Co způsobuje obrnu?

Co zpusobuje obrna

Obrna (ochrnutí) je definována jako patologické omezení hybnosti, motoriky člověka. Vzniká v důsledku poruchy inervace (zásobování části těla nervovými vlákny prostřednictvím určitého nervu) dané svalové skupiny, čímž dochází k úplné či částečné ztrátě hybnosti končetiny nebo jiné části těla.
Archiv

Jak vyléčit obrnu

Dětskou obrnu nelze vyléčit. Je možné jí pouze zabránit imunizací. Imunitu mohou lidé získat po očkování nebo poté, co byli infikováni virem. K dispozici jsou dva typy vakcín: inaktivovaná vakcína proti dětské obrně (IPV) a živá atenuovaná ústy podávaná vakcína proti dětské obrně (OPV).

Co způsobuje virus dětské obrny

Poliomyelitis anterior acuta, označovaná též jako dětská (přenosná) obrna nebo Heineova-Medinova nemoc představuje epidemickou letní virózu. Způsobuje ji ssRNA neobalený Poliovirus z rodu enterovirů (čeleď Picornaviridae). Poliovirus má 3 antigenní typy bez zkřížené imunity.

Jak se přenáší obrna

Přenos nemoci

Polioviry jsou šířeny jídlem nebo vodou obsahující lidské fekálie a méně častěji z infikovaných slin. Infikovaní mohou šířit nemoc, aniž by se u nich projevily symptomy během 6 týdnů. Tato nemoc může být diagnostikována nálezy virů ve fekáliích nebo stanovením protilátek v krvi.

Jak začíná ochrnutí

Celý proces začíná v mozkové kůře, odtud se signál skrz mozek šíří do míchy a z míchy se pomocí nervů vystupujících z páteře šíří nervový signál do příslušných svalových vláken. Přenos informace z nervu na sval se děje na tzv. nervosvalové ploténce. Podráždění svalu pak vede k jeho stažení a tím vzniká vlastní pohyb.

Jak můžu Ochrnout

Ochrnutí je nejčastěji způsobeno poškozením mozku nebo nervového systému, obzvláště pak míchy. Hlavní příčinou bývá mrtvice, nádorová onemocnění či další zdravotní problémy. Další příčinou ochrnutí může být otrava jedem, který narušuje nervové funkce (kurare, BMAA, botulin atp.).

Jak se projevuje dětská obrna

Mezi charakteristické projevy patří ztuhlé a trvalé stažené (spastické) svaly v postižených oblastech. Spastická forma způsobuje oslabení (paréza) nebo až ochrnutí končetin (plegie). Podle toho, které končetiny jsou spastické, můžeme tuto formu dále dělit: Diparéza – symetrické postižení obou dolních končetin.

Kdy se projeví dětská mozková obrna

K poškození mozku dítěte tak může dojít v období před porodem, během porodu a v prvních týdnech po porodu. Podle statistických dat je výskyt DMO v populaci mezi 2-4 promile. První příznaky se začnou projevovat po porodu nebo do šesti měsíců po něm. Raným symptomem může být ztuhnutí svalů.

Co je to Zaskrt

Záškrt je závažné infekční onemocnění, které se nejčastěji projevuje jako těžká angína s tvorbou pablán. Ty způsobují zúžení hrtanu i hltanu, což může vést k následnému dušení. Záškrt se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, u nás je díky povinnému očkování raritou.

Co může způsobit poškození míchy

Etiologie. Nejčastější příčinou míšních lézí (70 %] jsou úrazy a z nich početně nejvýznamnější jsou dopravní úrazy. K dalším příčinám patří pády (zejména u osob nad 45 let), nehody (především skoky do mělké vody), sportovní úrazy a kriminální delikty.

Co je to Spastická obrna

Spastická obrna je stav, kdy svaly postižené končetiny jsou zvýšeně napjaté. Je porušena hybnost, končetiny kladou odpor pasivnímu ohýbání. Ke spastické obrně dochází vlivem poškození mozku v důsledku krvácení, hypoxie nebo při poškození míchy.

Kdy se pozna Detska obrna

Příznaky dětské mozkové obrny se u dětí nejčastěji projeví již během prvních měsíců nebo let. Rodiče si této poruchy mohou všimnout ve chvíli, kdy začne být vývoj pohybových dovedností jejich potomka zpožděný. Děti se později přetáčejí, lezou nebo sedí.

