku nebo nasušit na zimu do polévky či rizota. Pokud vám nějaké zbydou, vložte je do mlýnku a vznikne vám skvělé koření na zeleninu a maso. Sušené houby se obnovují snadno.

Jak zpracovat čerstvé houby

Klasikou je samozřejmě sušení. Ale může se hodit i mražení, případně zavařování. S masivním rozšířením mrazáků ztratilo na významu zavařování hub ve vlastní šťávě jako základů do jídel, ale pořád zůstává zajímavým kyselý nálev, protože kyselé nakládané houby mohou posloužit jako zajímavá chuťovka.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak dlouho roste hřib

Na další úrodu si počkáte při dobrém počasí 7–12 dní. Polovinu z této doby však houby nejsou vůbec viditelné, nejprve totiž roste plodnice pod zemí. Pokud ale dlouho předtím nepršelo, může se tato doba růstu prodloužit až na 4 týdny. Hřib smrkový (zvaný jako "pravák") roste 10 dní.

Kdy začnou růst houby

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Čím se liší jedovaté houby od jedlých hub

Řada jedlých hub je za syrova jedovatá, ale po tepelné úpravě (doporučujeme minimálně 20 minut varu) jsou jedlé – například čirůvka fialová, hřib koloděj, muchomůrka růžovka. Nebezpečné jedovaté druhy ale obsahují termostabilní toxiny, tj. jedy, které se varem neničí. Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené.

Jakou Bunku mají houby

Houby mají eukaryotní buňky (to znamená, že je DNA rozděleno do chromozomů), které mají často podobu protaženého vlákna dlouhého až několik decimetrů (takovým buňkám se říká "hyfy"). Buňky hub spojují znaky rostlinných a živočicšných buněk – mají například buněčnou stěnu, ale jinou než u rostlin.

Co je v houbách

Za zmínku stojí zejména vitamíny A, vitamíny skupiny B a vitamíny D, který houby absorbují ze slunečního záření. Houby obsahují také celou řadu minerálních látek, jako je hořčík, fosfor, zinek, selen, vápník a železo.

Jak rychle usušit houby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby jsou usušené téměř bez práce a navíc velmi rychle, kvalitní sušička houby usuší i během několika hodin. Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin.

Jak nejlépe uchovat houby

Aby vám usušené houby vydržely, je potřeba je správně uskladnit, nejlépe ve vzduchotěsných nádobách ze skla nebo v dózách na potraviny, které uložíte na chladném a tmavém místě. Bez přístupu vlhkosti vám usušené houby vydrží i několik let. Přesto se doporučuje je spotřebovat do tří let od usušení.

Co uvařit z čerstvých hub

Mezi tradiční patří zcela jistě vánoční Kuba, různé omáčky či polévky jako kulajda, bramboračka a kapustnica. Inspirovat se můžeme i v Itálii, například krémové rizoto či těstoviny s parmazánem. Kromě těch lesních můžeme v kuchyni využít hlívu ústřičnou či jidášovo ucho, které se hodí do asijských pokrmů.

Jak dlouho vydrží čerstvé houby

Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy. Houby nakrájené na kousky můžete uložit i do mrazáku.

Jak zamrazit houby na zimu

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.