Jak a kdy roubovat meruňky?

Jak roubovat meruňky

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.
ArchivPodobné

Kdy se provádí roubování

rouby by měl obsahovat dva nebo tři pupeny a měly by jít o výhony z předchozího roku. Měly by být odebrány v pozdním podzimu nebo začátkem zimy a uloženy ve sklepě nebo jiném chladném místě, kde budou dokonale spící. Roubování se provádí brzy na jaře před rašením pupenů.

Kdy roubovat Ryngle

Naroubujte až v dubnu,kdy je míza. Jinak rouby se odebírají v lednu,nejpozději v únoru.

Kdy odebrat rouby meruněk

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.
Archiv

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Na co se dá roubovat meruňka

Podnože vhodné pro roubování meruněk

Do těžkých a suchých půd, nebo naopak lehkých půd je dobré zvolit myrobalánovou podnož – MY-KL-A; MY-VS-1 a další. Použitím těchto podnoží lze značně omezit riziko předčasného odumírání meruněk. Do těžkých a vlhkých půd jsou vhodné slivoňové podnože.

Kdy roubovat Lišku

Roubování na semenáče

Rouby lísky musíme odebrat ještě předtím, než začnou rašit. To znamená nejpozději do půlky ledna. Roubování se provádí na semenáče Corylus colurna – lísky turecké. Doba srůstání roubu s podnoží je dosti dlouhá.

Kdy roubovat jablka

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.

Jak stříhat rouby

Rouby je třeba stříhat ideálně zahradnickými dvousečnými nůžkami, případně můžeme použít zahradnický štěpařský nůž (takzvanou „žabku“). Každý ovocnář jej má stále po ruce a stále pěkně ostře nabroušený.

Kdy se roubují stromy

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Na co se roubuje jabloň

Slabší větve roubujeme na kozí nožku. Podle síly přeroubovaných větví klademe počet roubů. Do zkrácené větve o průměru do 2 cm dáváme 1 roub, do 4 cm dáváme po 2 roubech, do 12 cm pak dáváme 3 – 4 i více roubů. Silnější větve nad 15 cm nedoporučujeme roubovat.

Jak daleko od sebe sázet meruňky

Meruňky pěstujeme nejčastěji ve dvou tvarech – jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou a terminálem, zde se doporučuje spon 6×4-5m, nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (bez terminálu), zde se doporučuje spon 5×3-4m.

Co loví líska

Jedná se o všežravou šelmu, která není specializovaná pouze na živočišnou potravu masitého charakteru. Ve velkém množství sbírá různý hmyz, hlavně cvrčky, různé větší brouky a larvy, vyhrabává hnízda čmeláků a vos. Nepohrdne ani dešťovkami a plži, kde má možnost loví i ryby, žáby a ještěrky.

Jak daleko od sebe sázet lísky

Půda by měla být lehčí, hlinoto-písčitá, až písčito-hlinitá, teplá, dobře propustná, nicméně vlhká, nepřemokřená. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4m. Bohatý kořenový systém dostatečně zpěvňuje půdu, tudíž lze tyto keře vysázet i do svahu, nejlépe do max. nadmořské výšky 750.

Jak roubovat papriky

Papriky roubováním získají ztrátu cca 3 až 4 týdny oproti pravokořenným (neroubovaným) rostlinám. Termín výsevu si tak naplánujte dle požadované výsadby. Osivo podnože sejeme přímo do květináče (průměr alespoň 10 cm), ve kterém sadbu dopěstujeme až do výsadby. cca 2 mm v průměru, je správný čas na roubování.

Kdy a jak roubovat třešeň

Vzhledem k problematickému uchování roubů těchto peckovin v zimním období se jako vhodnější termín pro jejich roubování doporučuje období vegetace, konkrétně období od poloviny srpna do poloviny září.

Na jakou podnož roubovat jabloň

V době psaní článku mají v nabídce několik druhů podnoží pro ovocné stromy. Jedná se zejména o jabloně – M9, M7 a M26, dále pak Colt a Gisela pro třešně a Myrobalán pro slivoně.

Co zasadit pod meruňku

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Jak stříhat starou meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Jak vyhnat lišku ze zahrady

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.

Co vadi Lisce

V lese žere liška převážně myši, drobný hmyz, šneky nebo žížaly. Loví žáby, občas zajíce divokého a různé ptáky. Jako všežravec si však pochutná i na lesních plodech. Liška obecná se však čím dál tím častěji objevuje i ve městech či na zahradách, kde se živí odpadky z popelnic či na kompostech.

Na co roubovat rajčata

Podnož Tomastrong F1 pro roubování rajčat je mezidruhový kříženec rodů Solanum lycopersicum L. a Solanum hirsutum Dunal. Jde o velmi vzrůstnou podnož k roubování rajčat, která vyniká svým zdravotním stavem. Silný hypokotyl (stonek) rostliny velmi usnadňuje roubování.

Na co roubovat třešeň

Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny. Jako první jsou na řadě třešně a višně, pak meruňky, poté švestky a slivoně, nakonec jabloně a hrušně.

Na co se roubuje moruše

Morušovník trnavský

Rodí bohatě a je odolný proti chladu. Roubuje se na podnož Morus alba.

Jak se starat o meruňku

Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.