Co způsobuje tupozrakost?

Jak zlepsit tupozrakost

Tupozrakost se léčí cvičením postiženého oka tak, že se zdravé oko zakryje (nošení okluzoru) – tím je postižené oko více procvičováno (namáháno) a jeho postižení ustupuje. Při ploeoptickém cvičení se zlepšuje vidění tupozrakého oka, ortoptická cvičení napomáhají k vytvoření nebo obnově spolupráce obou očí.

Jak vidí clovek s tupozrakosti

CO JE TUPOZRAKOST

Postižené oko postupně ztratí svoji zrakovou schopnost. Vada je v dospělosti neodstranitelná. Dochází ke ztrátě prostorového vidění, člověk často vidí jakoby přes matné sklo a stává se prakticky jednookým.
Archiv

Jak se projevuje tupozrakost

Tupozrakost je oční vada, která postihuje % dětské populace. Jedná se o sníženou schopnost vidění levého nebo pravého oka. Na jedno oko vidí dítě velmi dobře, ale druhým okem o mnoho hůře, obyčejně bez viditelných změn, které byste mohli na tomto zrakovém orgánu pozorovat.
ArchivPodobné

Čím je způsobeno šilhání

Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí. Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy vyšších mozkových center, která řídí koordinaci očí.

Jak vidí člověk s Tupozraký

Jak se tupozrakost projevuje Tato oční vada není pouhým okem rozpoznatelná. Dítě dokonce nemusí mít žádné viditelné potíže. Mozek sice postižené oko nepoužívá a zpracovává obraz pouze ze zdravého oka, ale dítě si to neuvědomuje a podněty z tupozrakého oka mu nijak nechybí.

Kdy se nosi okluzor

Nošení okluzoru by mělo být vyhrazeno pro nošení doma (případně ve školce), při souběžné činnosti do blízka. Rodiče by neměli dávat okluzi dítěti na sportování nebo venkovní aktivity – při okluzi se dítě dívá amblyopickým okem s nižší zrakovou ostrostí a současně ztrácí prostorové a periferní vidění.

Jak dlouho se léčí tupozrakost

Jak dlouho trvá, než se pravidelným cvičením oko spraví Záleží na věku pacienta, stupni vady, spolupráci pacienta, důslednosti rodičů… V každém případě je ale ortopticko-pleoptická léčba dlouhodobějšího charakteru. Řádově trvá několik měsíců.

Jak se vyšetřuje tupozrakost

Lékař vyšetří oči pomocí různých testů, aby tupozrakost potvrdil nebo naopak vyloučil. Při vyšetření zraku dítěte může oční lékař použít i specializovaný přístroj, tzv. autorefraktometr.

Jak přestat šilhat

Pomoci může napravení šilhání brýlemi, okluzní terapie a ortoptické cvičení nebo také speciální operace.

Proč se dětem lepí oko

Dítě se často okluzi brání, protože tím náhle ztrácí dobré vidění a je nuceno se dívat hůře vidoucím okem. Někdy se snaží okluzor si zcela odstranit nebo alespoň nadzvednout nebo částečně odlepit, aby se mohlo dívat lépe vidoucím okem alespoň částí zorného pole. Správné nalepení proto kontrolujte!

Co pomaha na šilhání

Pomoci může napravení šilhání brýlemi, okluzní terapie a ortoptické cvičení nebo také speciální operace.

Co pomáhá na šilhání

Strabismus, jako všechny oční vady, je nezbytné začít léčit ihned. Léčba spočívá v odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je zcela individuální, ale nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení.

Jak vidí člověk se Strabismem

Strabismus je takový stav, kdy osy vidění obou očí nesměřují současně k fixovanému objektu. Takovou osu si lze představit jako přímku, procházející středem zornice do zadního pólu oka. V případě normálního vidění jsou tyto osy vzájemně rovnoběžné.

Jak se projevuje šilhání

O šilhání (nebo také šilhavosti, odborně strabismu) mluvíme, když oči nedokáží pracovat synchronizovaně. Působí pak, jako by se každé dívalo jiným směrem. Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější.

Kdy řešit šilhání u dětí

Důležité je vědět, že ze šilhání dítě „nevyroste“ a věřte, že tato vada dokáže znepříjemnit nejen dětství a dospívání. Tupozrakost se dá úspěšně léčit v předškolním věku, ideálně ve věku 2 – 3 let. S přibývajícím věkem se úspěšnost léčby snižuje.

Jak se léčí šilhání

Základem léčby šilhání u dětí je správná korekce dioptrické vady brýlemi. Při zjištění snížené kvality vidění jednoho oka (tupozrakost) je možné tento stav řešit zakrýváním silnějšího oka. Případně ještě doplnit cvičením na ortoptice.

Jak se pozná tupozrakost u dětí

Jak se tupozrakost projevuje Tato oční vada není pouhým okem rozpoznatelná. Dítě dokonce nemusí mít žádné viditelné potíže. Mozek sice postižené oko nepoužívá a zpracovává obraz pouze ze zdravého oka, ale dítě si to neuvědomuje a podněty z tupozrakého oka mu nijak nechybí.

Jak přestat Silhat

U malých pacientů se šilhání řeší pomocí konzervativní terapie. Ta spočívá v napravení šilhání brýlemi, jež jsou vybaveny speciálními skly, která dokáží lámat světelné paprsky takovým způsobem, aby směřovaly do místa nejostřejšího vidění. Postižené oko si tak nemusí vypomáhat šilháním.