Co je diagnóza DMO

Dětská mozková obrna (DMO) je typicky spastická porucha nervového a svalového systému, která se vyskytuje u dětí. Je charakterizována poruchami nervového a svalového systému v oblastech svalového napětí (toniky), svalové síly, koordinace a pohybových sekvencí.

Jak se projevuje spala

Spála začíná obvykle horečkou, zimnicí, nevolností, rozvojem anginy. Časté jsou i bolesti hlavy, břicha, zvracení, zduření uzlin na krku. Jazyk bývá bílý, povleklý. Během 2 dnů dojde k postupnému výsevu vyrážky, která se šíří od podbřišku na trup a na vnitřní strany stehen.

Co je Pablána

Pablána označuje povlak vzniklý na sliznici v důsledku zánětlivého procesu. Povlak obsahuje zbytky odumřelých buněk, mrtvé mikroorganizmy a leukocyty. Barva pablány bývá šedavá, nebo nažloutlá a doprovází typicky některá infekční onemocnění.

Jak vypadá mícha

Mícha (lat. medulla spinalis) je dlouhá, tenká nervová trubice nervové tkáně a podpůrných buněk uvnitř páteře, která navazuje na prodlouženou míchu v mozkovém kmeni, vede skrz velký týlní otvor a končí „nad“ druhým bederním obratlem v místě zvaném conus medullaris, kde se definitivně rozpadá z tzv.

Co to je obrna

Co je obrna

Obrna je typ virového onemocnění, které postihuje především děti. Nevyhýbá se ale ani dospělým. Přenáší se kontaminovanou vodou nebo potravinami, v minimální míře také kapénkovou cestou. Podtypem je dětská mozková obrna, kterou jsou ohroženy čerstvě narozené děti.

Jak se projevuje DMO

PŘÍČINY VZNIKU DMO A JEJÍ PROJEVY, DĚDIČNOST

Nejvýraznějším projevem této nemoci je ochrnutí. S dobou, po níž byly mozkové buňky a mozková centra bez kyslíku souvisí i rozsah ochrnutí horních, dolních nebo všech končetin a svalů. Čím delší čas bez životně důležitého kyslíku, tím rozsáhlejší ochrnutí.

Jak se projevuje Mozkova obrna

Mozková obrna je onemocněním mozku. Konkrétně se tato nemoc týká velkého mozku, čili horní části mozku. Nejviditelnějšími fyzickými příznaky je škubání a nekoordinované pohyby hlavy. Někdy se projevuje tím, že pacient má potíže s mluvením.

Kdy jste poznali DMO

Příznaky dětské mozkové obrny se u dětí nejčastěji projeví již během prvních měsíců nebo let. Rodiče si této poruchy mohou všimnout ve chvíli, kdy začne být vývoj pohybových dovedností jejich potomka zpožděný. Děti se později přetáčejí, lezou nebo sedí.

Jak dlouho doma se spálou

Léčba spály

Nemocný by měl být izolován alespoň 7 dní od vypuknutí nákazy, jelikož zhruba tak dlouho může být infekční. Základními medikamenty jsou antibiotika penicilinové řady po dobu 10 dnů. Na vyrážku není potřeba aplikovat žádné léky, teplotu a bolesti je vhodné snižovat paracetamolem a ibuprofenem.

Jak dlouho být doma se spalovou anginou

Spálová angína nejčastěji postihuje předškoláky a školáky ve věku 5-15 let. Jedná se o onemocnění, které se typicky vyskytuje v dětských nebo studentských kolektivech nebo v rodinách. Nemocné dítě musí být z kolektivu okamžitě vyřazeno, počítejte přibližně se 2 týdny léčby a následné rekonvalescence.

Co je to záškrt

Záškrt je závažné infekční onemocnění, které se nejčastěji projevuje jako těžká angína s tvorbou pablán. Ty způsobují zúžení hrtanu i hltanu, což může vést k následnému dušení. Záškrt se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, u nás je díky povinnému očkování raritou.

Jak se projevuje záškrt

Mezi příznaky patří bolest v krku, polykací obtíže, zvýšená teplota až horečka, nechutenství a malátnost. Dalším příznakem je otok hrtanu, nosní dutiny a zduřené podčelistní mízní uzliny. Zduřelé mandle jsou potažené žlutobílými pablánami (povlaky), které způsobují nasládlý zápach z úst.

Co vystupuje z míchy

Z míchy vystupuje celkem 31 párů míšních nervů, které podle výstupu dělíme na krční (8), hrudní (12), bederní (5), křížové (5) a kostrční (1).