Jak a kdy se stříhá angrešt?

Jak správně ostříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat.
Archiv

Jak a kdy stříhat Stromkový angrešt

Jak a kdy správně ořezat stromkový angrešt

Pravidelný řez je nutno dělat především během prvních let po výsadbě a to nejlépe v zimě. Ideální doba pro řez je od konce listopadu do začátku března, případně (jako u rybízu, se kterým může být vysazován) při sklizni nebo těsně po ní, tedy během léta.
ArchivPodobné

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.
Archiv

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak ošetřit angrešt

Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.

Kdy se může stříhat rybíz

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Jak poznat zralý angrešt

Zelená zralost, při níž sklízíme zhruba začátkem června drobné, sytě zelené plody pro přípravu pektinu. Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou.

Co zasadit pod angrešt

Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové. Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka.

Kdy se stříká angrešt

jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.

Jak ostříhat Stromkový angrešt

Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Kam umistit Angrest

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Co se dá udělat z angreštu

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Proč opadává angrešt

Kromě klasických chorob se na angreštech podepisuje i poškození slunečním zářením. Vyvolalo jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přešlo v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků. Angrešty také sužují houbové choroby a padlí.

Kdy hnojit angrešt

Na těžších půdách hnojíme na podzim, na lehkých je výhodnější zapravit kompost brzy na jaře. Pokud jde o hloubku, tak v prvních letech po výsadbě, si můžeme dovolit zapravit hnůj nebo kompost hlouběji. Po dosažení plné plodnosti je situace značně ztížena, neboť kořeny jsou mělko pod povrchem.

Jak zmrazit angrešt

Na 2000 g ovoce použijeme asi 250 g cukru s jednou lžičkou kyseliny citrónové. V cukru obalený angrešt plníme do parafínových kartónů nebo do mikroténových sáčků v množství odpovídajícím jednorázové spotřebě. Po uzavření obalů označíme a zmrazíme.

Jak využít angrešt

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.

Co na plíseň na angreštu

Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.

Čím hnojit angrešt

Hnojení je v případě angreštu velmi důležité, ovlivňuje růst, plodnost, vitalitu i životnost rostliny. Hnojíme každým rokem zjara, a v době před kvetením. Nejlepší volbou se ukazuje Cererit, nebo NPK. Při náznacích poškození listů nezapomeneme dodávat draslík, nejlépe v období března, pomocí síranu draselného.

Co udělat s angreštu

Nejlepší je čerstvý, obíraný rovnou ze stromku, ale dá se zpracovávat i na kompoty, marmelády a džemy (ty se nemusí ani moc zahušťovat, protože angrešt má tolik pektinu, že si vystačí sám), mohou se z něj dělat i náplně do buchet a koláčů, nejlépe v kombinaci s tvarohem.

Jak konzervovat angrešt

Angrešt nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme 5 minut – celou dobu udržujeme teplotu kolem 60 stupňů, nesmí dojít k varu. Poté angrešt nasypeme do studené vody a následně do sklenic. Sklenice dolijeme horkým nálevem až po okraj. Zavíčkujeme a vložíme do zavařovacího hrnce – asi 1 centimetr od sebe.

Na co je zdravý angrešt

Je bohatý na vlákninu a podporuje odstraňování odpadních produktů. Dužina angreštu obsahuje mnoho provitamínu A (chrání sliznice a posiluje buňky), vitamin B (pro nervy, srdce, růst vlasů), biotin (pro zdravou kůži, zdravé vlasy) a především vitamin C (pro imunitní systém, činnost mozku a nervů).

Jak spotřebovat angrešt

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.

Jak jíst angrešt

Angrešt lze jíst čerstvý jako jakékoli jiné ovoce, případně se zpracovává na džem, kompot či pyré. Velmi dobře se hodí jako přísada do sladkokyselých čatní. Angrešt lze také použít jako čerstvý topping na koláče či dorty nebo jako dekorativní prvek.