Co zpusobuje Moniliozu?

Jak se zbavit Moniliozy

Proti moniliové spále je nutné povést ošetření vhodným fungicidem, 1-2x na jaře, a to 1x na začátku kvetení. Druhý postřik doporučujeme provést při dokvétání peckovin, a to v případě, že během kvetení bylo počasí chladné (pokles pod 13 St. C) a deštivé.
Archiv

Jak vypadá Moniliová spála

Moniliová spála se projevuje náhlým zavadáním a hnědnutím květů (typické je „zaškrcení“ stopky květu), po kterém následuje rychlé vadnutí, zasychání a odumírání plodonošů a letorostů. Napadené letorosty a květy vypadají jako spálené a uschlé zůstávají v korunách stromů až do konce vegetace.
Archiv

Co zpusobuje hnilobu

Monilióza neboli moniliová hniloba jádrovin je choroba ovocných stromů, která se projevuje především napadením plodů a letorostů. Je způsobena cizopasnými houbami rodu hlízenka (Monilinia), často hlízenkou ovocnou (Monilinia fructicola). K dalším častým původcům choroby patří např. hlízenka chabá (Monilinia laxa).

Co na hnilobu jablek

Ochrana. Aplikace postřikem před poškozením plodů. U jádrovin doporučujeme ošetření přípravkem Bellis nebo soupravou Zdravé jablko plus Proti strupovitoti a padlí (obsahuje Bellis). Moniliová hniloba je podobný typ jako skládkové choorby, na které je také Bellis účinný.

Jak na Klejotok

Nejsnadněji vyřešíme klejotok u větví, pod je ustřihneme a nebo odřízneme alespoň 20 cm pod napadeným místem. Poté ošetříme ránu po řezu hustým latexem s příměsí Kuprikolu (desinfekční přípravek na bázi mědi).

Co je to Klejotok

Klejotok je pryskyřici podobná hmota vyloučená rostlinami (rostlinný exsudát) na povrch borky, někdy i plodu. Jde o pevnou, polotuhou, nebo řídkou, amorfní a lepkavou, někdy průhlednou nebo často průsvitnou hmotu. Hmota bývá zbarvena žlutě, červenohnědě nebo oranžově ale jindy vlivem obsažených nečistot i černě.

Jak ošetřit třešeň

Je potřeba stromy ošetřit speciálními fungicidními přípravky 3 až 4 týdny po odkvětu a následně za 14 dní. Nejvhodnějším postřikem je roztok přípravku Baycor. BAYCOR je postřikový fungicid ve formě dispergovatelného prášku k ochraně jádrovin jako je višeň, třešeň nebo švestka.

Jak ošetřit Klejotok

Nejsnadněji vyřešíme klejotok u větví, pod je ustřihneme a nebo odřízneme alespoň 20 cm pod napadeným místem. Poté ošetříme ránu po řezu hustým latexem s příměsí Kuprikolu (desinfekční přípravek na bázi mědi).

Jak zastavit hnilobu dřeva

Nejlepší a nejjednodušší ochranou pro dřevo je vysušení. Hniloba dřevo nenapadne v případě, nepřekročí-li vlhkost dřeva 20%. Takže pokud do dřevěné konstrukce nebude zatékat nebo nebude nasávat vzlínající vlhkost a bude dobře větraná ,vyhneme se náročným opravám a sanacím.

Proč hnijí jablka už na stromě

Původce moniliniové hniloby, Monilia laxa, škodí nejen v době dozrávání plodů na stromech, ale i po sklizni. Tvorba konidií, kterými se monilióza šíří, probíhá již při nízkých teplotách. Jejich masivní produkce nastává při teplotách nad 10 °C a šíření je velmi rychlé.

Proč padají jablka

Důvody padání jablek

Existuje spousta důvodů, proč z jabloně padají plody ještě předtím, než dozrají. Jabloně mohou shazovat plody z důvodu špatného opylení, při vysokém nasazení plodů, z důvodu nedostatku živin nebo vody, a také například z důvodu poškození chorobami a škůdci.

Co teče ze stromů

Pryskyřice teče ve dřevní hmotě pryskyřičnými kanálky a přirozeně chrání stromy při poranění kůry či dřeva a také proti parazitickému hmyzu, například kůrovci.

Proč praská kůra na stromech

Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.

Kdy se stříká třešeň

Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.

Proč opadávají třešně

Dužina napadených plodů vlivem červa postupně hnědne, měkne a zahnívá. Tyto třešně též opadávají. Larvy si v plodu vyvrtávají cestičky k pecce a konzumují chutnou dužinu. Jakmile dorostou, plod opustí a zavrtají se do země, kde se v hloubce cca 4 cm zakuklí, na jaře se vyvine dospělý jedinec a vše se opakuje.

Jak poznat napadené dřevo

Na povrchu napadených předmětů je vidět malé kulaté dírky, výletové otvory. Když je ticho, například v noci, je možno slyšet chroupání. To je typické hlavně pro tesaříky. Dalším nebezpečím pro napadené dřevo jsou dřevokazné houby a plísně, které škůdci do chodbiček přivlečou.

Jak vypadá dřevomorka

Dřevomorka má nahnědlou barvu, na okrajích je zbarvena bíle. Houba se může šířit i přes jiné materiály, jako je zdivo pomocí tzv. rhizomorf a může poměrně rychle napdnout celý objekt. Může vyrůstat a šířit se poměrně nepozorovaně a když její přítomnost zjistíme býva již většinou pozdě.

Co se spadanými jablky

Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.

Jak zabránit padání jablek

Například jabloně velmi často trpí na napadení obalečem obecným. Jedinou ochranou proti tomuto škůdci je postřik, který se ale musí provést ve správný čas. Správný čas vypozorujeme nejpřesněji, když na strom umístíme tzv. lapače a postřik pak provedeme sedmý den po té, kdy se na naše lapače chytlo nejvíce obalečů.

Kdy sbírat pryskyřici

Dříve se pryskyřice ze stromů přímo těžila- kůra se stromkovitě nařezala a pryskyřice pak stékala ve vyřezaných drážkách do sběrné nádobky. Sbírat můžete pryskyřici v každém ročním období, v lepkavé formě se vám ale bude hůře uchovávat. Lepší je sbírat pryskyřici již zoxidovanou, ztvrdlou.

Jak zastavit tekoucí mízu

Ořešáku či jiným stromům lze trochu pomoci obdobně jako při ošetření broskvoní, meruněk a dalších peckovin, které jsou poškozeny klejotokem: Kůru v místě výtoku vyřízneme do tvaru protáhlé elipsy ostrým vydezinfikovaným nožem, nejlépe zahradnickou žabkou. Zjistíme tak, o jaký druh poškození se vlastně jedná.

Čím omotat stromy

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Jak ošetřit řez stromů

Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Co proti červům v třešních

Je dobré okolí stromu zrýt, případně posypat páleným vápnem, výborné je též nechat operovat slepice okolo třešní, které si smlsnou na spadaných plodech i na červících. Důležité je odklizení veškeré popadané odrůdy ze země, čímž od stromu a vůbec ze zahrady odnášíme i larvy vrtule.