CO způsobuje oxid uhličitý?

CO způsobuje oxid uhelnatý v těle

Při jeho nízkých koncentracích může zdravý člověk pociťovat únavu a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy „tíži“ či bolest na prsou. Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost.

Na CO se používá oxid uhličitý

Kapalný nebo tuhý oxid uhličitý je využíván v potravinářském průmyslu jako chladivo zejména při přepravě mražených výrobků. Dále je využíván pro výrobu šumivých nápojů a sodové vody. Oxid uhličitý je některými výrobci přidáván do piva a šumivých vín, přestože je zde obsažen díky přirozeným fermentačním pochodům.
Archiv

Kdy vzniká oxid uhličitý

Oxid uhličitý (CO2), dříve nazýván kysličník uhličitý, vzniká zejména během dýchání, ale i dalších biochemických procesů. Produkují jej fotosyntetizující rostliny i mikroorganismy, vzniká také při spalování. Je tedy přirozenou součástí ovzduší. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi.

CO produkuje oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý (CO) vzniká neúplným spalováním různých paliv, včetně uhlí, dřeva, dřevěného uhlí, oleje, petroleje, propanu či zemního plynu. Zařízení poháněná spalovacími motory, jako jsou přenosné generátory, automobily, sekačky na trávu také produkují oxid uhelnatý.

Jak se otrávit oxidem uhelnatým

Otrava přichází jak po dlouhodobém vystavení jedu, tak po krátkodobém pobytu ve „vysáté“ místnosti. Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou. Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý.

Jak je citit oxid uhelnatý

Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě.

Jak získat oxid uhličitý

Kromě spalování biomasy či bioplynu, vzniká oxid uhličitý také během kompostování. Část organické hmoty zůstává v půdě a na povrchu půdy, jako posklizňové, nebo potěžební zbytky.

Jak vytvořit oxid uhličitý

Do kádinky s hořící svíčkou nasypeme jedlou sodu a přidáme ocet. Reakcí vzniká oxid uhličitý, který je těžší než vzduch a nepodporuje hoření, takže dojde kvůli nedostatku kyslíku k uhašení svíčky.

Kde se používá oxid uhelnatý

Využití Oxid uhelnatý se dříve používal jako plynné palivo (například součást svítiplynu). Jeho směs s vodíkem (vodní plyn) byl jedním z meziproduktů používaných v těžkém chemickém a potravinářském průmyslu. Při výrobě železa vzniká oxid uhelnatý z uhlíku v koksu a spolu s ním funguje jako redukční činidlo.

Kde se hromadi oxid uhelnatý

Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého.

Kde se nachází oxid uhelnatý

V přírodě je přítomen v nepatrném množství v atmosféře, kde vzniká především fotolýzou oxidu uhličitého působením ultrafialového záření, jako produkt nedokonalého spalování fosilních paliv i biomasy. Je také obsažen v sopečných plynech. V mezihvězdném prostoru se vyskytuje ve značném množství.

CO nebezpečí

Oxid uhelnatý (CO), často nazývaný jako tichý zabiják, je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při špatném spalování. Nejen, že je pro člověka silně jedovatý, ale je také velmi výbušný. Vlastnost tichého zabijáka dostal zejména proto, že je bezbarvý, bez chuti, bez zápachu a nedráždivý.

CO dělat když jsem se nadýchal kouře

Okamžitě zastavte působení tepla na postiženého! Tzn., uhaste oděv a odtáhněte postiženého od zdroje tepla, odstraňte hořlavé látky z okolí. Na první pohled by se mohlo zdát, že při požáru je pro zdraví a život člověka nejvíce nebezpečné hoření. Faktem však je, že nejnebezpečnější jsou zplodiny hoření.

Jak zachytit CO2

Oxid uhličitý lze zachytit přímo ze vzduchu nebo z průmyslového zdroje (jako jsou spaliny z elektráren) pomocí různých technologií, včetně absorpčních, adsorpčních, chemických smyček, membránové separace plynů nebo technologií hydrátů plynů.

Jak vznikají oxidy

Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.

Jak vypadá oxid uhličitý

Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který je tvořen jedním atomem uhlíku a dvěmi atomy kyslíku. Při ochlazení pod – 80 °C plynný CO2 mění své skupenství za vzniku tuhé látky (desublimuje), která se nazývá suchý led.

Jak poznat únik oxidu uhelnatého

Pozor na oxid uhelnatý

Ten vzniká nedokonalým spalováním zemního plynu. Bohužel zde si vlastními smysly nijak neporadíte. Jediný způsob, jak únik oxidu uhelnatého zjistit, je pomocí speciálního detektoru. Nijak závratná investice do podobného zařízení se vám určitě vyplatí.

Jak se vyrábí oxid uhličitý

V laboratoři se většinou připravuje reakcí uhličitanů, především uhličitanu vápenatého se silnými kyselinami například chlorovodíkovou: CaCO3 + 2 HCl → CO2 + CaCl2 + H2O. Průmyslově se vyrábí tepelným rozkladem (žíháním) vápence (uhličitanu vápenatého): CaCO3 → CaO + CO2.

Jak vzniká oxid uhličitý v přírodě

Oxid uhličitý (CO2) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který je běžnou součástí zemské atmosféry (0,04%). Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje uhlíku patří jakékoliv spalování uhlíkatých látek (od dopravy, průmysl, k domácím topeništím) a jeho úniky z výrobků, ve kterých je obsažen.

Kde se vyskytuje oxid uhelnatý

V přírodě je přítomen v nepatrném množství v atmosféře, kde vzniká především fotolýzou oxidu uhličitého působením ultrafialového záření, jako produkt nedokonalého spalování fosilních paliv i biomasy. Je také obsažen v sopečných plynech. V mezihvězdném prostoru se vyskytuje ve značném množství.

Jak uniká oxid uhelnatý

Prevence proti vzniku oxidu uhelnatéhoPravidelná údržba a revize kotlů a komínůDostatečný přívod vzduchu ke kotli.Pozor na podtlak.Pozor na uzavřené místnosti.Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého.

Kde se drží kouř

Před jedovatým kouřem si tedy vždy chraňte dýchací cesty (ústa i nos) kapesníkem, ručníkem, šátkem, tričkem, a pokud to jde, látku namočte. Při pohybu v zakouřeném prostoru se pohybujte při zemi (ve dřepu, po kolenou), kouř se zpočátku drží u stropu.

Jak odstranit CO2 ze vzduchu

Pokud je tedy vystavíme proudu vzduchu, přirozeně z něj vysají všechen oxid uhličitý. Pak už jen zbývá tyto dvě látky znovu oddělit. Získá se tím na 99,99 procent čistý oxid uhličitý. Zároveň je možné tím snížit nejen všechen oxid uhličitý aktuálně vypouštěný do ovzduší, ale i emise, které jsme vyrobili v minulosti.

Jak se vyrábí CO2

V laboratoři se většinou připravuje reakcí uhličitanů, především uhličitanu vápenatého se silnými kyselinami například chlorovodíkovou: CaCO3 + 2 HCl → CO2 + CaCl2 + H2O. Průmyslově se vyrábí tepelným rozkladem (žíháním) vápence (uhličitanu vápenatého): CaCO3 → CaO + CO2.

CO dělat při úniku oxidu uhelnatého

Při podezření na otravu oxidem uhelnatým se co nejrychleji postarejte o to, abyste postiženého dostali na čerstvý vzduch nebo alespoň vyvětrali prostor, ve kterém se nachází.